Bir Dağ Masalı'nı ziyaret etmek için son günler

İstanbul Modern'in ev sahipliği yaptığı Yıldız Moran: Bir Dağ Masalı sergisi, 19 Mayıs'ta kapanıyor. Moran, sergi bitmeden, oğlu Olgun Arun'un da katılacağı bir söyleşiyle anılacak

13 Mayıs 2019 17:29

Türkiye’nin akademik eğitim almış ilk profesyonel kadın fotoğraf sanatçısı Yıldız Moran’ın yapıtlarına yer veren Yıldız Moran: Bir Dağ Masalı sergisini gezmek için son günler… İstanbul Modern’in ev sahipliği yaptığı, Merih Akoğul’un küratörlüğünü üstlendiği sergi, 1950’den 1962’ye kadar olan dönemde, ömrünün toplam 12 yılını fotoğrafa adayan Yıldız Moran’ın işlerine odaklanıyor.

Yıldız Moran, özellikle Anadolu’da çektiği fotoğraflarında insan sevgisi, sanatsal duyarlılık ve fotoğraf çekim sezgisini iç içe örerek, kendine özgü bir alan açtı. Yalnızca o günlerin fotoğraf yaklaşımlarını değil, içinde yaşadığımız dönemin yeni sanat görüşlerini de kapsayan, fotoğraflarını çektiği insanları yaşadıkları coğrafya ile ele alan, içi lirizmle örülmüş bu izlenimci estetik, Moran’ın fotoğraflarının en önemli özelliğini oluşturuyor.

Yıldız Moran: Bir Dağ Masalı, doğa, soyut, portre, gündelik hayat, Anadolu, İstanbul, yurt dışı gibi farklı konularda 12 yılda çekilmiş, ilk defa gün ışığına çıkan fotoğrafların da yer aldığı bir seçkiyi izleyiciye sunuyor. Sergi, 19 Mayıs’a dek ziyaret edilebilir.

Sergi kapsamında, küratör Merih Akoğul ve Yıldız Moran’ın oğlu Olgun Arun ile İstanbul Modern Genel Direktörü Levent Çalıkoğlu ve İstanbul Modern Fotoğraf Bölümü Yöneticisi Demet Yıldız da 16 Mayıs’ta Moran’ın sanatı ve hayatı üzerine konuşacak. Ayrıntılı bilgiye İstanbul Modern’in internet sitesinden ulaşabilirsiniz. (K24)