K24 değişiyor!

İyi yaptığımız şeylerden vazgeçmeme, eksiklerimizi giderme ve bugüne dek yapamadıklarımızı yapmayı deneme kararlılığıyla yola devam ediyoruz

07 Kasım 2019 11:00

K24’ün kurucusu olarak bu “editörden” köşesini ilk ve son kez işgal ediyorum. Zorunlu bir işgal.

Sibel Oral’ın K24’ün dost çevresine yazdığı notu aldıysanız zaten biliyorsunuz, K24’te köklü bir editoryal değişim geçiriyoruz.

Bu değişim zor koşulların dayattığı bir tercihten kaynaklandı. Başından itibaren hem yazarlarının hem editörlerinin emeğinin karşılığını verme prensibiyle yayın hayatını sürdüren K24 önümüzdeki dönemde daha kısıtlı bir kaynakla yetinmek zorunda kalacak. Üç tam zamanlı editörümüzün maaşını bugüne kadarki seviyede ödemeyi sürdürmemiz artık mümkün görünmüyor.

Farklı yollar, seçenekler üzerinde durduk ama sonuçta Şubat 2015’te K24’ü kurarken genel yayın yönetmeni olması için davet ettiğim Sibel Oral, bize kısa süre sonra katılan ve K24’ün yayın koordinatörlüğünü üstlenen Murat Şevki Çoban ve önce yazarımız bir süre sonra da editörümüz olarak ekibi tamamlayan Seçil Epik bu görevlerini Ekim sonu itibariyle bıraktılar. Ayrılma kararları bizi ve K24’ü yazarak, okuyarak benimsemiş geniş bir çevreyi üzdü. Fakat kararlarına saygı duyuyor ve K24’ü K24 yapan, bu sitenin bugüne gelmesinde paha biçilmez emek ve katkısı olan üç arkadaşımıza da çok teşekkür ediyoruz.

Sibel, Murat, Seçil, yolunuz açık olsun. Ve lütfen unutmayın: K24 yazılarınızı, söyleşilerinizi ve tabii önerilerinizi, eleştirilerinizi her zaman bekliyor.

Peki bundan sonra ne olacak?

K24 yayın hayatını yazarlarının emeğini karşılıksız bırakmama ilkesiyle sürdürecek. İyi yaptığımız şeylerden vazgeçmeme, eksiklerimizi giderme ve bugüne dek yapamadıklarımızı yapmayı deneme kararlılığıyla yola devam edeceğiz. 2020 yılı başından itibaren tam zamanlı bir editör “profesyonel” kapasitede K24’ün yayın yönetimini üstlenecek.

Aradaki bu geçiş sürecini ise, ilk günden beri K24’ün yazarı ve yayın danışmanı olan Nilüfer Kuyaş'la birlikte yöneteceğiz. Gönüllülük esasına dayanan ve ister istemez diğer yükümlülüklerimizden kalan zamana sığmak zorunda olan bu çalışmamızda eksiklikler, kazalar olacaktır, lütfen bizi hoşgörün.

Bir yandan da K24’ün okur ve yazar ailesini genişletmeyi hedeflediğimiz, yeniliklere karar verip uygulayarak geçireceğimiz dinamik bir dönem bekliyor bizi. Bunun için heyecanlıyız.

* Bugüne kadar şiir ve öykü yayınlamadık ama bundan sonra seçici bir yaklaşımla, “az ve öz” olmak kaydıyla, şairlerin ve öykücülerin yeni eserlerine açık olacak sitemiz.

* “Kritik” bölümünü bir değil birçok eseri, bir değil birçok yazarı odağına alan karşılaştırmalı yazıları artırarak güçlendirmek istiyoruz.

* "Her Şey" başlığında felsefe, teoloji, sosyoloji, tarih, ekonomi, müzik, tıp ve teknoloji alanlarında daha fazla yazı yayınlamak niyetindeyiz. Hayatımıza dahil olan popüler kültür ürünlerini de yok saymayacak, daha yakından inceleyeceğiz.

* “Dosya” bölümümüzde daha seyrek ama bu sayede her zaman güçlü ve doyurucu içerikler üretmek de size önümüzdeki yıl için sözümüz olsun.

* Tatlı Perşembe’lerimiz “her şeye rağmen” yine sürecek ama K24 artık farklı günlerde de sürpriz yeni yazılarla çıkacak karşınıza.

* Hem aslı İngilizce hem de Türkçeden İngilizceye çevrilmiş metinleri artık çok daha sık yayınlayacağız, böylece K24 uluslararası bir okur kitlesine de düzenli içerik sunabilecek.

K24’ü seviyor ve daha iyi olmasını istiyorsanız bizi okumaya, bize yazmaya devam edin lütfen. Fikirlerinizden mahrum bırakmayın bizi. Eleştirilerinizi eksik etmeyin.