Toni Morrison veda etti

Sevilen, En Mavi Göz ve Süleyman'ın Şarkısı gibi romanların yazarı Toni Morrison, 88 yaşında hayatını kaybetti

06 Ağustos 2019 16:34

Nobel ve Pulitzer Ödüllü Toni Morrison, 88 yaşında hayata veda etti.

Vulture’ın yazarın yayıncısı Knopf’a dayandırdığı habere göre, Morrison kısa süreli bir rahatsızlığın ardından Pazartesi gecesi New York'ta hayatını kaybetti.

1999 yılında Nobel kazanan ilk siyahî kadın olan Morrison, 1931’de Ohio’da doğdu. Howard ve Cornell üniversitelerinde edebiyat eğitimi aldı. Tezini Virginia Woolf ve William Faulkner’ın eserleri üzerine hazırladı. Texas Southern Üniversitesi’nde ve Howard’da İngilizce dersleri verdi. İlk romanının tohumlarını da Howard’da katıldığı bir yazı grubunda attı. Daha sonraki yıllarda editörlüğün yanı sıra akademide ders vermeyi sürdürdü. 1967'den 1983'e dek Random House bünyesinde editör olarak çalıştı. Böylelikle, söz konusu yayınevinde çalışan ilk siyahî editör oldu. 1989-2006 yılları arasında Princeton Üniversitesi Beşerî Bilimler kürsüsünde görev yaptı. "30 yaşına gelene kadar yazmakla hiç ilgilenmedim," diyen Morrison, ilk romanı En Mavi Göz'ü 1970'te, 39 yaşındayken yayımladı. 

Morrison, Nobel konuşmasında, “Hepimiz ölüyoruz. Hayatımızın anlamı pekâlâ bu olabilir. Ama dil yapıyoruz. Hayatlarımızın endazesi bu olabilir,” demişti

Toni Morrison’ın kitapları Türkiye’de Sel Yayıncılık tarafından basılıyor. (K24)