TARİH

01 Aralık 2021

Erken seçim senaryoları

Erken seçim beklemek gerçekçi mi?

Devamını Oku

TARİH

24 Kasım 2021

Arabuluculuk kaosu

Gerçek ve hukuka uygun olan çözüm 70 bilgi barajını aşan herkesi başarılı kabul etmek. Yani kotayı kaldırmaktır

Devamını Oku

TARİH

17 Kasım 2021

Yargı ve adalet nasıl düzelir? (IV): Sistem nasıl değişmeli?

Sistem değişikliğinin siyasi iktidar değişikliği olmadan gerçekleşmesi mümkün değil. Realist olmaz. Zaten mevcut sistemi kendisi kurmuş, kendisi dizayn etmiş ve kendi bildiği gibi uygulayan siyasi iktidarın sistemde gerçek bir reform yapması beklenemez.

Devamını Oku

TARİH

10 Kasım 2021

Yargı ve adalet nasıl düzelir? (III): Çözümde insan unsuru

Yargıda “kullanışlı” ve “her devrin adamı” olmaya teşne 1000 kişiyi bulmak ne zaman zorlaşmaya başlarsa o zaman yargıdaki sorunlar gerçek anlamda çözümlenmeye başlar.

Devamını Oku

TARİH

03 Kasım 2021

Yargı ve adalet nasıl düzelir? (II): Askeri vesayetten cemaat ve siyaset vesayetine terfi

Son 20 yılda yargıda alınan yol bir arpa boyu bile değil maalesef. 28 Şubat’ta askerlerin bir işareti ile askerlerden brifing almaya giden yargıdan, siyasi iktidarın ve siyasi muktedirlerin önünde ceket ilikleyen yargıya.

Devamını Oku

TARİH

20 Ekim 2021

Yargı ve adalet nasıl düzelir? (I): Çürümenin resmini çizebilir misin Abidin?!

Bu vurdumduymazlık ve cezasızlık iklimi yargı ve adalet sistemini içten içe çürütmeye devam ediyor. Görüldüğü üzere her 20 yılda bir ise sistemdeki çürümenin cerahati patlayıp veya dışarıya sızıp ortalığı kesif bir “koku”ya boğuyor.

Devamını Oku

TARİH

13 Ekim 2021

Kamuda rüşvetin elli tonu

Devletteki gerek imar işlerinde gerek ihale işlerinde rüşvetin başka onlarca “tonu” daha var. Ama hepsini yazmak mümkün değil. Hatta sürekli yeni rüşvet icatları ve “tonları” keşfedildiğinde de kuşkum yok.

Devamını Oku

TARİH

06 Ekim 2021

Devlet market işletir mi?

Hayat pahalılığı ve fiyat artışları ile bu türden devlet marketçiliği yapılması gibi yöntemlerle mücadele edilmeye çalışılması, salt politik bir taktik olarak sorumluluğu başkalarına atarak "günah keçileri" yaratmaya çalışmak değilse, sadece "pansuman tedbir"den ibaret kalır

Devamını Oku

TARİH

29 Eylül 2021

Parlamenter sisteme geçiş acil mi?

Önemli olan hükûmet sisteminin o ya da bu olması değil. Adı hangi sistem olursa olsun, sistemin önemli aktörleri ve kurumları arasında makul bir denge ve kontrol kuralları...

Devamını Oku

TARİH

22 Eylül 2021

Diyanet’in fonksiyonu nedir?

Cumhuriyetin kurucularının Diyanet'e, Cumhuriyetin ve laik devrimlerin yerleşmesini sağlama misyonu verdiği söylenebilir.  Bu durum, yani Diyanet gibi bir kurumun varlığı aslında Türk laikliğini diğer ülkelerden ayıran en önemli özellik ve Cumhuriyeti kuranların en orijinal icatlarından biri.

Devamını Oku

TARİH

15 Eylül 2021

Dershaneler geri mi geldi?

Pandemide devletin veremediği eğitimi fiilen bu “merdiven altı” dershaneler telafi etmiş.

Devamını Oku

TARİH

08 Eylül 2021

Bakanlar yemin etmeden göreve başlayabilir mi?

Anayasa, bakanların TBMM önünde yemin etmesini "göreve başlama" şartı olarak mı, yoksa "göreve devam etme" şartı olarak mı görüyor? Doktrinde tartışmalı.

Devamını Oku