Dünya basınında bugün | Demokratlar ve Cumhuriyetçiler sınır güvenliği konusunda "prensipte anlaştı"

Farklı ülkelerin gazeteleri bugün ilk sayfalarına neleri taşıdı?

12 Şubat 2019 10:39

19

T24 HABER MERKEZİ | METİN KAAN KURTULUŞ - Britanya gündeminde YouGov’un yaptığı anket var. Ankete göre Muhafazakarlar 2017’de kaybettikleri Parlamento çoğunluğunu geri kazanabilir. ABD basını ise Demokrat ve Cumhuriyetçilerin sınır güvenliği konusunda “prensipte anlaşmasını” ilk sayfalarına taşıdı. Orta Doğu gündeminde İran’da yapılan İslam devriminin 40. yılı kutlamaları var. 12 Şubat 2019 tarihinde dünya basınından öne çıkan bazı manşetler şöyle...

29

THE GUARDIAN | BRİTANYA EKONOMİSİ HÜSRANA UĞRARKEN BREXİT TEMETTÜ TALEBİ REDDEDİLDİ - Philip Hammond’un yeni Brexit anlaşmasında AB’den temettü istenmesi talebi bir grup milletvekili tarafından reddedildi. Britanya’nın gayri safi yurtiçi hasıla artışı 2012’den beri en az artışı bu sene gösterdi. Hazine bakanlığı da bunun ardından hazırladığı raporda AB’den temettü istenmesi gerektiğini belirtmişti.

39

THE TIMES | EĞER BUGÜN SEÇİM YAPILSAYDI ÇOĞUNLUĞU MUHAFAZAKARLAR KAZANIRDI - The Times’ın YouGov anketinden aktardığına göre bugün Britanya’da bir genel seçim yapılacak olsa çoğunluğu May ve Muhafazakarlar kazanacaktı. YouGov 2017 seçim sonuçlarını doğru tahmin etmişti. Ankete göre olası bir seçimde ana muhalefet olan İşçi Partisi Avam Kamarası’nda koltuk kaybediyor. May çoğunluğu 2017 yılında kaybetmişti.

49

NEW YORK TIMES | SINIR GÜVENLİĞİ İÇİN YAPILAN ‘PRENSİP ANLAŞMASI’ HÜKÜMET KAPANMASINI ÖNLEYEBİLİR - Kongre’deki Demokrat ve Cumhuriyetçiler ‘Sınır güvenliği’ konusunda prensip anlaşmasına vardı. Anlaşmanın resmiyete dökülmesi durumunda Kongre hükümete güney sınırında çitler ve diğer fiziksel engeller kurulması için 1.375 milyar dolar fon sağlayacak. NYT’nin haberine göre bu anlaşma ile birlikte sınıra 55 mil boyunca duvar yapılabilir. Partilerin atadığı görüşmecilerin hazırladığı anlaşmanın hâlâ Senato ve Temsilciler Meclisi’nde oylanması gerekiyor. Bu anlaşma, sınır güvenliği tartışmaları sebebiyle hükümetin bir daha kapanmasına engel olabilir.

59

THE WASHINGTON POST | TEMSİLCİLER MECLİSİ YÖNETİMİ YENİ TEMSİLCİNİN İSRAİL YORUMLARINI KINADI - Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi ve diğer Demokrat liderler TM’deki iki Müslüman temsilciden biri olan İlhan Omar’ın İsrail hakkındaki yorumlarını kınadı. WP’nin haberine göre Omar ABD’deki İsrail müttefiklerinin prensip yerine para tarafın motive olduğunu belirten paylaşımlarda bulundu. Omar, Demokrat liderlerin talebi üzerine özür diledi.

69

WALL STREET JOURNAL | YASA YAPICILAR SINIR GÜVENLİĞİNE FON SAĞLAMA KONUSUNDA PRENSİPTE ANLAŞTILAR, HÜKÜMET KAPANMASINI ÖNLEDİLER

79

MOSCOW TIMES | MOURİNHO ŞAMPİYONLAR LİGİ İÇİN TEKRAR KREMLİN’İN SAHİBİ OLDUĞU RT’YE KATILDI - Eski Manchester United teknik direktörü Jose Mourinho, Rus hükümeti tarafından yönetilen RT’de UEFA Şampiyonlar Ligi’ni yorumlayacak. Mourinho daha önce 2018 FIFA Dünya Kupası’nı RT’ye yorumlamıştı. Moscow Times’ın haberine göre Mourinho United’dan kovulduğundan beri üç iş teklifini reddetti.

89

DIE WELT | ALMANYA’NIN NE KADAR GÖÇMEN İŞGÜCÜNE İHTİYACI VAR? - Die Welt’in haberine göre Almanya’nın büfusu küçülüyor ve yaşlanıyor. Bertelmann Vakfı’nın sunduğu rapora göre Almanya’nın önümüzdeki yıllarda milyonlarca yabancı işçiye ihtiyacı olacak.

99

AL ARABIYA | İRAN’IN İSLAM DEVRİMİ “40 YILLIK BAŞARISIZLIK” ANLAMINA GELİYOR - Donald Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, İran’daki İslam Devrimi’nin 40.yılı kutlamaları sebebiyle yaptığı paylaşımda İran’ın halkının güvenliğini ve haklara sahip olmasını sağlayamadığını belirtti. Bolton ayrıca paylaşımda rejimin “40 yıllık kırık hayaller ve tutulmamış sözler anlamına geldiğini” yazdı.