Tarihi Ala Cami'nin çatısına alüminyum kaplama yapıldı: "Bu yapılan tarihe, kültüre ve ülkeye ihanettir"

07 Aralık 2019 08:13

17

Bir tarihi eser daha restorasyon kurbanı oldu; Tarihi Ala Cami'nin çatısına alüminyum kaplandı

27

Osmaniye’de “Çukurova’nın Ayasofyası” olarak bilinen Ala Cami, restorasyon kurbanı oldu. Tarihi eserin taş duvarları yenilendi, çatısı da alüminyumla kaplandı.

37

Kadirli'de, Roma döneminde bazilika olarak kullanıldığı belirtilen yapıya, Bizans döneminde kilise eklendi. 15. yüzyılda bölgeye hakim olan Dulkadiroğulları Beyliği hükümdarı Alaüddevle Bozkurt Bey'in oğlu Kasım Bey, tarihi yapıyı babası adına mihrap ve minare eklettirerek, camiye dönüştürdü. 1800 yıllık Ala Camisi'nde 2014'te başlatılan restorasyon çalışmalarında sona gelindi. Ocak ayında tamamlanacak çalışmalar kapsamında, ihaleyi alan özel firma tarafından çatıya kaplanan metal malzeme tepkiye neden oldu.

47

Çalışmaların mimari yapıya uygun olmadığını savunan yazar ve Kadirli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Muzaffer Yüksel Kaya, yapının Roma, Bizans ve Türk medeniyetlerinin bölgedeki en önemli temsilcisi olduğunu söyledi.

57

Çatının, minarenin görünümünü de etkilediğini belirten Kaya, "Ala Camisi'nin son mimari restorasyonda içler acısı halini birlikte izliyoruz. İlk ihaleye verildiğinde ferforje çalışması yapıldığında drenaj boruları yerleştirilirken, avlu içindeki taban mozaiklerinin birçoğunu yok ettiler. Sadece içerideki mozaikler kaldı. Mozaiklerin yok edilmesine yanarken, bu çatı görüntüyü iyice bozdu" diye konuştu. 

67

Ala Camisi'nin aslına uygun restore edilmesi gerektiğini belirten Kaya, "Proje uygulanırken Avrupa'daki prototip bazikalara bakarak örnek alınması gerekirdi. Yapılan çatı çelik konsültasyon yapıyı berbat hale getirmiş. Büyük üzüntü içindeyiz. Son çalışmayla aslından uzak görüntü ortaya çıkardı. Kadirli halkı bu görüntüye tepki gösteriyor" dedi. 

77

CHP Osmaniye Milletvekili Baha Ünlü konuyu TBMM gündemine getirerek, restorasyonu eleştirdi ve şunları söyledi: “Alaüddevle Mescidi olarak da bilinen Ala Cami'nin restorasyon çalışması sonrası ortaya çıkan durum tek kelimeyle rezalettir. Caminin restorasyonunda metal malzeme kullanılmıştır. Taş yapı olan cami orijinal halinden çok farklı bir yapıya dönüştürülmüştür. Bu yapılan, tarihe, kültüre ve ülkeye ihanettir.”