Atatürk'ün Hazine'ye bağışladığı Atatürk Orman Çiftliği parça parça devrediliyor!

1925 yılında satın aldığı ve burada çiftlik çalışmaları başlatan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Hazine’ye bağışladığı Atatürk Orman Çiftliği, parçalanmaya devam ediyor.

29 Temmuz 2019 13:25

112

Ankara’nın batısında Gazi Mustafa Kemal Atatürk ölümünden bir yıl önce Hazine’ye bağışladığı Atatürk Orman Çiftliği, parsel parsel parçalanarak özelleştirilmeye devam ediliyor.

212

Atatürk Orman Çiftliği, şimdiye kadar sınırları içerisindeki yapılaşma ve özelleştirmelerle pek çok kez tartışma konusu oldu. 2013 yılında inşasına başlanan, günümüzde de halen kullanımda olan Cumhurbaşkanlığı Sarayı da Beştepe mevkiinde bulunuyor.

312

‘Kaçak’ olduğu iddialarıyla başlayan inşaat, beraberinde birçok tartışma ve davayı da getirmişti. İnşaat için Danıştay tarafından 4 Mart 2014’te durdurulma kararı verildiyse de zaten büyük bir bölümü tamamlanmış olan Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın yapımına devam edildi. ‘Kaç-Ak Saray’ iddialarıyla eleştirilen Cumhurbaşkanlığı Sarayı, 2014 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından 29 Ekim’de resmen kullanıma açıldı. Çankaya Köşkü ise Başbakanlığın kullanımına tahsis edildi.

412

Geçen yıl taşınacağı iddialarıyla gündeme gelen ve 1995 yılında hizmete açılan Ankara Şehirlerarası Otobüs Terminali’ni (AŞTİ) de bünyesinde barındıran Atatürk Orman Çiftliği, bir kez daha Hazine’ye ait arazisinin kiralanmasıyla gündemde.

512

Mimarlar Odası dün Hazine arazisinden 555 bin metrekarelik bir alanının Medipol’ün kurucusu olan TEBA Vakfı’na devredildiğini açıkladı.

612

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları dile getirdi:

712

"Tam bir talan dönemi yaşıyoruz, Cumhuriyete açılan kapı Ankara Gar yerleşkesini parçalayarak Medipol Hastanesi'ne veriyorlar, aynı şekilde ağaçlandırılacak alan olarak belirlenen Bilkent Şehir Hastanesi'ne 3 km mesafede olan AOÇ arazisinden 555 bin metrekareyi de TEBA Vakfı'na yani Medipol'e yani Sağlık Bakanı'na veriyorlar.”

812

“Türkiye bugüne kadar böylesini görmedi. Cumhuriyetin Ankara'ya açılan kapısı Ankara gar yerleşkesi ile birlikte Cumhuriyetin biricik ve emsalsiz değeri AOÇ'den de Medipol'e çekilen peşkeş, artık tuzun koktuğunun göstergesidir."

912

“Sağlık rantı hedefliyorlar" diyen Candan, şöyle devam etti:

1012

"Bu alanda Hava Kuvvetleri Komutanlığı Lojistik Birimi var, önce bu alana stadyum yapacağız dediler sonra stadyumdan vazgeçtiler sonra burasını kentsel dönüşüm alanı ilan ettiler, 2 emsalle konuta açtılar, biz bunlara dava açtık.”

1112

“Büyükşehir Belediyesi ile de hasılat paylaşımı arazi satışı üzerinden anlaşma yaptılar. Sonra nedenini bilmediğimiz şekilde kentsel dönüşüm kararından vazgeçtiler. Birinci derece tarihi ve doğal SİT alanı iken, SİT derecesini değiştirdiler, sürdürebilir kontrollü kullanım alanı haline getirdiler.”

1212

“2018 yılının sonunda buraya plan değişikliği yaparak özel üniversite alanı haline getirdiler. Bu alanı da TEBA Vakfına yani Medipol'e devrettiler. Atatürk Orman Çiftliği bu ülkenin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün, kendi öz varlığı ile kurulup halkına emanet ettiği Cumhuriyetin kurucu değerlerinin mekânsal ifadesi özgürleşme alanıdır. AOÇ'yi talan eden zihniyet Cumhuriyeti talan eder. Artık yeter!"