TARİH

10 Mayıs 2022

Harari: İnsanlık ekolojik sistemle birlikte huzurunu da kaybetti

Geçmişi yeniden inşa etmek değil, bugünü ondan özgürleştirecek araçlar sunmak gerekiyor

Devamını Oku

TARİH

11 Nisan 2022

Valery Panyushkin: Tarih önünde yargılanması gereken bir Rus gazetecisiyim, canavarım 

"Nerede hata yaptım? Bilmiyorum. Ancak Tolstoy‘un dediği gibi, Rusya‘nın başlattığı savaşta benim de hatam olduğu kesin."

Devamını Oku

TARİH

13 Mart 2022

Sanatın soğuk savaşı başladı

Rusya ödünç verdiği eserleri geri istedi. Roma, Paris, Amsterdam'dan St. Petersburg'a, kasalara hapsedilmiş Picasso, Monet, Rodin, Van Gogh, Manet, Tiziano'lar düzinelerce kamyonla yola çıkmaya hazırlanıyor

Devamını Oku

TARİH

03 Mart 2022

Woody Allen'dan Allende'ye dönüşen Zelenski

"Sahnede Zelenki'yi canlandıran sahte Zelenski ile oyuncunun taklidini yapan gerçek Zelenski vardı"

Devamını Oku

TARİH

14 Şubat 2022

Aydın Gün’den bugüne İKSV

Nasıl bir gazeteyi gazete yapan, kimliğini veren gazetecilerse, nasıl ki Milliyet, Karacan’ların parası ile kurulmuşsa da Abdi İpekçi‘nin öngörüleriyle var olmuştu, İKSV‘nin kurucu beyni Aydın Gün’dü.

Devamını Oku

TARİH

29 Ocak 2022

Kadın zekasının ve yaratıcılığının israfına son

Marina Abramovic ile tüm zamanların en merak edilen İtalyan yazarı Elena Ferrante birbirlerine olan hayranlıklarını Financial Times için yaptıkları e-posta söyleşi ile dile getirdiler ve ortak noktalarını buldular

Devamını Oku

TARİH

23 Ocak 2022

Nazım Hikmet mirasının mahkemesi yıllar alacak...

Sibel Oral'ın "İşitiyor musun Memet?"i Mehmet Fuat telifleri tam mı ödedi eksik mi ödedi tartışmasına sıkıştı kaldı. O'nu tanıdığımıza sevindik mi, kızdık mı, yoksa tanışamadık bile mi?

Devamını Oku

TARİH

18 Ekim 2021

Noah Harari: Dijital sömürgecilik başlayacak

Akıllı telefon kullanmayan, erkek arkadaşı ile mutlu bir beraberlik yaşayan 45 yaşındaki tarihçi Harari bundan sonraki soğuk savaşın "Dijital" olacağını söylüyor. Harari: Web devlerinin, Big Data'nın gücünün artması tarım devriminden bu yana düşlenen adil ve eşit bir toplumun imkânsız olduğunu gösterdi. Bu gücün artması durdurulamazsa DİJİTAL SÖMÜRGECİLİK başlayacak.

Devamını Oku

TARİH

31 Ağustos 2021

Duvarlar yükseliyor ama gökyüzünü bölemezsiniz

Son yıllarda dünyada yükselen duvar sayısı 90. Afgan göçünün ardından Türkiye de İran sınırının tamamına duvar örmeye başladı. Sınır 241 kilometre, yani bu uzunlukta bir duvarımız olacak bizim de.

Devamını Oku

TARİH

02 Ağustos 2021

Can çekişen gazeteciliğe aşk mektubu

Gazetecilik aç gözlü patronlar ve yöneticiler yüzünden tarihsel bir dram yaşıyor olabilir ama onurlu muhabirleri yüzünden hala aşık olunmayı hak ediyor...

Devamını Oku

TARİH

14 Mayıs 2021

Gündüz televizyon seyretmek ne demekmiş bilmezdim

Ben ne zamandır bu kadar muhafazakâr oldum diye düşünürken imdadıma Zizek yetişti. Verdiği mülakatın başlığı şöyle: "Muhafazakâr oluyorum, insanın kurallara ihtiyacı var."

Devamını Oku

TARİH

11 Nisan 2021

İşte 'Oğuz Atay'ın kayıp günlüğü' olayının aslı

Günlük'ü görenler vardı. Bülent Korman arkadaşının ölümünden bir hafta sonra, Atay'ın Yeniköy'deki evine edebi mirasına göz kulak olmayı da düşünerek gider. Günlük'ü masanın üzerinde şöyle bir görür, kahverengi kaplı bir defter. Bir daha gittiğinde ise göremez...

Devamını Oku