25 yılda 850 cep telefonu biriktirdi

19 Şubat 2020 15:54

111

Samsun'da, telefoncu Adnan Alparslan (53), 25 yıldır cep telefonu biriktiriyor. Alparslan, dünyanın en eski cep telefonlarının da yer aldığı koleksiyonu için yaklaşık 35 bin TL harcadı.

211

İlkadım ilçesinde, telefon tamir dükkanı bulunan Adnan Alparslan, 25 yıldır cep telefonu biriktiriyor. Alparslan geçen

311

25 yıldır telefon tamir işiyle uğraştığını anlatan Adnan Alparslan, "Zaman içinde bu koleksiyon oluştu. Vatandaşlar, eş dost telefon getirmeye başladı, ben de bunun bir koleksiyon olabileceğini düşündüm.

411

Gençlerin, geçmişte kullanılan cep telefonlarını görmesini ve o zamanın teknolojiyle, günümüz teknolojini kıyaslamasını istedim. Bu koleksiyon için yaklaşık 35 bin lira para harcadım. Aslında halen telefon almaya devam ediyorum, koleksiyonda 850 tane cep telefonu var ama birkaç tane eksik parçam var, onları da bulmaya çalışıyorum" dedi.

511

Koleksiyonda tüm markalara ait cep telefonunun olduğunu ifade eden Alparslan, "Dünyada kullanılan ilk cep telefonu, Türkiye’de kullanılan ilk cep telefonu, dünyanın en ağır cep telefonu ve ilk dokunmatik cep telefonu koleksiyonda mevcut" dedi.

611

Alparslan şu ifadeleri kullandı: Dükkana gelen vatandaşlar, bu telefonları görünce ‘Ne kadar değişik bir cep telefonu, bunu nasıl kullanmışlar’ şeklinde tebessümle tepki veriyor. Eski cep telefonlarının yüzde 90’u bu koleksiyonda var. Almış olduğumuz bu telefonların her birinin de farklı farklı hikayeleri var.

711

Yaklaşık 20 yıl önce bu telefonları kiralıyorduk. Müşterilerimizin büyük çoğunluğunu askerler oluşturuyordu. Yaklaşık 100 asker, cep telefonu kiralamak için dükkanın önünde sıraya girerdi. Hafta sonları cep telefonlarını alıp, aileleriyle ve sevdikleriyle görüşürlerdi. Bu koleksiyon benim için çok değerli ve asla satmayı düşünmüyorum. Birçok kişi bu koleksiyonu istedi ama vermedim. Hedefim ise daha da biriktirmek, daha güzel bir koleksiyon oluşturmak."

811

911

1011

1111