Dünyadan edebiyat haberleri

İsveç Akademisi’nin yeni açıklamaları, Yüzyıllık Yalnızlık'ın Netflix uyarlaması ve Dickens'ın eşini akıl hastanesine yatırma çabası

Geçen yıl Nobel Edebiyat Ödülünü skandallar yüzünden veremeyen İsveç Akademisi’nin yeni açıklamalarından, televizyona uyarlanan Yüzyıllık Yalnızlık’a ve Dickens’ın eşini akıl hastanesine kapatma çabasına... Uluslararası edebiyat ve yayıncılık alanında öne çıkan gelişmeleri derledik. 

Nobel Edebiyat Ödülü bu yıl iki kez verilecek

İsveç Akademisi, geçen yıl patlak veren skandal nedeniyle 1949’dan beri ilk kez sahipsiz kalan Nobel Edebiyat Ödülünün bu yıl, 2019 ödülüyle birlikte verileceğini duyurdu. Geçtiğimiz günlerde bir açıklama yapan, İsveç Akademisi Sekreteri Anders Olsson, kuruma yönelik güvenin tazelenmesi için gerekli adımların atıldığını, menfaat çatışmalarına taraf olmuş veya hakkında adli soruşturma yürütülen hiç kimseyi artık bünyelerinde barındırmadıklarını, fakat güvenin tam manasıyla yeniden inşasının ancak zamanla mümkün olduğunu söyledi. Bu doğrultudaki bir diğer önemli değişiklik ise, İsveç Akademisi’ne dışarıdan destek verecek beş bağımsız üyenin “önümüzdeki birkaç yıl boyunca” adaylar seçilirken kuruma yardım edecek olması. Kazananın ne şekilde belirlendiği şimdiye dek bir sır gibi saklansa da, Şubat ayında 200 adayın incelendiği, kısa listenin Mayıs’ta belirlendiği ve bu beş yazar üzerinde yaz boyunca çalışıldığı biliniyordu. Jürinin karar verirkenki gerekçelerinin dış dünyaya açılması için ise 50 yıl beklemek gerekiyor. 

Geçen yıl, akademi üyesi Katarina Frostenson’ın eşi Jean-Claude Arnault, iki tecavüz olayından suçlu bulunmuş, 18 kadının Arnault tarafından akademi binasında taciz edildiğine ilişkin iddialar ise delil yetersizliği ve zaman aşımı gibi nedenlerle düşürülmüştü. Skandalın ardından İsveç Akademisi’nin birçok üyesi istifa etmiş, karar almak için gerekli sayı böylece yakalanamadığı için ödül geçen sene verilememişti.

Yüzyıllık Yalnızlık dizi oluyor

Netflix, Nobel Ödüllü yazar Gabriel García Márquez’in ünlü romanı Yüzyıllık Yalnızlık’ı televizyona uyarlıyor. 46 dilde, 50 milyondan fazla kopyası okurla buluşan eserin çeşitli mecralara uyarlanması için daha evvel de bazı girişimlerde bulunulmuş, ancak bu girişimler başarıya ulaşmamıştı. Márquez’in oğulları Rodrigo ve Gonzalo García’nın yapımcıları arasında bulunduğu bu yeni proje, Kolombiya’da çekilecek ve “en yetenekli Latin Amerikalı oyuncuları” bir araya getirecek. Konuya ilişkin The New York Times’a konuşan Gonzalo García, hikâyenin filme, hatta iki filmlik bir seriye sığdırılamayacak kadar zengin olduğunu, bu yüzden daha önceki teklifleri reddettiklerini, uyarlamanın İspanyolca çekilmesinin de kendileri için elzem olduğunu söyledi. Son üç-dört yılda dizi sektörünün prestij ve başarı kazandığını belirten Gonzalo García’ya göre, Netflix insanların yabancı dillerde altyazılı dizi izlemeye hazır olduğunu ispatladı. Yüzyıllık Yalnızlık, Buendia ailesinin bir yüzyıla yayılan hikâyesini anlatıyordu. (The Independent) 

Dickens, eşini akıl hastanesine kapatmak istemişti

Sanayi Devrimi’nin İngiltere toplumu üzerindeki etkilerini sergileyen romanlarıyla ve yaşadığı Viktoryen döneme uygun olarak benimsediği “aile babası” imajıyla ünlenen yazar Charles Dickens’ın, sevgilisi Ellen Ternan’la birlikte olabilmek için eşi Catherine’i akıl hastanesine kapatmayı bile denediği ortaya çıktı. Catherine’in kocasından ayrıldıktan sonra taşındığı evdeki komşusu Edward Dutton Cook’un kaleme aldığı Ocak 1879 tarihli mektuba göre, iddiaları doktor onayına rağmen geçerli sayılmayınca Charles Dickens’ın planı suya düştü. Bu durumu ortaya çıkaran ise, Cook imzalı 98 mektubu inceleyen York Üniversitesi’nden John Bowen oldu.

Viktoryen dönemin uygulamaları erkeği öylesine sakınıyordu ki, çiftlerin boşanabilmesi için kadının sadakatsizliği veya akıl sağlığındaki bozulma, erkeğin sadakatsizliğinden daha kesin sonuçlar veriyordu. 1858’de eşinden ayrıldıktan sonra bir açıklama yapan Charles Dickens, muhtemelen ününün zedelenmesinden korktuğu için, kendi sevgilisini titizlikle saklarken, karısı tarafından aldatıldığını ima etmekte sakınca görmemişti. Yirmi yıldan fazla bir süre birlikte yaşayan Dickens çiftinin 10 da çocuğu olmuştu. Dickens’a bu planı uygulamaya koymak konusunda destek veren doktorun 1849-1888 arasında Manor House adlı akıl hastanesinde görev yapan Thomas Harrington Tuke olduğu tahmin ediliyor. (Euronews)