Çakıl taşlarıyla Suriye'deki savaşın öyküsü

27 Şubat 2017 00:41

116

Tanıdık görüntüler. Bir aile, yanlarına aldıkları üç-beş parça eşyayla göç yollarında. Korkmuş çocuklar, annelerine sarılıyor. Bir anne, kaybettiği çocuğunun başında ağlıyor.

216

Suriye'deki savaşın taşla özenle yaratılan görüntüleri.

316

Bunlar, 52 yaşındaki Suriyeli ressam ve heykeltraş Nizar Ali Badr'ın Facebook'ta yayımlamaya başladığı çalışmaları.

416

Her eserin bir öyküsü var.

516

Badr uzun zamandır taş sanatıyla ilgileniyor. 35 yıldır her gün Lazkiye sahiline gidip, farklı şekillerde ve boyutlarda çakıl taşı topluyor.

616

2011'de savaş başlayınca Badr, taşlarıyla savaşın öyküsünü anlatmaya başlamış.

716

Lazkiye'den BBC'nin sorularını yanıtlayan Badr, "Çalışmalarını kaydedebileceğim bir fotoğraf makinem yoktu. Yaptıktan sonra biraz bakıyor, sonra yenisini yapmak için bozuyordum" diyor.

816

Çalışmalarını geceleri kendisini uykusuz bırakan duygu ve kaygılarını bir ifadesi olduğunu söyleyen Ali Badr, şimdi hissetkliklerini dünyayla paylaşıyor.

916

Badr, taşlarını Hatay'ın Yayladağı ilçesinde bulunan Kel Dağı'nın Suriye eteklerinden topluyor.

1016

Yeterince taş topladıktan sonra bunları kent merkezindeki stüdyosuna götürüyor. Dağı bir ilham kaynağı olarak görüyor.

1116

Badr, eskiden taşları mukavvalarının üzerine yapıştırıyormuş. Ama şimdi yapıştırıcıyı pahalı bulduğu için, fotoğrafını çektikten sonra çalışmaları bozuyor.

1216

"Tablolarımın fotoğraflarını çekiyorum. Bence bu, hem eserlerimi korumanın hem de başka insanlara ulaştırmanın en iyi yolu" diyor.

1316

Nizar Ali Badr, 2011'den bu yana Suriye'nin günlük yaşamından, 25 binden fazla kompozisyon yaratmış. Eserlerini satmıyor. Bunu bir geçim kaynağı olarak görmediğini söylüyor:

1416

"Öncelikle bir insanım. Savaş bana çok acı yaşattı. Bazen geceleri uyuyamıyorum. Tek tesellim bu çalışmalarım. Bu nedenle bir geçim kaynağı olarak görmüyorum. Sevgi, umut, üzüntü bütün duygularımı taşlarla paylaşıyorum."

1516

Ali Badr'ın eserlerinde göç çok önemli bir tema. "Göç eden insanları gördüğümde büyük bir acı hissettim. Neden bir insan evini terk etmek zorunda kalsın?" diyor.

1616

Kanadalı yazar Badr'in sanatından çok etkilenmiş ve çok satan "Stepping Stones: A Refugee Family's Journey" (Sıçrama Taşları: Bir Mülteci Ailenin Yolculuğu) adlı çocuk kitabında bu çalışmaların fotoğraflarını kullanmış. Kitapta savaşta huzur dolu köylerini terk etmek zorunda kalan Rama ile ailesinin öyküsü anlatılıyor.