Dünya basınında bugün | "Demokratlar Trump'ın ulusal acil durum ilanına meydan okumaya hazır"

Farklı ülkelerin gazeteleri bugün ilk sayfalarına neleri taşıdı?

18 Şubat 2019 10:22

110

T24 HABER MERKEZİ | METİN KAAN KURTULUŞ & MELİS KARACA - Britanya’nın gündeminde geçtiğimiz yıllarda ülkelerinden kaçıp terör örgütü IŞİD’e “gelin” olarak katılan lise öğrencileri ve parlamentonun Facebook üzerine hazırladığı rapor var. ABD basınında ise Trump’ın ulusal acil durum ilanıyla ilgili son gelişmeler var. Al Arabiya ise Münih Güvenlik Konferansı’nda yapılan açıklamalara ana sayfasında yer verdi. 18 Şubat 2019 tarihinde dünya basınından öne çıkan bazı manşetler şöyle...

210

THE GUARDIAN | MİLLETVEKİLLERİ FACEBOOK’UN ‘DİJİTAL GANGSTERLERİNİ’ SINIRLANAMAK İÇİN SERT YENİ GÜÇLER İSTEDİ- Britanya Parlamentosu tarafından hazırlanan bir rapora göre Facebook, bilinçli olarak gizlilik ve rekabet kanunlarını çiğnedi. Raporda şirketin yöneticilerine “dijital gangsterler” denildi. ABD’de çıkan “Rusya Facebook üzerinden seçmenlerin oylarını manipüle etti” iddiaları üzerine de araştırmalar yapan Parlamento üyeleri, “2014 İskoçya bağımsızlık referandumu, 2016 Brexit referandumu ve 2017 genel seçimleri”nde manipülasyon yapılıp, yapılmadığının araştırılmasını istedi. Raporda ayrıca Facebook’a özel yönetmelikler uygulanması istendi.

310

THE TIMES | IŞİDLİ GELİNİ DURDURAN POLİS TERÖR PLANLARI BULDU - The Times’ın haberine göre Aralık 2014’de 15 yaşındaki bir kız, IŞİD’e katılmak üzere bindiği bir uçakta kalkış öncesi polis tarafından yakalandı. Habere göre kızın çantasında terör örgütünün hedefleri için planlar bulunsa da, kız yargılanmadı. Aynı uçuşta son zamanlarda gündemde adı sıkça geçen, IŞİD’e gelin olarak katılan Şamima Begüm de vardı, ancak Begüm polisten kaçtı ve IŞİD’e “gelin” olarak katıldı.

410

NEW YORK TIMES | EŞCİNSEL RAHİPLER İÇİN SESSİZ KRİZ: BİR KAFES GİBİ - NYT gazetesi ilk sayfasına Gregory Greiten isimli eşcinsel bir rahibin hikayesini taşıdı. 17 yaşında katıldığı bir kilise kampında, katılımcılara “Hangisi olmayı tercih edersiniz? Yanmış biri mi, felçli biri mi, yoksa eşcinsel mi?” diye sorulduğunu anlatan Greiten, kimsenin “eşcinsel” cevabını vermediğini belirtti. Şimdi Milwaukee civarında bir kilisenin rahibi olan Greiten, eşcinsel olduğunu açıklamanın “Ölüm fermanını imzalamak” gibi olduğunu belirtti. ABD’deki rahiplerin yüzde ondan azı açıkça eşcinsel olduğunu belirtiyor, ancak birçok kişinin baskılardan sebep eşcinsel olduğunu açıklayamadığı düşünülüyor.

510

THE WASHINGTON POST | TRUMP’IN YETKİLİLERİ FERMANI SAVUNDU - Beyaz Saray yetkilileri pazar günü yaptıkları açıklamada Trump’ın ulusal acil durum ilanını destekledi. Yetkililer ayrıca Trump’ın duvar ile ilgili çelişen açıklamalarına açıklık getirmeye çalıştı. WSJ bunu “Yasal zorluklar ve Kongre’den yükselen muhalif sesler ortasında çok uzun sürecek bir kavganın başlangıcı” olarak nitelendirdi.

610

WALL STREET JOURNAL | DEMOKRATLAR TRUMP’IN ACİL DURUM İLANINA MEYDAN OKUMAYA HAZIR - WSJ’nin aktardığına göre California eyaleti başsavcısı Xavier Becerra, katıldığı bir TV programında ulusal acil durum kararı sebebiyle hükümete dava açacağını açıkladı. Habere göre bu girişim, Trump’ın sınır duvarına fon sağlamasını engelleyebilir.

710

MOSCOW TIMES | RUS ÜNİVERSİTESİ BİNASI KISMEN ÇÖKTÜ, KİMSE HAYATINI KAYBETMEDİ - Hafta sonu Saint Petersburg’da bulunan bir üniversite binası kısmen çöktü ve enkazın altından bir grup insan mahsur kaldı. Acil durum çalışanları yıkılan binada kimsenin hayatını kaybetmediğini belirtti. Rus ajanslarına göre binanın altında iki düzine insan mahsur kaldı. Moscow Times’ın haberine göre üniversite binasının çatısı ve birkaç katı onarım altındaydı.

810

LE FİGARO | ALAİN FİNKİELKRAUT’A SALDIRISI SONRASI ULUSAL TEPKİ - Fransa’da Yahudi karşıtı hareketlerin artmasından sonra, hafta sonu “Sarı Yelek” eylemlerinde yapılan Siyonist karşıtı söylemler tepki topladı.

910

FRANKFURTER ALLGEMEINE | ŞİMDİ DE ABD ARABA LOBİSİ TRUMP İLE KARŞI KARŞIYA - Amerikan oto sanayi ve otomobil satıcıları Başkanı “Trump’ın otomobil ve otomobil parçaları için daha yüksek olan ithalat vergilerinin daha da yükseltilmesine karşı olduğunu” belirtti. FAZ’ın haberine göre Almanya Başbakanı Angela Merkel olası özel tarifelere karşı, “En büyük BMW fabrikası Bavyera’da değil ABD’nin Güney Carolina eyaletindedir” dedi.

1010

AL ARABİYA | RUSYA: SURİYELİ KÜRTLER ESAD İLE DİYALOG KURMALI - Rusya Dışişleri Bakanlığı Temsilcisi Sergey Vershinin, “Şam ile Kürtler arasında diyalog kurulmasını destekliyoruz” dedi. ABD’nin bölgeden çekileceğini hatırlatan Vershinin, “Suriye’nin kuzeydoğusunda yabancı askerler olmadıktan” sonra “problemlerin çözümünün Şam ile Kürtler arasında kurulacak temaslarda olabileceğini” belirtti. Münih Güvenlik Konferansına Milli Savunma Bakanı Hulusi akar da katıldı. Al Arabiya’nın aktardığına göre Akar, “ABD Suriye’den çekilmeden önce de çekildikten sonra da Suriye konusunda bizim için önemli olan halkımızın ve sınırlarımızın güvenliğidir” dedi.