Cinayet, araba Kazası, yaralama; son 40 yılda robotların neden olduğu 7 facia

Yapay zekânın ve robot teknolojisinin, insanlık için önemi her geçen gün artıyor. Ancak şimdiye kadar bazı robotlar, trajik bir takım olaylara neden oldu. İşte, şimdiye kadar gerçekleşmiş robot faciaları:

05 Ağustos 2022 13:16

18

CİNAYET, ARABA KAZASI, YARALAMA; SON 40 TILDA ROBOTLARIN NEDEN OLDUĞU 7 FACİA

28

CİNAYET, ARABA KAZASI, YARALAMA; SON 40 TILDA ROBOTLARIN NEDEN OLDUĞU 7 FACİA | 1979 yılında Robert Williams isimli adam bir robot tarafından öldürüldü. Robert Williams ise, bir robot tarafından öldürülen ilk insan oldu. 25 yaşındaki Robert Williams, Amerika Birleşik Devletleri’nin Michigan eyaletindeki bir fabrikanın deposunda çalışıyordu. Üstelik Williams’ın oldukça bir çalışma arkadaşı vardı. Ürünleri, depodaki raflara dizmek için tasarlanan endüstriyel bir robot kolu, Williams’ın kafasına çarptı ve yaşamını kaybetmesine neden oldu. Williams’ın ailesi robotu üreten firmaya dava açtı ve 10 milyon dolarlık tazminat kazandı. Çünkü robot, böyle bir olayın yaşanmasını engelleyebilecek güvenlik önlemlerine sahip değildi. Kaynak: ListeList

38

CİNAYET, ARABA KAZASI, YARALAMA; SON 40 TILDA ROBOTLARIN NEDEN OLDUĞU 7 FACİA | Çin’de bir robot, bir insanı 10 yerinden bıçakladı. 2018 yılında meydana gelen olayda 49 yaşındaki Zhou isimli bir fabrika işçisi, devasa robotik üretim aracının bir anda kapanması ile makinenin üzerinde bulunan sivri çubukların hedefi oldu. Dev robotik makinenin üzerindeki çubuklardan 10 tanesi Zhou’nun bedenine saplandı. Zhou, bu olay sonrasında hayatta kalmayı başardı.

48

CİNAYET, ARABA KAZASI, YARALAMA; SON 40 TILDA ROBOTLARIN NEDEN OLDUĞU 7 FACİA | Otomatik pilot, trajik bir ölüme neden oldu. Otomatik pilotların yani yapay zekânın kullanacağı arabalar, tüm dünyada büyük bir heyecan yaratmıştı. Ancak 2016 yılında, yapay zekâlı bir araba, bir insanın yaşamına kaybetmesine neden oldu. Amerika Birleşik Devletleri’nin Florida eyaletinde eski bir donanma subayı, Tesla aracını otomatik pilota almıştı. Ancak, bir süre sonra ortaya çıkan beyaz bir traktör, korkunç bir kazaya ve adamın ölmesine neden oldu. Çünkü araçtaki yapay zekâ traktörün parlak beyaz rengini gökyüzü olarak algılamıştı. Bu nedenle otomatik pilot, traktörü fark edemedi ve bu ölümlü trafik kazası meydana geldi.

58

CİNAYET, ARABA KAZASI, YARALAMA; SON 40 TILDA ROBOTLARIN NEDEN OLDUĞU 7 FACİA | 2018 yılında sürücüsüz araba, bir yayaya çarptı. Amerika Birleşik Devletleri’nde meydana gelen bu olayda Elaine Herzberg isimli kadın yaşamını kaybetti. Uber firmasına ait araçta otomatik pilot özelliği aktif haldeydi. Ayrıca, araçta yedek pilot olarak bir mühendis de bulunuyordu. Fakat mühendisin kaza anında video izlediği bu nedenle arabayı durdurmadığı iddia edildi.

68

CİNAYET, ARABA KAZASI, YARALAMA; SON 40 TILDA ROBOTLARIN NEDEN OLDUĞU 7 FACİA | Robot cerrah, hastasını öldürdü. 2015 yılında İngiltere’de gerçekleşen olayın faili “Da Vinci” isimli robot cerrahtı. Stephen Pettitt isimli adamın kalp rahatsızlığı nedeniyle ameliyat edilmesi gerekiyordu. Da Vinci isimli robotik cerrah da ameliyatta görev alacaktı. Üstelik bu, İngiltere’de bir robotun da katıldığı ilk ameliyat olacaktı. Ameliyat, sorunsuz bir şekilde başladı. Da Vinci isimli robot, cerrahi dikişleri hatalı atıyordu. Asistan doktor, durumu fark etti. Ancak Da Vinci, son derece gürültülü çalışıyordu. Kısa bir süre sonra Da Vinci, Stephen Pettitt’in aort damarına ölümcül bir zarar verdi. Stephen Pettitt isimli hasta, kurtarılamadı.

78

CİNAYET, ARABA KAZASI, YARALAMA; SON 40 TILDA ROBOTLARIN NEDEN OLDUĞU 7 FACİA | Robot, makine parçası yerine bir işçiyi yakaladı. Bir robot yüzünden meydana gelen facialardan birisi de Almanya’da meydana geldi. Bir araba fabrikasında çalışan 22 yaşındaki işçi, bir robot tarafından öldürüldü. Fabrikadaki robotik kolun, asıl görevi makine parçalarını kaldırmaktı. Ancak 2015 yılında ne olduysa oldu robot, makine parçaları yerine bir işçiyi yakaladı ve havaya kaldırdı. Daha sonra bu işçiyi büyük bir metal plakaya vurdu. Hastaneye kaldırılan işçi yaşamını kaybetti.

88

CİNAYET, ARABA KAZASI, YARALAMA; SON 40 TILDA ROBOTLARIN NEDEN OLDUĞU 7 FACİA | New Jersey’de bir robot 24 işçinin hastanelik olmasına neden oldu. 2018 yılında New Jersey’de bir depoda görevli robot, içerisinde ayı kovucu sprey bulunan bir kutuyu deldi. Kutunun içerisinde yüklü miktarda sprey vardı. Spreylerin içerisinde ise biber gazında kullanılan kapsaisin bileşeni. Bu nedenle depoda çalışan 24 işçi spreyden etkilendi ve hastaneye kaldırıldılar. Hatta bir tanesi yoğun bakımda tedavi görmek zorunda kaldı. Kaynak: ListeList