Binlerce kişi Fazıl Say'la geçti Kaz Dağları'ndan...

Alamos Gold firmasının maden faaliyetleri sonrası bölgeye verdiği zarara tepki olarak Kaz Dağları’nda başlatılan Su ve Vicdan Nöbeti 26 Temmuz’dan bu yana devam ediyor. Dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say’ın bölgedeki çevre katliamına dikkat çekmek için verdiği konserde binlerce kişi Kaz Dağları’nda bir araya geldi. Yaklaşık 50 dakika süren konserin ardından Say, "Türk halkıyla onur duydum" dedi.

18 Ağustos 2019 14:27

111

Alamos Gold firmasının maden faaliyetleri sonrası bölgeye verdiği zarara tepki olarak Kaz Dağları’nda başlatılan Su ve Vicdan Nöbeti 26 Temmuz’dan bu yana devam ediyor.

211

Dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say’ın bölgedeki çevre katliamına dikkat çekmek için verdiği konserde binlerce kişi Kaz Dağları’nda bir araya geldi.

311

Yaklaşık 50 dakika süren konserin ardından Say, "Türk halkıyla onur duydum" dedi.

411

Say, kapanışta İzmir Marşı'nı çaldı, onbinlerce insan alkış yağmuruna tuttu.

511

Kirazlı mevkiinde, doğa talanına dur demek için biraraya gelen insanlar 24 gündür nöbet tutuyor.

611

Çanakkale merkez ve çevre illerden gelen vatandaşlar alana üstleri aranarak alınırken, saat 11:00’de başlayan konser öncesi alanın büyük bir bölümü erkenden doldu.

711

Say'ın konseri öncesi konuşma yapan Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, "Altımıza dinamit yerleştiriliyor, bir neslin, birkaç neslin geleceği karartılıyor." ifadelerini kullandı.

811

Gökhan, kesilen ağaçlara vurgu yaparak, "Bir karış toprağını vermemek için can verenlerin abideleştiği bu kutsal topraklarda altımız oyuluyor ama buna sessiz kalmıyoruz" dedi.

911

Konuşmanın ardından başlayan konseri dinleyen vatandaşlar kamp alanının dışına taştı.

1011

Fazıl Say, yaklaşık 50 dakika boyunca 10 parça çaldı.

1111

Eylemciler, bölgedeki maden faaliyetlerinin durması talebiyle Kirazlı’da nöbet tutmaya devam edecek.