Dünya basınında bugün | Avam Kamarası yeni Brexit anlaşmasına "Hayır" dedi, May bir kez daha büyük bir yenilgi aldı

Farklı ülkelerin gazeteleri bugün ilk sayfalarına neleri taşıdı?

13 Mart 2019 11:05

19

T24 HABER MERKEZİ | METİN KAAN KURTULUŞ & MELİS KARACA - Birleşik Krallık gündeminde Başbakan May’in yeni Brexit anlaşmasının Avam Kamarası’nda reddedilmesi var. The Guardian May’in “dev” ve “utanç verici” bir mağlubiyet aldığını yazarken, The Times gazetesinin bugünkü nüshası “Umutsuzluğa sürüldük” gibi çarpıcı bir manşetle çıktı. ABD gazeteleri ise ilk sayfalarına ABD’nin hâlâ Boeing 737 MAX 8’lierin uçuşunu durdurmamasını taşıdı. Son 5 ayda yüzlerce insanın öldüğü iki kaza yapan bu model, birçok ülkede Etiyopya’daki inceleme bitene kadar kullanılmayacak. Le Monde ve Al Arabiya Cezayir’deki son gelişmeleri ilk sayfasına taşıdı. Ülkede protestolar devam ediyor. Moscow Times ise Rusya’da eksoskeleton yardımıyla bir ameliyat yapıldığını yazdı. 13 Mart 2019 tarihinde dünya basınından öne çıkan bazı manşetler şöyle...

29

THE GUARDIAN | MAY’E DEV BİR YENİLGİ DAHA. VE BREXİT’E SADECE 16 GÜN KALDI - Birleşik Krallık Başbakanı Theresa May’in Avam Kamarası’na sunduğu yeni Brexit anlaşması da büyük bir farkla reddedildi. The Guardian, anlaşmanın 149 oy fark ile reddedilmesini “May için utanç verici bir mağlubiyet olarak değerlendirdi. May’in sunduğu ilk Brexit anlaşması rekor kıran 230 oy farkı ile reddedilmişti. The Guardian’ın haberine göre May’in kendi partisinden 75 kişinin anlaşmaya karşı oy kullandı. May, sonuç konusunda “hayal kırıklığına” uğradığını söyledi. Milletvekilleri bugün anlaşmasız Brexit seçeneğini tartışacak. May, bunun üzerine bir oylama yapılabileceğini belirtti.

39

THE TIMES | UMUTSUZLUĞA SÜRÜLDÜK - The Times, May’in anlaşmasının reddedilmesinin Birleşik Krallık’ı bir siyasi krize sürüklediğini yazdı. Habere göre Avam Kamarası bugün Birleşik Krallık’ın AB’den anlaşmasız ayrılıp, ayrılmaması konusunda bir oylama yapacak. Eğer milletvekilleri anlaşmasız Brexit’e karşı oy kullanırsa yarın Mart 29 olan Brexit tarihinin uzatılıp uzatılmaması konusunda oy kullanacak. Kabine bugün beklenenden erken bir saatte toplanacak. Ortada Muhafazakar Partilileri May’in istifa etmesini istediği iddiaları varken bu toplantının erkene çekilmesi dikkat çekti. 242 milletvekili May’in anlaşmasına evet oyu verirken, 391’i hayır dedi.

49

NEW YORK TIMES | SIKINTILI JETLERİN UÇUŞLARINA SON VERMESİ İÇİN ABD’YE BASKI - Etiyopya ve Endonezya’da yere çakılan uçakların ardından birçok ülke Boeing 737 MAX 8 tipi yolcu uçaklarının uçuşunu durdurdu. NYT’nin haberine göre birçok havayolu çalışanı, yolcu ve milletvekili ABD hükümetine bu uçakların kullanımını durdurması yönünde çağrı yaptı. Habere göre Boeing şirketinin yöneticisi Dennis Muilenburg, ABD Başkanı Donald Trump’ı bizzat arayıp Boeing 737 MAX 8’lerin güvenli olduğunu söyledi.

59

THE WASHINGTON POST | FEDERAL HAVACILIK KURUMU UÇAKLARA KARŞI KARAR ALMAMAKTA DİRENİYOR | The Washington Post gazetesi, birçok ülkenin Boeing 737 MAX 8’lerin uçuşlarını Etiyopya’daki kazanın incelemesi bitene kadar durdurma kararı almasının ardından ABD Federal Havacılık Kurumu’nun (FAA) aksi yönde karar vererek “yalnız” kaldığını yazdı. Habere göre Trump, iki partiden gelen çağrılara direnerek uçuşları durdurmama kararı aldı.

69

MOSCOW TIMES | RUSYA, AVRUPA’NIN İLK EKSOSKELETON İLE YAPILAN AMELİYATINI GERÇEKLEŞTİRDİĞİNİ AÇIKLADI - Sberbank’ın yaptığı açıklamaya göre Rusya’nın güneyinde bulunan bir hastane Avrupa’da ilk kez eksoskeleton (mekanik dış iskelet) ile ameliyat yaptı. Moscow Times’ın haberine göre bu eksoskeleton Sberbank robotik biriminin desteğiyle ExoChair tarafından doktorların yorulmasını engellemek için geliştirildi. Açıklamaya göre eksoskeleton 12 saatlik bir ürolojik ameliyatta kullanıldı

79

FRANKFURTER ALLGEMEINE | VOLKSWAGEN: GELECEKTE BİNLERCE İŞ KESİNTİSİ OLACAK - Avrupa’nın en büyük araba üreticilerinde Volkswagen, bir yapılan yatırımlar sebebiyle kapsamlı bir tasarruf programı hazırlıyor. FAZ’ın aktardığına göre VW yönetim kurulu 2023’e kadar 5.9 milyar dolarlık bir kesintiye gidileceğini açıkladı. Yöneticilerden biri “kemer sıkma” politikalarını açıklarken, “Gelecek Paktı ile zaten çok şey başardık, ancak 2020'nin ötesindeki zorluklarla başa çıkmak için daha yapacak çok işimiz var” dedi.

89

LE MONDE | CEZAYİR’DE BOUTEFLİKA REJİMİ KURTARMAK İÇİN GERİ ÇEKİLİYOR - Cezayir Devlet Başkanı Abdelaziz Bouteflika, 18 Nisan’da yapılacak seçimlerde beşinci defa aday olmaktan çekildiğini açıkladı. Cezayir’de politik sistemin yeniden düzenlenmesi için yıl bitmeden ulusal bir konferansın düzenlenmesi bekleniyor. Bouteflika’nın beşinci adaylığına tepki olarak Cezayir sokaklarında başlayan protestolar bu zaferin ardından, ülkede gerçek bir değişime ulaşana kadar eylemlere devam edeceklerini belirtti.

99

AL ARABİYA | BUTEFLİKA’NIN TAVİZLERİNİN ARDINDAN BİNLERCE KİŞİ HIZLI DEĞİŞİM İSTEDİ - Cezayir’in farklı şehirlerinde binlerce kişi yine Buteflika’yı protesto etmek için sokaklara çıktı. Buteflika, yeni bir iktidara yol açacağını söylemiş, fakat ardından nisan ayında yapılacak olan seçimleri ertelemişti. Büyük kalabalıklar, Buteflika’nın bu kararını protesto etti.