Bayramda İstanbul’da kalanlar için rotalar: Kadıköy

Bayramda İstanbul’da kalanlar için rotalar: Kadıköy

12 Ağustos 2019 16:24

117

Kadıköy, Anadolu Yakası’nda yer alan, genç nüfusun özellikle tercih ettiği renkli semtlerden biri. Bayramda İstanbul’da kalanlar ve bayram için İstanbul’a gelenler için Kadıköy’de gerebileceğiniz yerleri bu yazımızda sizin için derledik.

217

Haydarpaşa Garı ve Yeldeğirmeni Mahallesi gibi tarihi dokusu güçlü, sakin yerlere ev sahipliği yapan Kadıköy, ziyaretçilere Bahariye Caddesi’nde yer alan Süreyya Operası ve Kadıköy Sineması gibi tarihi binaları işlek bir cadde üzerinde görme imkânı da tanıyor.

317

Sahil şeridinde yer alan Yoğurtçu Parkı ve Kadıköy İdea gibi alanlar ise yeşil ve maviyle teması sağlayan yerler arasında.

417

Haydarpaşa Garı, Kadıköy vapur/motor iskelelerinden yürümeye başladığınızda on dakika uzaklıkta yer alıyor. Şu anda kullanılmayan gar, tarihi dokusuyla fotoğraf çekmeye uygun olduğu gibi geçmişte kente buradan giriş yapmış insanların umut ve hayallerini bir Türk filmi tadında hayal etmek için de oldukça elverişli.

517

Geçtiğimiz yıllarda sahaf festivali ve kitap günleri gibi etkinlikler, kullanıma açık olmayan Haydarpaşa Garı’nda gerçekleştirilmişti.

617

Haydarpaşa Garı’nı gezdikten sonra yokuş yukarı çıkmaya başlarsanız karşınıza çıkacak olan mahalle, son zamanlarda adından en çok söz ettiren mekânlarından: Yeldeğirmeni Mahallesi.

717

I. Abdülhamid döneminde, bu rüzgârlı tepeye dört adet yeldeğirmeni yapıldığı için bu adı alan semtte, bugün yeldeğirmeni bulunmuyor. Diğer yandan 1800’lerin başından itibaren yapılmaya başlanan sokak ve apartmanlarıyla ziyaretçilerin ilgisini çekmeyi sürdürüyor.

817

Yeldeğirneni Mahallesi geziniz sırasında İskele Sokak, Macit Erbudak Sokak ve Kır Kahvesi Sokak gibi sokakları gezebilir ve burada yer alan mural artları (doğrudan duvar, tavan veya diğer büyük daimi yüzey üzerinde boyanarak sanat eseri oluşturmak) inceleyebilirsiniz.

917

Çeşitli ülkelerden sanatçıların eserlerinin apartman duvarları üzerinde sergilendiği bu bölgede, Güney Afrikalı ressam Ricky Lee Gordon ve Brezilyalı sanatçı Claudio Ethos gibi isimlerin mural art çalışmalarını da görmeniz mümkün.

1017

Yel değirmeni Mahallesi sokaklarında yapacağınız gezintinin ardından bölgede açılan çok sayıda kafede soluklanma imkânı bulabilirsiniz.

1117

Yeldeğirmeni Mahallesi’nden ayrıldıktan sonra Kadıköy’ün ikonik yerlerinden Boğa heykelini görebilir ve oradan Süreyya Operası ile Kadıköy Sineması’nın üzerinde bulunduğu Bahariye Caddesi’nde yer alan mağazalardan alışveriş yapabilirsiniz.

1217

Ortasından tramvay geçen caddenin sağında ve solunda oturabileceğiniz birçok kafe olduğu gibi dondurmanızı alıp oturabileceğiniz banklar da mevcut.

1317

Moda tarafına yürüdüğünüzde karşınıza çıkacak yerlerden biri Küçük Moda Burnu’nda yer alan Kadıköy İdea isimli alan.

1417

Kafesiyle açık alanda vakit geçirmek isteyen insanlara hizmet verdiği gibi kapalı kısmında da farklı alanlarda çalışan insanların bir araya gelebildiği bir ofis ve çalışma alanı yer alıyor.

1517

Moda Sahili’ne paralel olarak yürüdüğünüzde Yoğurtçu Parkı’na varıyorsunuz. Açık havada doğayla iç içe piknik yapacağınız bir gün geçirebilir, yürüyüş yapabilirsiniz.

1617

Kadıköy-Moda tramvayı, semti başka bir gözle görmenizi sağlayabilir.

1717

Dönüş yolculuğunuzu vapurla yapmayı tercih ederseniz Kadıköy-Eminönü vapur iskelesinin üst katında yer alan İstanbul Kitapçısı’nı gezmeyi unutmayın.