Man Booker Uluslararası'nın uzun listesi açıklandı

Dünyanın en prestijli edebiyat ödüllerinden Man Booker Uluslararası Ödülü'nün uzun listesi açıklandı

13 Mart 2019 11:06

İngilizceye çevrilen dünya edebiyatının en iyilerini seçmeyi hedefleyen Man Booker Uluslararası Ödülü’nün uzun listesi açıklandı. Geçen yıl Flights adlı romanıyla ödüle değer görülen Polonyalı yazar Olga Tokarczuk, 2019 Man Booker Uluslararası’nın da adayları arasında bulunuyor.

Bu yıl onuncu kez sahibini bulacak olan Man Booker Uluslararası Ödülü, dünyanın her yerinden yazarların İngilizceye çevrilmiş romanlarını değerlendirmeye alıyor ve eserin yazarı ile çevirmenini aynı anda onurlandırıyor.

Man Booker Uluslararası’nın seçici kurulunda bu yıl Maureen Freely, Angie Hobbs, Elnathan John ve Pankaj Mishra görev alıyor. İstanbul- Üç Şehrin Hikâyesi kitabıyla da tanınan tarihçi Bettany Hughes’un başkanlığını üstlendiği seçici kurul, ödül için 108 kitabı değerlendirmeye aldı.

Olga Tokarczuk, Antonia Lloyd-Jones’un İngilizceye çevirdiği Drive Your Plow Over The Bones Of The Dead kitabıyla uzun listede yer alıyor. Tokarczuk’un yanı sıra, 2017’de de ödülün adayları arasında yer alan ve Ağızdaki Kuşlar kitabıyla Türkçede de okurla buluşan Samantha Schweblin; İtibarlar ve Costaguana'nın Gizli Tarihi gibi kitaplarıyla tanınan, Uluslararası Impac Dublin Edebiyat Ödülü sahibi Juan Gabriel Vásquez; Marion Poschmann; Mazen Maarouf ve Tommy Wieringa da yer alıyor.

Man Booker Uluslararası’nın kısa listesi 9 Nisan’da, ödüle değer görülen isimler ise 21 Mayıs’ta Londra’da düzenlenen törenle açıklanacak. Ödülün 50 bin sterlin tutarındaki para armağanı, kitabın yazarı ile çevirmeni arasında paylaşılıyor.

Man Booker ve Man Booker Uluslararası, ödülün 18 yıldır sponsorluğunu üstlenen Man Group’un desteğini çekmesi nedeniyle 1 Haziran 2019 itibariyle sırasıyla Booker Ödülü ve Uluslararası Booker Ödülü adlarıyla anılacak. (K24)

 

Fotoğraf: Samantha Schweblin, Tommy Wieringa ve Olga Tokarczuk