Dünya basınında bugün | Boeing 737 MAX 8'ler ABD'de 'mercek altında'

Farklı ülkelerin gazeteleri bugün ilk sayfalarına neleri taşıdı?

18 Mart 2019 11:44

19

T24 HABER MERKEZİ | METİN KAAN KURTULUŞ & MELİS KARACA & ALİ İSMAİL KAÇAR - Britanya’da Başbakan May Brexit açmazını açmanın yollarını arıyor. The Times’ın haberine göre May, milletvekillerinin oylarını alabilmek için bizzat lobicilik yapabilmeye başladı. The Guardian ise May’e göre çözümün Demokratik Birlik Partisi’nin oylarını almak olduğunu söyledi.Le Figaro, manşetine büyük harf ve puntolarla “Kabul edilemez” yazdı. Le Figaro, cumartesi günü yapılan Sarı Yelek eylemlerini bu sözlerle eleştirdi. FAZ ve Washington Post’un manşetinde yine Boeing 737 MAX 8’ler var. New York Times ise manşetine Abdül Aziz adlı bir kişinin Yeni Zelanda’da camiye saldıran teröristin nasıl daha çok kişiyi öldürmesini engellediğini taşıdı. 18 Mart 2019 tarihinde dünya basınından öne çıkan bazı manşetler şöyle...

29

THE GUARDIAN | MAY, DEMOKRATİK BİRLİK PARTİSİ’NİN ANLAŞMAYA DESTEK VERMESİNİ SAĞLAMAK İÇİN SON GİRİŞİMİNE BAŞLIYOR - The Guardian’ın haberine göre Başbakan May, bugün Demokrat Birlik Partisi’nden “çaresizce” anlaşması için oy isteyecek. May, Demokrat Birlik Partisi’nin desteğinin parlamentodaki üçüncü oylamada Brexit anlaşmasının geçmesini sağlayacağını düşünüyor. Önceki iki oylamada Mayin anlaşması büyük bir oy farkı ile reddedilmişti. Muhafazakar Parti hükümetinden Brexit anlaşmasını beğenmeyip ayrılma kararı alan bazı siyasetçiler de bu oylamada fikirlerini değiştirebileceğini belirtti. Bazı kaynaklara göre bu siyasetçiler Demokrat Birlik Partisi’nin desteğinin anlaşmaya “momentum” kazandırabileceğine inanıyorlar.

39

THE TIMES | MAY BREXİTÇİLERİ BAŞTAN ÇIKARDI ANCAK HÂLÂ YENİLGİ İLE KARŞI KARŞIYA - The Times muhabiri Kate Devlin’in haberine göre Birleşik Krallık Başbakanı Theresa May dün kişisel olarak yaptığı lobicilik çalışmalarıyla bazı Brexit destekçilerini anlaşmasına oy vermeye ikna etti. Devlin, bu çalışmalara rağmen May’in gerekli oy sayısından hâlâ çok uzakta olduğunu belirtti.

49

THE NEW YORK TIMES I CAMİ SALDIRISI SIRASINDA ÇABUK HAREKET ETMEK VE CESARETLİ OLMAK - Abdül Aziz silah seslerini duyduğunda 4 oğluyla birlikte Linwood camisinde dua ediyordu. Seslerden kaçmak yerine, bulabildiği ilk şey olan pos cihazını alarak saldırgana fırlattı. Saldırgan arabasına koştu, Abdül Aziz de onun arkasından koşmaya devam etti. Abdül Aziz’in bu davranışı saldırganın daha fazla insanı öldürmesini engellemiş olabilir. Yetkililer, polisin saldırganı yapmak için neler yaptığına dair detay vermedi fakat ilk ihbardan 36 dakika sonra saldırgan yakalandı. Ancak video kayıtları ve röportajlar polisin saldırganı ilk camide neredeyse yakaladığını ve cesurca saldırganı engellemeye çalışan birçok insan olduğunu gösteriyor. Abdül Aziz olmasaydı saldırı daha da kötü bir hal alabilirdi çünkü saldırganın arabasında iki silah daha vardı.

59

THE WASHINGTON POST I SAVCILAR VE ULAŞTIRMA BAKANLIĞI BOEİNG 737 MAX’IN GELİŞİMİNİ İNCELİYOR – Trump yönetimi Boeing krizinin başından beri konuyla yakından ilgileniyor. Önceki Ulaştırma sekreteri Anthony Foxx’un söylediğine göre, Obama döneminde böyle bir şey söz konusu olamazdı. Etyopya’da uçağın düşmesinden sonra Amerikan Federal Havacılık Yönetimi Başkanı Daniel K. Elwell hala uçağın herhangi bir probleminin olmadığını söylüyordu. Geçtiğimiz günlerde Kanada ulaştırma bakanı yeni uydu verilerinin Endonezya’daki ve Etyopya’daki kazaların benzerlikler gösterdiğine işaret ettiğini belirtti. Bu açıklamadan sonra Trump uçakları kullanımdan kaldıracaklarını “şansa bırakmak istemedim” diyerek ilan etti.

69

MOSCOW TIMES | RUSYA YENİ AVRUPA YAPTIRIMLARINA KARŞILIK VEREKCEK İDDİASI - Rusya Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği’nin aldığı yeni yaptırım kararlarına karşılık vereceklerini belirtti, ama bu yaptırımlara nasıl karşılık verileceği belirtilmedi. AB, yaptırım listesine Rusya’dan 8 kişi daha ekledi. Moscow Times’ın haberine göre yaptırımlar Rusya ile Ukrayna arasındaki gerilim ile bağlantılı. Bu kişiler arasında yüksek rütbeli bir güvenlik yetkilisi de olduğu ve AB’nin yetkiliyi Ukrayna gemilerinin iskelelere ulaşımını engellemekle suçlandığını belirtti.

79

LE FIGARO | KABUL EDİLEMEZ! - Champs-Elysees, Cumartesi günü hazır bulunan polis güçlerine rağmen ‘kabul edilemez’ şiddet eylemlerine sahne oldu. Hükümet yaşananlar üzerine, güvenlik aygıtının “yetersizliği” üzerine değerlendirme yapacak. Sarı Yelek eylemlerinin 18’inci hafta sonunda Fransa sokaklarında dükkanlar yağmalandı. Eylemlerin yapıldığı mahalle sakinleri ve dükkan sahipleri zor durumda kaldıklarını söyledi.

89

FRANKFURTER ALLGEMEINE | ABD’NİN HAVA KONTROLÜNE KARŞI BÜYÜK İDDİALAR - FAZ’ın Seattle Times’dan aktardığına göre ABD Federal Havacılık Kurumu (FAA) mühendislerinden Boeing’in MAX serisine hızlıca onay verilmesini istedi. Bu hızlı kontrol sonucunda uçaktaki bazı sıkıntılar fark edilmedi. Uçakta bulunan MCAS sisteminin hem Endonezya’daki hem de Etiyopya’daki uçağın düşmesine sebep olmuş olabileceği konuşuluyor.

99

AL ARABİYA | ABD SURİYE’DE BİN ASKER BIRAKCAĞI İDDİALARINI YALANLADI - ABD yönetimi Suriye’den çekilme sürecinden sonra ülkede bin asker bırakılacağı iddiaların. Sert bir şekilde yalanladı. Suriye’de 200 asker bırakma planında bir değişiklik olmadığı ifade edildi.