Man Booker Uluslararası'nın kısa listesinde kadınlar çoğunlukta

Dünyanın en prestijli edebiyat ödüllerinden Man Booker Uluslararası'nın kısa listesi açıklandı. Altı kişilik listede, beş kadın yazarın yer alması dikkat çekiyor

10 Nisan 2019 12:45

İngilizceye çevrilen dünya edebiyatının en iyilerini seçmeyi hedefleyen Man Booker Uluslararası Ödülü’nün kısa listesi açıklandı. Geçen yıl Koşucular adlı romanıyla ödüle değer görülen Polonyalı yazar Olga Tokarczuk, 2019 Man Booker Uluslararası’nın da adayları arasında bulunuyor.

Bu yıl onuncu kez sahibini bulacak olan Man Booker Uluslararası Ödülü, dünyanın her yerinden yazarların İngilizceye çevrilmiş romanlarını değerlendirmeye alıyor ve eserin yazarı ile çevirmenini aynı anda onurlandırıyor.

Olga Tokarczuk’un yanı sıra, Celestial Bodies romanıyla Jokha Alharthi, The Years romanıyla Annie Ernaux, The Pine Islands romanıyla Marion Poschmann, The Shape of the Ruins ile Juan Gabriel Vásquez ve The Remainder ile Alia Trabucco Zerán, ödüle aday gösterildi. Uluslararası Impac Dublin Edebiyat Ödülü sahibi Vásquez ile The Years romanıyla Fransa’da Prix Renaudot, İtalya’da ise Premio Strega gibi saygın ödülleri kazanan Annie Ernaux, kısa listenin güçlü isimleri olarak öne çıkıyor. Kısa listede yer alan altı yazardan beşinin kadın olması, ödülün tarihinde bir ilk olarak değerlendiriliyor.

Man Booker Uluslararası’nın, 25 dilden İngilizceye çevrilmiş 108 kitabı incelemeye alan seçici kurulunda, bu yıl Maureen Freely, Angie Hobbs, Elnathan John ve Pankaj Mishra görev alıyor. Seçici kurulun başkanlığını üstlenen ve İstanbul- Üç Şehrin Hikâyesi kitabıyla da tanınan tarihçi Bettany Hughes, kısa listeye ilişkin olarak, “Bilgelik, tüm biçimleriyle burada. Beklenmedik ve öngörülemez anlatılar, bizi böylesine güçlü bir kısa liste seçmeye zorladı” yorumunda bulundu. Hughes, kısa listede kadınların ağırlıkta olmasının ise “ne politik ne de stratejik” bir karar olduğunu söyledi.

Man Booker Uluslararası’na değer görülen isimler 21 Mayıs’ta Londra’da düzenlenen törenle açıklanacak. Ödülün 50 bin sterlin tutarındaki para armağanı, kitabın yazarı ile çevirmeni arasında paylaşılıyor.

Man Booker ve Man Booker Uluslararası, ödülün 18 yıldır sponsorluğunu üstlenen Man Group’un desteğini çekmesi nedeniyle 1 Haziran 2019 itibariyle sırasıyla Booker Ödülü ve Uluslararası Booker Ödülü adlarıyla anılacak. (K24)