Cevdet Kudret Edebiyat Ödülü’nün sahibi Faruk Duman

Bu yıl roman dalında verilen Cevdet Kudret Edebiyat Ödülü'nün sahibi Sus Barbatus adlı kitabıyla Faruk Duman oldu

23 Ekim 2019 10:32

Faruk Duman, Sus Barbatus adlı kitabıyla 2019 Cevdet Kudret Edebiyat Ödülü’ne değer görüldü. Duman, aynı kitapla Orhan Kemal Roman Armağanı’nı da kazanmıştı.

Cevdet Kudret Edebiyat Ödülü, 1993’ten bu yana, yazarın ürün verdiği şiir, roman, öykü, tiyatro, deneme-eleştiri-inceleme alanlarında her yıl dönüşümlü olarak veriliyor. Ödülün seçici kurulu bu yıl Fatih Altuğ, Oğuz Demiralp, Handan İnci, Asuman Kafaooğlu Büke ve İbrahim Yıldırım’dan oluşuyordu. Kurul, Duman’ı “insanın doğaya yıkıcı hükmedişini anlattığı, duyarlı ve masalsı bir dil kurduğu, etkileyici bir toplumsal arka plana dayandığı ve metinlerarası ilişkileriyle güçlü bir başyapıt oluşturduğu” için ödüle değer gördüğünü açıkladı.

Ödül Duman'a, 10 Kasım'da TÜYAP Kitap Fuarı, Karadeniz Salonu’nda verilecek

Cevdet Kudret Edebiyat Ödülü’nün eski kazananları arasında, Hür Yumer, Civan Canova, Hasan Ali Toptaş, Sema Kaygusuz, Özen Yula, Melisa Gürpınar, Oya Baydar, Fırat Caner ve Kemal Varol da bulunuyor. Ödül, geçen yıl şiir dalında verilmiş ve Yavuz Türk Sonra, Doğdum kitabıyla ödüle layık bulunmuştu. (K24)