TARİH

08 Mayıs 2022

Nerdesin aşkım? Tanzimat dönemindeyim aşkım | Türk Edebiyatında 'Öteki' Cinsellik Öyküleri 1872-1928

Serdar Soydan: Memduh Şevket’in romanında bugünkü tanımlarla biseksüel diyebileceğimiz bir karı koca var

Devamını Oku

TARİH

17 Nisan 2022

Pera'daki 'peygamberler'

"… Bir gazete çıkarmak, son derece zahmetli ve âdeta devlere özgü bir işti. Hem ayı gibi kuvvetli olacaktınız hem hiçbir şeyin satın alamayacağı bir beyniniz hem de edebî üslubunuz olacaktı."

Devamını Oku

TARİH

06 Nisan 2022

Cüneyt Özdemir: Biz gazeteciler iş adamlarını neden öldürmeliyiz!

"Türk medyasında konuşulmayan en büyük sansürlerden biri reklam sopasıdır. Televizyonlarda birçok konuya giremezdiniz. YouTube'da ise eleştirme lüksümüz var, bizim için çok önemli bu."

Devamını Oku

TARİH

02 Nisan 2022

Nevşin Mengü: Bana hiçbir televizyon bu kadar para vermez

"Kimin kime reklam vereceğini devlet belirliyor. AK Parti iktidarı kendisine bir rejim kurdu. Bu rejime uyum sağlayan patronlar kaldı, diğerleri gitti. Bu kadar basit"

Devamını Oku

TARİH

22 Şubat 2022

4 yaşındayken kaç milyon kelime duymuştunuz?

AÇEV: Bilimsel araştırmalar, yüksek sosyoekonomik düzeye sahip ailelerde yetişen çocukların 4 yaşına geldiklerinde 45 milyon kelime duyduklarını, düşük sosyoekonomik seviyede yetişen çocukların sadece 13 milyon kelime duyduklarını gösteriyor

Devamını Oku

TARİH

13 Şubat 2022

Madam Fischer'in mirası yeniden Gümüşsuyu'nda

Murat Belge: İstanbul'da Alman mutfağının belli başlı temsilcisi olan – en garantili schinitzel'i, patates salatasını strudel'i vb. yediğiniz yer…

Devamını Oku

TARİH

11 Şubat 2022

Tabuları konuşturan Dr. Haydar Dümen'in kendi ağzından hayatı: Bir kere de kalktım mı uzanmak aklıma bile gelmez…

Haydar Dümen: 150 özgün fıkra, mütevazı sayıda ama okuyunca ya da dinleyince "vovvv" dedirtecek 30 şiirim var. Geçmiş yıllarımda sömürücü ve kandırmaya yönelik olmayan çapkınlıklarımı "Ne güzelmiş" diye yorumluyorum. Şimdi "Neden biraz daha fazla yapmadım" diye iç geçiriyorum…

Devamını Oku

TARİH

31 Ocak 2022

Gazete kâğıdına sarılmaktan askıda 'sergilenmeye' terfi eden organik ped

BEIJE: Piyasadaki çoğu ped kimyasal klor yıkama işleminden geçirilmekte. Klor yıkamanın temel amacı; pedlerin daha beyaz görünmesini sağlayarak, kullanıcılarda yapay bir 'organik' veya 'hijyenik' algısı yaratmaktır.

Devamını Oku

TARİH

23 Ocak 2022

Tanrı'dan bitkilere tebligat: Yiyin birbirinizi!

Orman bir savaş alanı, ormanın zemini ise savaşın en çetin geçtiği yer; çünkü buraya güneş ışığının sadece yüzde 2'si damlıyor

Devamını Oku

TARİH

10 Kasım 2021

"Atatürk bir moda tasarımcısı olsaymış bundan daha iyi olamazmış"

Kostüm tarihi alanında çalışan öğretim görevlisi Vural Gökçaylı: 1930'larda Türk ordusunun elbiselerini Chanel'e yaptırdı. Bunun doğruluğunu biliyorum, çünkü Paris 'Bibliothèque Nationale'de bulunan yazışmaları gözümle gördüm.

Devamını Oku

TARİH

29 Ekim 2021

Onu hep erkeklerden dinledik; İpek Çalışlar, Atatürk’ün hayatına dokunan beş kadını anlatıyor

İpek Çalışlar: Mustafa Kemal kanaat önderlerinin kayıtsız şartsız kendisini onaylamasını istiyor. Bu Halide Edib’in karakterine ve mantığına hiç uymuyor. Fikirlerini eğip bükmek yerine muhalefet etmeyi tercih ediyor. Halide Edib demokrasi konusunda çok ısrarlı, Mustafa Kemal ise ülkeyi yeniden inşa etmeyi esas alıyor. Çatışıyorlar.

Devamını Oku

TARİH

03 Ekim 2021

Lorem ipsum, Cicero ve The New York Times

‘Lorem ipsum’ nedir ve nerede kullanılır?

Devamını Oku