Cinsiyetçilik, kadınların depresyon riskini 3 kat arttırıyor

11 Eylül 2019 14:00

15

Yapılan son araştırmalar, cinsiyetçiliğe maruz kalan kadınların depresyona girme riskinin daha yüksek olduğunu ortaya koydu. Buna göre günlük hayatlarında kadın oldukları için ayrımcılıkla karşılaşanlar, depresyona 3 kat daha meyilli.

25

İngiltere’de University College London’da ele alınan ve ‘Health’ dergisinde yayımlanan araştırma, 3 bin kadın katılımcı arasında yapıldı. Buna göre katılımcılara ”Cinsiyetçi nedenlerle daha önce aşağılandınız mı?”, “Sokakta laf atıldı mı?”, “Fiziksel bir saldırıya uğradınız mı?” gibi sorular yöneltildi.

35

Sonuçları yorumlayan araştırmacılar, cinsiyetçi tavırların kadınların dışarıda güvensiz hissetmesine ve zihin sağlığı için olumlu etkileri olan aktivitelerden uzak kalmasına neden olduğunu söyledi.

45

Makalenin başyazarı Dr. Ruth Hackett, “Bu çalışma cinsiyetçilikle karşı karşıya kalan kadınların depresyona daha meyilli olduğunu ve psikolojik strese maruz kaldığını ortaya koyuyor. Ayrıca bu kadınların hayat kaliteleri ve kendilerini sağlıklı hissetme oranları da daha düşük” açıklamasını yaptı.

55

Araştırmacılar, cinsiyetçilik ve zihin sağlığı arasındaki ilişkinin pek çok nedeni olabileceğini ekledi.