01 Eylül 2019

Mutlu haberler

Güzel şeyler de oluyor!

Dünyanın ilk sıfır atık havalimanı

San Francisco Uluslararası Havalimanı, #PlasticFree hareketine uyarak, plastik su şişelerinin kullanımını yasakladı. Böylece dünyanın ilk "sıfır atık" havalimanı olma yolundaki son adımlarını da atmış oldular. Darısı başımıza!

Plastiksiz partiler

Ancak ülkede güzel şeyler de oluyor! Mesela İstanbul'un underground gece hayatının süper partileri ile bilinen mekanı Sumahan pet şişe ve plastik pipet kullanmayı bıraktı! Hatta müdavimlerine dünyayı korumak adına yapabilecekleri yeni adımlarla ilgili öneriler sunmaları için çağrıda bulundu. Babylon, İKSV Sahne, Zorlu PSM gibi çok sevdiğimiz diğer mekanlardan da bu hareketi bekliyoruz! 

Süper alışveriş çantaları

Sömürmek ve hazıra konmak bizim işimiz! Marketlerde plastik poşetlerin ücretli olmasından sonra meyve-sebze poşetlerinin tüketiminin yüzde 100 artması bunun ispatı. PAÇGEV'in açıkladığı bu rakamlara inat, dünyanın farklı yerlerinde yeniden kullanılabilir sebze-meyve fileleri, poşetlerinin kullanımı her gün artıyor. Neyse ki sürdürülebilir ve daha medeni bir hayat için Türkiye'de de çalışan insanlar var. İki süper kadının, Aysun Sabanlı ve Selen Görsev'in kurduğu Practical10 şirketinin Türkiye'ye getirdiği Trolley Bags, poşet kullanmadan yaşamak isteyenler için ideal. Alışveriş arabasını maksimum şekilde kullanmaya uygun bu 3 parçalı, farklı ebatlardaki çantalar alışveriş sitelerinde satışta. Tabii keşke marketlerimizde tüketicinin kendi kendine barkod okutabilmesine olanak sağlayan sistemler de olsaydı ama tabii o noktaya gelene kadar daha gidecek çoook yolumuz var!

Dikkat kitap çıkabilir!

Şu aralar yapılan en güzel hareketlerden biri: #yoldacanbulmak Can Yayınları İstanbul'da metro, otobüs, vapur gibi kamu alanlarına beyaz kapaklı klasik kitaplarından bırakıyor. Sabah işe giderken ya da yorucu bir günün sonunda bir Milan Kundera kitabı bulmak kadar güzel ne olabilir ki mesela? Tabii okuduktan sonra güzel bir notla siz de başka bir yere bırakırsanız bu hareket daha anlamlı olacaktır. Bu hareketin Türkiye geneline yayılmasını umuyoruz. 

Komşuluk budur!

Norveç'te bu sene elma üretimi çok olunca ağaç sahipleri, elmalarını komşularının ücretsiz olarak alması için her yıl meyveleri çitlerinin üstüne asıyor. Böylece hem ağaçta kalıp yere düşen meyvelerin sinek, böcek çekmesi önleniyor hem de herkes bu üretimden faydalanabiliyor. Hatta bazı ağaç sahipleri online ilanlar veriyor ve "isteyen gelip toplasın" diyor. Norveç'e kadar gitmeden de böyle güzelliklerle karşılaşmak isterdik! 

1-15 Ekim'de gerçekleşecek Red Bull Music Festival İstanbul, çok konuşulacak konserler, partiler ve etkinliklerle dolu! Programa göz atmak ve şimdiden ajandanızı ayarlamak için web sitesine göz atabilirsiniz: www.redbull.com/istanbul 

Yazarın Diğer Yazıları

Mutlu haberler

Google'dan 2 milyar dolarlık yatırım, Billur Yapıcı'dan yeni single, Nuri Harun Ateş'ten klip, Tohum İstanbul ile Safran Hasadı, İzmir Barosu'ndan regl izni…

İkiyüzlülüğümüzün sonbaharı başlıyor sevgilim

Kaçımız korkmadan ses çıkaracağız? Kaçımız popülizmin akışının dışına çıkıp itiraz edecek bu ikiyüzlülüğe?

Siz hiç 5 bin yaşında oldunuz mu?

Sanal gerçeklik kadar güzel olan tek şey, hâlâ daha doğa