Haberler

CHP'li Kadıgil: IŞİD’in Türkiye’de kurduğu iddia edilen 'cazibeli kafirler' pazarı araştırılmalı

IŞİD’in kadın ve çocukları alıkoyduğu, insan ticaretine maruz bıraktığı yönündeki iddiaların araştırılması için önerge verildi

07 Kasım 2019 13:43

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul milletvekili Sera Kadıgil, IŞİD’in Türkiye’de kurduğu iddia edilen “cazibeli kafirler” pazarlarının araştırılması gerektiğini söyledi.

IŞİD’in Gaziantep ve Ankara'da kadın ve çocukları alıkoyduğu ve insan ticaretine maruz bıraktığı yönündeki iddialarının araştırılması için HDP tarafından verilen önergede CHP adına söz alan Kadıgil, “En iyi ihtimalle 6 yaşından 70 yaşına kadar, 5.000 ila 7.000 arasında kız çocuğunun ve kadının IŞİD tarafından alıkonduğunu biliyoruz ve en iyi ihtimalle diyoruz buna. IŞİD tarafından bugüne kadar Ezidiler, Türkmenler, Süryaniler, Araplar, binlerce kadın ve çocuk, “cazibeli kafirler” pazarlarında satıldı” diye konuştu.

IŞİD’i Ortaçağ özlemiyle yanıp tutuşan bir grup ahlaksız katil sürüsü olarak tanımlayan Kadıgil; “Bu kadınların, çocukların kaçı Türkiye'de, kaçı şu anda biz burada bu görüşmeleri yaparken tecavüze uğruyor, kaçı öldürülüyor, kaçı kendini öldürmenin yollarını arıyor, biz bunu bilmiyoruz” dedi.

CHP’li Vekil sözlerini, IŞİD ile mücadele ettiğini söyleyen Türkiye’nin  bu topraklarda terör zulmüne maruz kalan kadın ve çocuklar için inisiyatif alması gerektiğini belirterek “Bunları araştırmak, bunun peşine düşmek, yabancı basın mensuplarının işi değil, bizim işimiz. Biz Türkiye Büyük Millet Meclisi olarak "IŞİD bir terör örgütüdür" diyorsak ve bununla mücadele ettiğimizi söylüyorsak kendimizi inandırıcı kılmak için bu olan biteni araştırmak ve IŞİD'lilere hak ettikleri cezayı vermek zorundayız diyorum” ifadelerini kullandı.