Dünya basınında bugün | Dünya Brexit'i ve 'Boeing krizini' konuşuyor

Farklı ülkelerin gazeteleri bugün ilk sayfalarına neleri taşıdı?

14 Mart 2019 12:00

19

T24 HABER MERKEZİ | METİN KAAN KURTULUŞ & MELİS KARACA - Resmi ayrılma tarihine 15 gün kala dünyanın gündeminde Brexit var. İngiliz gazeteleri May’in anlaşma üzerine üçüncü bir oylama istediğini yazdı. Avam Kamarası verdiği oylarla anlaşmasız Brexit’e “hayır dedi” ancak 29 Mart’ta ne olacağı hâlâ belirsizliğini koruyor. Dünya basınının yakından takip ettiği bir başka konu ise Boeing 737 MAX 8’ler. New York Times, kaza yapan iki model 737 MAX’in dikey hız grafiğini ilk sayfasına taşıdı. The Washington Post’un ilk sayfasında ise ikinci bir yargıcın Trump’ın eski kampanya direktörü Manafort’un hapis cezasını uzatması var. Manafort’un hapis cezası 7.5 yıla çıktı. Moscow Times ise çok konuşulan “yalan haber” yasasının iki mecliste de onaylanmasını manşetine taşıdı. 14 Mart 2019 tarihinde dünya basınından öne çıkan bazı manşetler şöyle...

29

THE GUARDIAN | MAY’DEN MUHAFAZAKAR PARTİ İSYANCILARINA SON UYARI: BANA DESTEK VERİN VEYA BREXİT’İ KAYBEDİN - Britanya Başbakanı Theresa May’in sunduğu yeni Brexit anlaşmasının salı günü reddedilmesinin ardından dün Avam Kamarası anlaşmasız Brexit seçeneğini oyladı. Avam Kamarası anlaşma olmadan üyelikten ayrılmama kararı aldı. The Guardian, May’in bir ihtimal olarak korumaya çalıştığı anlaşmasız Brexit olasılığının ortadan kalkmasını “başka bir utanç verici yenilgi” olarak nitelendirdi. Habere göre partinin birçok farklı yönde oy kullanması May’in liderlik ettiği Muhafazakar Parti’nin içindeki bölünmüşlüğü gözler önüne serdi. May, oylamadan sonra yaptığı konuşmada Brexit anlaşması üzerinde üçüncü bir oylama yapılabileceğinin mesajını verdi. May, partisindeki Brexit destekçilerine, “Beni destekleyin, yoksa Brexit ertelenecek ve çok uzun süre beklemek zorunda kalacaksınız.

39

THE TIMES | BREXIT ÇÖKÜŞÜ - The Times’ın haberine göre Başbakan May üçüncü bir Brexit anlaşması oylamasına hazırlanıyor. Habere göre Brexit bakanı Stephen Barclay ve Baş savcı Geoffrey Cox, Brexit’e karşı çıkan Muhafazakar Parti milletvekilleri ile görüşüp, anlaşmada onların da onaylayacağı değişiklikler yapmaya çalışıyor. Times, dün yapılan kaotik oylama sonucunda Brüksel’in, “May’in kontrolde olmadığı” düşüncesine kapılabileceğini belirtti.

49

NEW YORK TIMES | TEPKİLER ARTINCA, ABD KAZADAN GÜNLER SONRA JETLERİN KULLANIMINI DURDURDU - ABD artan baskının ardından Boeing 737 MAX 8 tipi yolcu uçaklarının kullanımını ikinci bir karara kadar durdurdu. Donald Trump’ın açıklaması 42 ülke uçağın kullanımını durdurduktan sonra geldi. ABD Federal Havacılık Kurumu da bu model hakkındaki söylemini değiştirdi ve Endonezya ile Etiyopya’daki kazalar arasında benzerlik olduğunu açıkladı. New York Times ilk sayfasında yer verdiği grafikte Etiyopya ve Endonezya’da kaza yapan iki uçağın dikey hızını gösterdi.

59

THE WASHINGTON POST | İKİNCİ YARGIÇ MANAFORT’UN CEZASINA EKLEME YAPTI - ABD Başkanı Donald Trump'ın 2016 başkanlık seçimleri için yürüttüğü kampanyanın direktörü Paul Manafort, banka hesaplarında ve vergide usulsüzlük yapmaktan 47 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Çıktığı ikinci mahkemede ipotek usulsüzlüğü, komplo ve banka kayıtlarını karatma gibi suçlamalardan da suçlu bulundu ve hapis cezası 7.5 yıla çıkarıldı. Dava federal olmadığı için Trump’ın Manafort için af çıkarma hakkı bulunmuyor.

69

MOSCOW TIMES | RUS MİLLETVEKİLLERİ “YALAN HABER” YASASINI ONAY İÇİN PUTİNE YOLLADI - Rusya meclisinin iki kanadı da "yalan haberleri yaymayı" ve "yetkililere saygısızlığı" yasaklayan bir yasa tasarısını onayladı. Yasa tasarısı Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in imzasından sonra yürürlüğe girecek. Gözlemciler bu yasanın "açık uçlu olduğu" ve bu yüzden toplu tutuklamalara sebep olabileceğini belirtmişti.

79

LE FIGARO | FRANSA’DA ÇOĞUNLUK “ZENGİNLERİ” VERGİLENDİRMEK İSTİYOR - Fransa’da Büyük Ulusal Müzakere sürecinin bitmesine sayılı günler kala, belediye başkanları ve vekiller, Sarı Yelek’leri memnun edecek ama aynı zamanda “zengin” Fransızların da avantajlarını artıracak öneriler üretiyor. Öte yandan Ulusal Müzakere süreci için kamuoyu fikirlerinin beyan edildiği internet sitesi üzerinde, en fazla yorum yapılan konunun vergilendirme olduğu dikkati çekerken, vergi yükümlüleri arasında en iyi durumda olanların iki aylık müzakere sürecinde konumlarının zarar görmediği görülüyor.

89

FRANFURTER ALLGEMEINE | BOEING’İN İYİLEŞTİRİLMESİ TAHMİNEN AYLAR ALACAK - ABD Federal Havacılık Kurumu Genel Müdürü Dan Elwell, gazetecilere Boeing 737’lerin “iyileştirilmesinin” aylar alacağını belirtti. Elwell ayrıca Etiyopya ile Endonezya’daki kazalar arasındaki pek çok benzerlik olduğunu belirtti. Etiyopya’da düşen uçağın kara kutusu incelenmesi için Fransa’ya gönderildi.

99

AL ARABİYA | HİNDİSTAN VE PAKİSTANLI YETKİLİLER SINIRI AÇMAK İÇİN GÖRÜŞECEK - İki ülke arasındaki gerginliği düşürmeye çalışan Pakistanlı ve Hindistanlı yetkililer, “kutsal yolculuğunu” yapan Sihlerin vizesiz sınırı geçebilmesi için görüşüyor.