ChatGPT’nin başvuru mektubunu uzmanı değerlendirdi: Yapay zeka Harvard’a girebilir mi?

Yapay zeka temelli sohbet botu ChatGPT’nin hayatımıza girmesi eğitimcilerin endişelerini de beraberinde getirdi. Peki ChatGPT’nin yazdığı başvuru mektubu Harvard Üniversitesi’ne giriş kapılarını açar mı?

04 Mart 2024 21:45

116

Yapay zeka aracı ChatGPT başta mesafeli yaklaşanların bile kalbini kazanmayı başardı. Kullanım ve erişim kolaylığıysa eğitimcileri endişelendirdi: Öğrenciler ödevlerini ChatGPT’ye yazdırır mı?

216

Peki kabul alması çok zor olan dünyanın en prestijli üniversitelerine başvuru mektubu yazabilir mi bu? Bu mektupla danışmanları kandırıp kabul alabilir mi?

316

Washington Post bu sorunun yanıtını aradı. Bunun için chatbot’lara prompt yazma uzmanından ChatGPT’ye üniversite başvuru mektubu yazdırmasını istedi. Bir mektup genel başvurular, bir mektup da dünyanın en prestijli üniversitelerinden ABD’deki Harvard Üniversitesi için yazıldı.

416

Mektuplar Harvard Üniversitesi dahil Ivy lig üniversitelerine başvuruları değerlendiren eski danışman Adam Nguyen’e sunuldu.

516

Daha sağlıklı bir değerlendirme için danışmana Harvard son sınıf öğrencisi, gazetede stajyer olarak görevli gencin üniversiteye giriş başvurusunda kullandığı mektup da verildi.

616

Nguyen’den mektupları değerlendirmesi ve hangilerini yapay zekanın yazdığını bulması istendi.

716

Yapay zeka açısından başta her şey yolunda gidiyordu. Nguyen ChatGPT’nin yazdığı mektuplardan etkilenmişti. Dilbilgisi hatası barındırmayan okunabilir metinlerdi.

816

Ancak bu mektupları üniversiteye başvurunun bir parçası olarak değerlendiriyor olsaydı okumayı bırakacağını söylüyor Nguyen: “O kadar vasat mektuplar ki adayın kabul şansını artırmaz, aksine azaltabilir.”Nguyen, ChatGPT’nin Harvard başvurusu için yazdığı mektubu (tırnak içindeki ifadeler) değerlendirdi. Notlarına bakılırsa sohbet botu sadece bir konuda başarılı görünüyor.

916

Nguyen, ChatGPT’nin Harvard başvurusu için yazdığı mektubu (tırnak içindeki ifadeler) değerlendirdi. Notlarına bakılırsa sohbet botu sadece bir konuda başarılı görünüyor.

1016

“Açılış cümlesi iyi. Merak unsuru var.” (ChatGPT insan gibi yazmayı taklit etmekte bazı açılardan başarılı) +

1116

“Muğlak ifadeler var.” (Spesifik olma konusunda başarısız) -

1216

“Anlattığı hikaye aniden kesiliyor. (Düşünceleri tamamlamak konusunda başarısız) -

1316

“Mektubun yarısına geldiğimde artık sinir bozucu olmaya başlıyor. Önemli bir konudan diğer önemli bir konuya atlayıp duruyor.” (ChatGPT çoğunlukla rastgele üslupla yazıyor) -

1416

“Rastgele! Ne alakası var” (Uyumsuz detaylar ekliyor) -

1516

“Başvuruyu destekleyecek bir şey değil, yer israfı” (Orijinal değil) -

1616

Sonuç olarak ChatGPT’nin üniversite başvuru mektubu yazmada faydalı olamayacağını söylüyor. Nguyen, “Başvuru sürecini değerlendiren sorumlular yapay zekayla üretilmiş metinleri saptayan araçlar kullanıyor bir kere. Ama daha önemlisi başvuru mektuplarının kendine özgü yazma şekilleri olur. Öğrencilerin hayatını yansıtması gerekir, öğrencilerin mektuplarını deneyimlerinin neden benzersiz olduğunu gösterecek şekilde işlemesi gerekir. ChatGPT o seviyede değil" diyor.