Kitap Kritik Atölyesi başlıyor

Kitaplarla ve yazarlarla ilgili yazı yazmak isteyenleri “K24 Yayın Masası”na davet ediyoruz. On hafta, toplam otuz saat sürecek atölyemiz sertifikalıdır...

07 Ekim 2019 11:20

Kitap eleştirmenliği ile kitap tanıtım yazılarının birbirine karıştırıldığı bu tüketim ve görüntü çağında, kitaplarla ve yazarlarla ilgili yazı yazmak isteyenleri “K24 Yayın Masası”na davet ediyoruz.

On hafta, toplam otuz saat sürecek bu sertifikalı atölye, 2020 Şubat ayında beşinci yılına girecek olan K24'ün editörleri Sibel Oral, Murat Şevki Çoban ve Seçil Epik'in rehberliğinde yürütülecek. Gündüz Vassaf, Orhan Koçak, Murat Yalçın ve Sanem Sirer de atölyeye misafir olarak katılacak. 

Atölyeyi bazı sorular sorarak başlatıyoruz: Neden kitap yazısı okuruz? Kitap tanıtım yazılarında özet çıkarmasak yazı uzamaz mı? Yazmasak çıldırır mıyız? Sahi, neden kitap yazısı yazıyoruz? Eleştiri mi tanıtım mı? Yoksa görünmek için mi yazıyoruz? Söyleyecek yeni bir sözümüz, soracak bir sorumuz var mı? Bir edebiyat mecrasının kitap yazısı yazarından beklentisi nedir? Önce yazar sonra okur muyuz? Editörle yazarın ilişkisi nasıl olmalıdır? Editörün revizyon talepleriyle yazarın egosu nasıl uzlaşır?

Bunlar eğlenceli sorular ama elbette bu soruların cevaplarını tartışmakla kalmayacağız bu atölyede. İyi bir edebiyat dergisinin kendi çağının yeni yazarlarına/eleştirmenlerine kapı açması ve kendi kuşağının yazarlarını/eleştirmenlerini yetiştirmesi gerektiğini düşünüyoruz. K24 Yayın Masası olarak bu dert ve hayalle, atölye kapsamında yeni yazarlarımızla tanışmayı hedefliyoruz.

Atölye programı boyunca okuyacağımız, eleştireceğimiz kitapları K24 Yayın Masası belirleyecek. Bu süreç boyunca konuk editör, yazar ve eleştirmenlerle de buluşacak, iyi kitap tanıtım ve eleştiri yazılarını birlikte inceleyeceğiz. Atölyede kitaplar üzerine yazmayı öğrenecek, yazdıklarımızı revize edecek, beğenmeyecek, beğenene kadar üzerinde çalışacağız.

Atölye sürecinde ve sonucunda üretilen kitap yazıları K24’ün “Tatlı Perşembe”sinde yayınlanacak, atölye bitiminde katılımcılara sertifika verilecek.

Ve umuyoruz ki bu atölyeyi bitirenler arasından K24’ün sürekli yazarları da çıkacak. Bekliyoruz! 

Ayrıntılı bilgi, başvuru ve kayıt için Kıraathane İstanbul Edebiyat Evi'nin internet sayfasını ziyaret edebilir, (0212) 2529389 ve +90 536 7184202 numaralarından bize ulaşabilirsiniz. (K24)