01 Eylül 2019

Yeşilada Kıbrıs!

Kuzeyden güneye Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları geçemiyor ama kuzeye giderken pasaporta ihtiyacınız yok, nüfus kağıdınız her işi görüyor; bölünmüşlük can yakıyor!

Atina'dan bir buçuk saatlik sakin bir uçuş ile Larnaka'ya iniş yapıyorsunuz. Hermes'in işlettiği terminale uçağa yanaşan köprüden geçip terminal boyunca yürüyorsunuz. Pasaport kontrolünden geçtikten sonra bagaj bölümüne geliyor ve gümrüklü kapıdan gülümseyen gözler eşliğinde geçerek dışarıya ulaşıyorsunuz.

Ellerinde tabelalar ile siyah takımlı mafya özentisi, dizi dizi dizilmiş kumarhane şoförleri yok. Asker ve öğrenci kuyruğu, çalgıcı, popçu, türkücü de yok. Çıktığınızda taksiler ve toplu taşıma olarak kent servisi var. Evet sıcak, çok sıcak ama gölgeye çıkıyorsunuz. Ne dizi dizi silahlı asker var, ne de bir sürü üniformalı polis. Adadasınız. Adaçayı kokusu burnunuzda.

Hala Sultan'ı geçerken Tuzla Gölü'nde pembe flamingolar sizi selamlıyor. Temiz bir yoldan geçip 10 dakika içinde Larnaka kentine ulaşıyorsunuz. Küçük bir marinası ve harika sahil şeridi olan bir Kıbrıs kenti. Palmiyelerin boyu göz alıcı, kumsalların tümü herkese açık. Kafeteryalar, barlar, balıkçılar, publar, meyhanelerin yanı sıra dünya markalarının restoran ve fastfood dükkanları dizi dizi. Hemen köşede eski Osmanlı Bankası ve gümrük binaları tam bir sanat eseri. Sahil şeridini geçip eski sahil hanına ve Selimiye Camii'ne ulaştığınızda ise hayretiniz daha da artıyor. Cami ibadete açık ve han restorasyonu muhteşem. Hemen bitişiğinde eski Türk mahallesi koruma altında devam ediyor. Sokakların isimleri 'Barbaros', 'Sokullu 'gibi eski halini koruyor.

Kuzeye geçmek için Lefkoşa'ya 25 dakikada otoyol sizin ve ücretsiz. Nikosia Ledra Caddesi'nin ortadan bölünmüş geçiş kontrol noktasında pasaport kontrolü ile KKTC'ye geçiş kolay. Belki de dünyada son bölünmüş kentin, duvarlar, varil, kum torbası vs. ile metruk kalmış sınırından Lefkoşa'ya geçip Arasta'ya ulaşıyorsunuz. 50 yıl geriye geçmek bir zaman yolculuğuna benziyor. Büyük Han ve harika binalar orada da sizi bekliyor. Türkçe de. Tavsiye ederim. Ancak; kuzeyden güneye Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları geçemiyor. Vizeniz olsa bile Kıbrıs Cumhuriyeti'nin Avrupa Birliği gümrüklü kapılarından adaya girmeniz gerekiyor. Schengen vizesi de yeterli olmuyor. Ama kuzeye giderken pasaporta ihtiyacınız yok. Nüfus kağıdınız her işi görüyor. Yeşilada Kıbrıs. Bölünmüşlük can yakıyor!

Yazarın Diğer Yazıları

Kostümün tarihi ve talihi

Kostümün tarihini yazmak neye gerek, baksanıza giyim kuşam ve düğün dernek derdinde her kelek

Şalvarında bıçak var!

Kadını yıkamak için soyan hasta bakıcı dehşet içinde!.. Kadının bütün vücudunda morluklar ve şişlikler var. Şalvarının içinden de bir bıçak çıkıyor

Pembe saçlı Nesli Teyze

Komşumuz Nesli Teyze, "Cami yıkılsa da mihrab yerinde" misali, mahallenin en alımlı kadınıydı. Vazgeçmediği süper mini eteği, pembe saçları, takma kirpikleri, yüksek kare topuklu pabuçları, bir de düğmelere sığmayan iri göğüsleri ile...