36 yıl sonra darbe girişimi; 40 fotoğrafla Türkiye’nin en uzun gecesi

16 Temmuz 2016 16:42

140

15 Temmuz’da İstanbul Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprülerinin Anadolu'dan Avrupa'ya geçiş yönü jandarma tarafından trafiğe kapatıldı.

240

İstanbul'da Boğaz Köprüsü'ndeki askerler teslim oldu.

340

Boğaziçi Köprüsü'nde Anadolu'dan Avrupa'ya istikametinde trafik tamamen durduruldu. Güvenlik önlemlerine askeri unsurların da katıldığı görüldü.

440

Ankara’da Genelkurmay Başkanlığı çevresinde geniş güvenlik önlemleri alındı. Ankara’da Emniyet Müdürlüğü, tüm polisleri göreve çağırdı.

540

İstanbul’da köprülerin kapanmasının ardından Ankara semalarında jetlerin alçak uçuş yaptığı öğrenildi. Genelkurmay Başkanlığı’na giden, Rixos otelinin önündeki alt geçit kapatıldı. Uçakların, Genelkurmay Başkanlığı’nın üstünde uçtukları gözlendi.

640

Ankara'da MİT Müsteşarlığı'nın bulunduğu Yenimahalle'de uçan helikopterden ateş açıldı. Askeri helikopterlerin ateşi karşılığında MİT'ten de askeri helikoptere ateş açıldığı öğrenildi.

740

Başbakan Binali Yıldırım canlı yayında, “Bu bir kalkışmadır. Bunu yapanlar en ağır şekilde bedelini ödeyeceklerdir. Asker içinde bir yapılanma girişimde bulundu. Buna henüz darbe demek mümkün değil” dedi.

840

İstanbul Atatürk Havalimanı kapatıldı. Askeri giriş bölümünden tankla aprona giren bir grup asker, Atatürk Havalimanı Hava trafik Kontrol Kulesine el koydu. Uçuş trafiği 5 dakika kapandıktan sonra asker kuleye sadece iniş yapacak uçaklara iniş verilmesi emrini verildi.

940

Türkiye Radyo ve Televizyonları'nın (TRT) son askeri hareketliliğin üzerinden yaklaşık 3 saat geçtikten sonra yayını durduruldu.

1040

TRT'nin reji odalarına askeri yetkililer girdi ve TRT ekranlarından 'Yurtta Sulh Konseyi' adına sıkıyönetim açıklaması yapıldı. TSK'nın yönetime el koyduğunu duyurmasından sonra TRT ekranı 00.50 sularında karardı. 36 yıl sonra yapılan darbeyi Tijen Karakaş duyurdu.

1140

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin "Yönetime el konuldu" açıklamasının ardından İstanbul Bayrampaşa’daki Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü zırhlı askeri araçlar tarafından kuşatıldı.

1240

Darbe girişimi yapan cunta,

1340

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, “TSK'nın değil, ordu içindeki bir grubun kalkışmasıdır. Bu Fethullah Gülen'in emir komutasında yapılmış bir kalkışmadır! Ucunda ölüm bile olsa gereği yapılacaktır" dedi.

1440

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) ülke yönetimine el koymasından sonra, askerin İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde polisin silahını almaya çalıştığı belirtildi. Vatan Emniyet'teki hiçbir polisin silahını teslim etmeyeceğini açıkladığı söylendi.

1540

Ankara Gölbaşı ilçesindeki Polis Özel Harekat binasında patlama meydana geldiği belirtildi.

1640

Antalya'da polis telsizinden yapılan anons: Şu anda görevi başında bulunan tüm meslektaşlarımız, gözünü kırpmadan gerekeni yapacaktır.

1740

AKP İstanbul İl Başkanı Selim Temurci’nin AKP üyelerine gönderdiği mesajda

1840

Anadolu Ajansı, MHP lideri Bahçeli'nin, Başbakan Yıldırım'ı arayarak, 'kalkışmanın' kabul edilemez olduğunu söylediğini ileri sürdü.

1940

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu Türk Silahlı yönetime el koymasından sonra yaptığı ilk açıklamada

2040

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ülke yönetimine el koymasından sonra yaptığı açıklamada, "Tüm milletimizi illerimizin meydanlarına davet ediyorum, milletçe meydanlarda toplanalım, toplarıyla, tanklarıyla ne yapacaklarsa yapsınlar" dedi.

2140

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, TSK'nın yönetime el koymasını değerlendirdiği konuşmasında, "Bu gece karanlık olabilir ama yarın onurumuzun yükseldiği gün olacak!" dedi.

2240

Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül,

2340

1. Ordu Komutanlığı, TSK'nın sitesinden yapılan "Ülke yönetimine el konulmuştur" açıklamasının TSK'nın desteklemediği bir hareket olduğunu açıkladı.

2440

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Hulusi Akar'ın karargahta rehin olduğuna dair haberlerin olduğunu söyledi.

2540

İstanbul, Ankara, Diyarbakır gibi çok sayıda şehirde, darbe teşebbüslerine karşılık, ezan okundu.

2640

Türk Hava Kuvvetleri’ne ait F-16 uçağı, darbe girişiminde bulunanların elindeki Sikorsky helikopteri düşürdü.

2740

Boğaziçi Köprüsü'ne doğru yürüyüşe geçen grubu engellemek için silah kullandı. İstanbul'da olaylar sırasında iki kişi vurularak yaşamını yitirdi.

2840

Ankara'da AKP Genel Merkezi'ne giden vatandaşların üzerine helikopterden ateş açıldı. Saldırıda bir kişi hayatını kaybetti.

2940

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne iki bomba atıldı. Atılan bombalar nedeniyle 2'si ağır 12 kişi yaralandı.

3040

Cuntacılar, Doğan Medya Center'da CNN Türk binasına zor kullanarak girdi.

3140

CNN Türk'ün canlı yayın stüdyosu asker tarafından boşaltıldıktan sonra kamera arkasından silah sesleri yükseldi.

3240

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, "Marmaris'teydim, ben hareket ettikten sonra oraları da bombalamışlar. Benim genel sekreterimi alıp götürdüler” dedi.

3340

Meclis Başkanı İsmail Kahraman, cuntacı askerler tarafından yapılan darbe girişimi sırasında bombalanan TBMM'nin kürsüsünden, "Kısa zaman içerisinde bu yarayı telafi edeceğiz" dedi.

3440

Boğaziçi Köprüsü'nde darbe teşebbüsünde bulunan askerler tarafından tank atışı gerçekleştirildi. Olayda bir TOMA ve bir sivil aracın isabet aldığı, 3 kişinin yaralandığı belirtildi.

3540

Emniyet Genel Müdürü Celalettin Lekesiz, Ankara'da Beştepe'deki Jandarma Genel Komutanlığı'nda 16 askerin ölü ele geçirildiğini açıkladı. Lekesiz, yaklaşık 250 askerin de gözaltına alındığını belirtti.

3640

Acıbadem'de bulunan Telekom binasına giren cuntacı askerler sabah çatışma sonucu teslim oldu.

3740

Türkiye genelinde saat 07.40 itibariyle 754 TSK mensubu gözaltına alındı. 5'i general, 29'u albay 34 asker görevden uzaklaştırıldı.

3840

Genelkurmay Başkanlığından çıkan 700'e yakın silahsız er ve erbaş polise teslim oldu. Askerler "Tatbikat var" denerek Genelkurmay'a getirildiklerini söyledi.

3940

Genelkurmay Başkanlığı'na vekaleten atanan 1. Ordu Komutanı Orgeneral Ümit Dündar: Türkiye, darbeler ve cuntalar dönemini bir daha açılmamak üzere kapatmıştır

4040

Boğaziçi Köprüsü, askerlerin teslim olmasının ardından kısmen trafiğe açıldı. Bazı vatandaşların köprüde selfie çektiği görüntülendi.