Dünya basınında bugün | ABD'de hükümet yeniden kapanabilir

Farklı ülkelerin gazeteleri bugün ilk sayfalarına neleri taşıdı?

11 Şubat 2019 10:47

110

T24 HABER MERKEZİ | METİN KAAN KURTULUŞ & MELİS KARACA - Britanya gündeminde Başbakan Theresa May’in muhalefet konumunda olan İşçi Partisi parlamenterlerinin Brexit anlaşması için yapılacak olan oylamada desteğini almak için yaptığı girişimler var. ABD’de ise Kongre’de gerçekleştirilen “Duvar görüşmelerinin” açmaza girmesiyle birlikte yeni bir hükümet kapanmasının gündeme gelmesi konuşuluyor. Rusya’nın iki büyük şehrinde gerçekleştirilen protestoları Moscow Times manşetine taşıdı. Die Welt’e göre ise iktidar partisi CDU’nun gerçekleştirdiği çalıştayda bir siyaset bilimci, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a oy veren Alman Türklerin “Demokratik olmadığını” öne sürdü. 11 Şubat 2019 tarihinde dünya basınından öne çıkan bazı manşetler şöyle...

210

THE GUARDİAN | DÜNYADAKİ BÖCEK SAYISININ AZALMASI GEZEGENİ FELAKET İLE TEHDİT EDİYOR – The Guardian’ın bir bilimsel araştırmadan aktardığına göre dünyadaki böcek sayısının giderek azalması, ekosistemin çökmesine neden olabilir. Araştırmaya göre dünyadaki böcek türlerinin %40’ından fazlası azalmakta ve üçte biri neslinin tükenmesi tehlikesi ile karşı karşıya.

310

FINANCIAL TIMES | MAY, TEREDDÜTLÜ İŞÇİ PARTİSİ PARLAMENTERLERİNİN OYUNU ALMAK İÇİN TAVİZ VERİYOR – FT’nin haberine göre Britanya Başbakanı Theresa May, ana muhalefet olan İşçi Partisi’nin parlamenterlerinden Brexit anlaşmasına destek çıkmaları için “İşçi haklarına destek için söz vermek” ve “çevre koruma yasalarına odaklanmak” gibi İşçi Partisi’nin gündeminde bulunan konularda tekliflerde bulunacak.

410

NEW YORK TIMES | SINIR GÖRÜŞMELERİNİN AÇMAZA GİRMESİYLE HÜKÜMET KAPANMASI YAKLAŞIYOR - NYT’nin haberine göre ABD Kongresi’nde yapılan “Sınır güvenliği görüşmeleri” Demokratların, “Dokümanları olmayan sığınmacılara daha az tutukluluk cezası verilmesi” talebinin Cumhuriyetçiler tarafından kabul edilmemesi ve Trump’ın Texas sınırına asker göndermesi sonucu açmaza girdi. Görüşmeleri yapan siyasetçilerin pazartesi gününe kadar bir “Sınır güvenliği anlaşması” üretmesi gerekiyordu, ancak Kongre üyelerinin söylediğine göre görüşmeler zaman sınırının dolmasına saatler kala donduruldu. Bu görüşmelerin sonuçsuz kalması ABD’de hükümetin yeniden kısmen kapanması anlamına gelebilir.

510

THE WASHINGTON POST | HÜKÜMET KAPANMASI YÜZÜNDEN HARAP OLDU, BİR DAHAKİNDEN KORKUYOR - WP, “Sınır güvenliği görüşmeleri” açmaza girdikten sonra yeni bir hükümet kapanmasının gündeme gelmesi sebebiyle rekor uzunluktaki 35 günlük hükümet kapanmasından etkilenen binlerce federal hükümet çalışanından birinin hikayesini manşetine taşıdı. 16 yıldır federal hükümete çalışan Vicki Ibarra, 35 günlük hükümet kapanması süresince maaş alamadığı için arabasına borçları karşılığında el konuldu, interneti kesildi ve banka hesabında 8.18 dolar kaldı.

610

WALL STREET JOURNAL | TESLA MODEL 3’LERİ ÜRETİYOR, ŞİMDİ ONLARA SERVİS YAPMASI GEREKİYOR- WSJ’nin haberine göre Tesla Model 3’lier sayın alan sürücüler tamir için çok uzun süre beklemek zorunda kalıyor. WSJ bunu “İşin temellerini öğrenen, bu işe sonradan girmiş bir lüks markanın müşterisi olmanın zorlukları” olarak youmladı.

710

MOSCOW TIMES | RUS MUHALİFLER SİYASİ TUTUKLULARIN SERBEST BIRAKILMASI İÇİN YÜRÜDÜ - Moscow Times’ın haberine göre Rus protestocular St. Petersburg ve Moskova’da yürüyüşler düzenleyerek hükümetten siyasi tutukluların bırakılmasını istediler. Habere göre bu yürüyüşler aktivist Anastasi Shevchenko’nun kızı, kendisi ev hapsindeyken hastanede öldükten sonra düzenlendi. Shevchenko, “Açık Rusya Hareketi”nin bir üyesiydi ve geçen Ocak ayında tutuklanmıştı.

810

LE FIGARO | MACRON KALICI BİR SEÇİM KAMPANYASI EĞİLİMİNDE - Le Figaro’da yer alan habere göre, Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un ulusal müzakere süreci boyunca yaptığı toplantı maratonu, muhalefet tarafından ‘açıkça söylenmeyen bir seçim kampanyasında’ tarzında eleştiriler alıyor.

910

DIE WELT | GÖÇMENLİK YASASININ UYGULAYICILARI, UZMAN FİKİRLERİ KONUSUNDA UMUTSUZLUK İÇİNDE – Almanya’nın iktidar partisi CDU, bir çalıştay düzenledi. Bu çalıştayda parti üyeleri, hukuçlar ve siyaset bilimciler Almanya’nın göçmenlik politikaları üzerine tartışmalar gerçekleştirdi, ancak Die Welt siyaset editörü Thomas Vitzthum’a göre bu tartışmalar gerçekçi sorunlara odaklanmadı. Ayrıca habere göre siyaset bilimci Egbert Jahn, Almanya’da yaşayan Türklere “Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a oy verdiği” için “Demokratik değiller” dedi.

1010

AL ARABİYA | LÜBNAN EKONOMİSİNİN ÇÖKMEMEK İÇİN ACİL AMELİYATA İHTİYACI VAR - Lübnan Başbakanı Saad al- Hariri Lübnan ekonomisine bir ‘ameliyat’ yapılmazsa ülke ekonomisinin çökeceğini söyledi. Hariri ayrıca bağışçılara seslenerek geçen sene üzerinde anlaşılan reformları hâlâ desteklediklerini belirtti. Reuters’ın aktardığına göre 9 ay hükümetsiz kaldıktan sonra Hariri liderliğinde kurulan hükümet, çok borcu olan Lübnan’ın kötüleşen ekonomik, sosyal ve finansal şartlarını iyileştirmek için reformlar gerçekleştirmeyi planlıyor.