Amsterdam Belediye Başkanı tepkili: Red Light District turist çekim merkezi değil

Hollanda'nın başkenti Amsterdam'da genelevleri ve seks işçilerinin kendilerini sergiledikleri vitrinlerle bilinen Red Light District'in (De Wallen) ‘turist çekim merkezi' haline gelmesinden rahatsız olan yöneticiler, turistlerin seks işçilerini küçük düşürdüğünü savunuyor.

15 Şubat 2019 12:30

119

Geçen yıl haziran ayında göreve başlayan Amsterdam Belediye Başkanı Femke Halsema, ‘şehrin bu kötü imajını’ değiştirmek için kolları sıvadı.

219

Başkan Halsema, yerel yayın yapan Het Parool'a verdiği demeçte, adeta ‘kutsal bir ziyaret yaparcasına' bölgeye gelen turistleri eleştirerek, onların seks işçilerine yönelik tutumlarını ‘nahoş ve aşağılayıcı' bulduğunu söyledi.

319

Halsema, bu tutumun seks işçilerinin güvenliğini ve saygınlığını tehlikeye düşürdüğünü vurguladı.

419

"Kadınların koşulları giderek kötüleşiyor" diyen Halsema, şehirdeki yerlilerin de seks işçiliğinin böyle olmaması gerektiğinin düşündüklerini aktardı.

519

Savunmasız seks işçilerinin bu şekilde sergilenmesini de topa tutan Halsema, yaza kadar bir dizi önlemi hayata geçirmeye söz verdi.

619

Halsema, "Her şeyden önce seks işçilerinin daha bağımsız ve yetkin olmalarını, bir meta gibi kullanılmamalarını ve suiistimal edilmemelerini garanti altına almak zorundayız" dedi.

719

Belediye Başkanı daha önce de Ağustos 2018'de bölgenin ‘yoğun gecelerde geçici olarak kapanması' önerisini gündeme getirmişti.

819

Giderek artan ilgiyle baş etmekte zorlanan Amsterdam, yılda yaklaşık 20 milyon ziyaretçiye ev sahipliği yapıyor.

919

Bu durum aynı zamanda oldukça küçük bir bölgede yer alan Red Light District ve burada çalışan seks işçileri için de artan bir baskı unsuru olarak kabul ediliyor.

1019

Seks işçilerinin bazılarının lisanssız çalıştırılması ve insan kaçakçılığının yaygın olması da yaşanan önemli sorunlar arasında sayılıyor.

1119

Amsterdam'ın ilk kadın belediye başkanı olan Yeşil Sol Parti'nin (GL) eski lideri Femke Halsema, mülteciler ve seks işçileri hakkında yaptığı çalışmalarla da biliniyor.

1219

Göreve seçildiğinde yaptığı konuşmada da, homofobiye, transfobiye, mültecilere ve azınlıklara vurgu yapmıştı. (Sputnik Türkiye)

1319

1419

1519

1619

1719

1819

1919