Cep telefonlarının mavi ışığı ömrü kısaltıyor

17 Ekim 2019 23:51

17

Yapılan son araştırmalar cep telefonu ve bilgisayar gibi cihazlardan yayılan mavi ışığın gözlere olduğu kadar beyin hücrelerine de zarar verdiğini ortaya koydu.

27

Buna göre, bu cihazlardan yayılan mavi ışık gözünüze yansımasa bile beyne zarar vererek ömrün kısalmasına neden olabilir.

37

Oregon State Üniverasitesi’nde sürdürülen çalışma, hücre ve gelişim mekanizması açısından insanlar ve diğer hayvanlarla benzerlik gösteren bir tür meyve sineği (drosophila melanogaster) üzerinde yapıldı.

47

Çalışmanın sonunda düzenli olarak mavi ışığa maruz kalan sineklerin gözlerinin retina hücrelerinde ve beyin nöronlarında hasar meydana geldi. Ayrıca bu sineklerin hareket kabiliyetinde azalma görüldü.

57

Çalışmanın şaşırtıcı olan kısmı ise üzerinde çalışılan gözleri gelişmemiş mutant sineklerin mavi ışığı görmemelerine rağmen bundan etkilenmesiydi. Bu sinekler mavi ışığı gözleriyle yansıtmamıştı ancak nöronlarında ve hareket kabiliyetlerinde yine de hasar meydana geldi.

67

Araştırmanın sonunda bilim insanları doğal gün ışığının, vücudun sirkadiyen ritminin devamlılığı için çok önemli olduğunun altını çizdi. Ancak yapay ışığa maruz kalmak bu ritmi bozuyor ve uyku düzeni gibi metabolik hareketlerde aksamaya sebep oluyor.

77

Günümüzde mavi ışıktan uzak durmak çok zor olsa da uzmanlar mümkün olduğunca bu tür yapay ışıklardan uzak kalmamız gerektiğini söylüyor.