Dünya basınında bugün | Cezayir ve Londra'da protestolar

Farklı ülkelerin gazeteleri bugün ilk sayfalarına neleri taşıdı?

30 Mart 2019 11:03

18

T24 HABER MERKEZİ | METİN KAAN KURTULUŞ - Avam Kamarası, Theresa May’in Brexit anlaşmasını üçüncü defa reddetti. May, parlamento anlaşmaya destek verirse istifa edeceğini söylemişti. The Guardian, May’in oylamadan sonraki sözlerini, “son bir oylama daha yapacağız, yine hayır çıkarsa genel seçime gideceğiz” olarak yorumladı. Brexit destekçisi Express gazetesi ise parlamentonun kararına tepki göstererek ilk sayfasını Londra’da başlayan protestoların fotoğrafına ayırdı. New York Times, düşen Etiyopya uçağının kara kutusundaki verilere ulaştı. Washington Post ise ABD Adalet Bakanı Barr’ın yazdığı mektuba ilk sayfasında yer verdi. Al Arabiya, Cezayir’de bir milyon kişinin katıldığı protesto yürüyüşünü manşetine taşıdı. 30 Mart 2019 tarihinde dünya basınından öne çıkan bazı manşetler şöyle...

28

THE GUARDIAN | MAY: SON BİR OYLAMA YA DA GENEL SEÇİM - Britanya Başbakanı Theresa May’in Brexit anlaşması parlamentoda üçüncü defa reddedildi. May’in onaylanması durumunda istifa edeceğini söylediği anlaşmaya 286 Avam Kamarası üyesi “Evet” derken, 344’ü “Hayır” dedi. The Guaridian’ın haberine göre May, anlaşmayı kısa süre içerisinde tekrar oylamaya sunmayı ve yine kabul edilmezse erken genel seçime gitmeyi planlıyor.

38

DAILY EXPRESS | ASLA OY VERDİĞİMİZ BREXİT’TEN VAZGEÇMEYECEĞİZ - Daily Express bugünkü nüshasının ilk sayfasına Brexit destekçilerinin düzenlediği protestolardan bir fotoğrafa yer verdi üzerine büyük harflerle “Asla oy verdiğimiz Brexit’ten vazgeçmeyeceğiz” yazarak anlaşmayı 3. defa reddeden milletvekillerine tepki gösterdi. Express ayrıca başbakanın genel seçim mesajı verdiğini ve parlamentoyu “Sorunu asla çözemeyebiliriz” diyerek uyardığını belirtti.

48

NEW YORK TIMES | KARA KUTU KAZALAR ARASINDA BENZERLİKLER OLABİLECEĞİNİ GÖSTERİYOR - Düşen Etiyopya Havayolları uçağının kara kutusu, kazaya otomatik bir sistemi devreye sokan arızalı bir sensörün sebep olmuş olabileceğini gösteriyor. Endonezya’da düşen Boeing 737 MAX 8’in de aynı sebeple düşmüş olabileceğinden şüpheleniliyordu. Kara kutudaki verilere göre uçaktaki bir sensör uçağın burnunun açısını yanlış hesapladı. Bu arızalı sensör 737 MAX 8’lerde bulunan “MCAS” isimli sistemi devreye soktu. Bu sistem de sensörün yanlış hesabı sonucu uçağın burnunu aşağı eğdi ve pilotlar uçağı kurtaramadı.

58

THE WASHINGTON POST | BARR: MUELLER RAPORU NİSAN ORTASINDA KONGRE’NİN ELİNE ULAŞACAK - Adalet Bakanı William Barr, özel yetkili savcı Robert Mueller III tarafından hazırlanan “Rusya raporunun” tamamını en geç Nisan ortası Kongre’ye vereceğini açıkladı. Demokratlar, Kongre’nin endi kararının verebilmesi için raporun tamamını istemişti. Raporun açıklanmaması sebebiyle Cumhuriyetçiler ve Demokratlar “içeriğini bilmediği” bir rapor yüzünden tartışıyordu.

68

MOSCOW TIMES | RUSYA, YAKIN GEÇEN UKRAYNA SEÇİMLERİNDEN KEYİF ALIYOR - Ukrayna’daki genel seçimlerde bir “çikolata baronu”, bir televizyon dizisinde başkanı canlandıran bir komedyen ve üçüncü defa “başkanlık için şansını deneyen” bir başbakan yarışıyor. Pazar günü Ukrayna halkı, 2014’te Rusya’nın Kırım’ı ilhak etmesinden sonra ikinci defa bir başkan seçmek için sandığa gidecek. Son anketlere göre komedyen Volodomyr Zelensky oyların yüzde 24.8’i ile en önde görünüyor, hemen arkasında ise yüzde 22.1 ile görevde olan devlet başkanı Petro Posoşenko var. Başkanlığa üçüncü defa adaylığını koyan eski başbakan Yulia Timoşenko’nun ise oyu yüzde 15 civarında görünüyor.

78

FRANKFURTER ALLGEMEINE | “BU ÜLKEDE SIKINTI OLACAK” - Brexit anlaşmasının Avam Kamarası tarafından 3. defa reddedilmesinin ardından binlerce Britanyalı Londra’daki parlamento binasının önünde bir protesto düzenledi. Çoğunlukla Brexit destekçisi olan protestocular, milletvekillerini “halkı dinlememekle” suçladı. Britanya halkı referandumda Avrupa Birliği’nden ayrılma kararı almıştı. Brexit için belirlenen orijinal tarih. 29 Mart 2019, yani dündü. May’in hazırladığı anlaşmalar ile parlamentonun desteğini alamamasının sonucunda bu tarih ertelendi.

88

AL ARABIYA | CEZAYİR’DE BİR MİLYON PROTESTOCU BUTEFLİKA’YA KARŞI YÜRÜDÜ - Yaklaşık bir milyon kişi Cezayir lideri Buteflika’nın istifasını talep ederek ülkenin başkentinde bir yürüyüş gerçekleştirdi. Cezayir’de protestolar başlayalı 6 hafta oldu, polis şu ana kadar gördükleri en büyük eylemin bu olduğunu söyledi. En az bir bölgede polis protestoculara karşı biber gazı ve plastik mermi kullandı. Bazı protestocular polise taş atarak karşılık verdi.