Çalışanların iş verimini artıran ‘duygusal maaş’ türleri

06 Kasım 2019 18:20

110

Belçika’da bulunan Antwerp İşletme Okulu’nda nörobilim ve stratejik liderlik hocası olan Dr. Steven Poelmans, iş yerlerinde geleneksel maaş anlayışına ek olarak 'duygusal maaş'ın ve modern zamanın ihtiyaçlarına uygun bir yaklaşımın önemini vurguladı.

210

Aklinizikesfedin.com’un haberine göre, Steven Poelmans 'duygusal maaş’ çeşitlerinin şirketten şirkete değişiklik gösterdiğini söylese de temel türlerini şöyle sıraladı:

310

1) İyi bir çalışma ortamı

410

İyi bir iş ortamı, çalışanların bir takım halinde etkili bir şekilde çalışması için gerekli koşulları bir araya getirir. İş tanımına uygun imkânları ve gerekli materyalleri çalışanlarına sunmak bu tanıma dâhil olabileceği gibi, çalışanların verimini artırmak için asgari sosyalleşmeye alan tanınması da bir iş yeri için gereklidir.

510

2) Kişisel ve profesyonel gelişim imkânları

610

'Duygusal maaş'ı önemseyen bir iş yerinin, çalışanlarına kendilerini geliştirebilmeleri için eğitim imkânı sunması gereklidir. Böyle bir çalışma ortamında işverenler, çalışanlarının unuttukları becerilerini hatırlamaları ve yeni ilgi alanlarına yönelmelerini teşvik eder.

710

3) İş şartlarının kişisel hayatın ihtiyaçlarına uygun olması

810

İşverenlerin, çalışanlarına hastane randevuları veya özel işleri için izin alma imkânı tanıması 'duygusal maaş' türlerine örnek gösterilebilir. Çalışanların haftada bir kere evden çalışabilmeleri, tatil için sorunsuzca izin kullanabilmeleri, iş motivasyonunu yükselten durumlar arasındadır.

910

4)Şirkette söz hakkına sahip olma

1010

Karar almadan önce çalışanlara fikirlerini sormak da olumlu sonuçlar doğuracak olan 'duygusal maaş' türleri arasındadır. Çalışanlarına söz hakkı vermek, fikirlerini ve görüşlerini dinlemek çalışanın değerli hissetmesini sağlayarak iş verimini artırır.