Seçim 2023

Bekir Ağırdır: Yeniden Refah, Memleket ve Zafer partilerinin toplamda yüzde 7 oy potansiyeli var

"Muhalefet 20 yıldır ilk defa böyle bir fırsata sahip. Herkes muhalefetin ne yapacağına bakıyor"

21 Mart 2023 10:27

Araştırmacı Bekir Ağırdır, 14 Mayıs'ta yapılacak olan seçimlerde Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı dışında kalan parti ve ittifakların toplam oy potansiyellerinin yüzde 10'u geçmeyeceğini söyledi.

Muharrem İnce'nin Millet İttifakı seçmeninden, Ata İttifakı'nın adayı Sinan Oğan'ın gençlerden, Yeniden Refah Partisi'nin ise Cumhur İttifakı'ndan oy alabileceğini ifade eden Ağırdır, "Her biri farklı ittifak ve potansiyellerin içinde güç bulacaklar. Millet İttifakı'nın eksikleri veya yapabildiklerine bağlı olarak bu dalganın 5 ile 7-8 puan arasına ulaşma potansiyelleri var görünüyor" dedi. 

"Erdoğan artık meselelerden değil ilişkilerden güç alıyor"

"Erdoğan'ın eski bildiği yöntemler artık çalışmıyor, kadrosu zayıfladı" diyen Ağırdır,  AKP'nin eski örgütsel gücünün olmadığını ve daha çok çıkar için bir araya gelen insanlardan oluşan örgütsel bir yapının oluştuğunu dile getirdi. Ağırdır, "Erdoğan bugün başka ilişkilere, bağlantılara umut bağlıyor, artık meselelerden değil ilişkilerden güç alıyor" dedi. 

"Millet İttifakı'nda milletvekili listeleri yeni krizlere gebe" diyen Ağırdır, "Seçimi belirleyecek şey muhalefetin güven verip vermeyeceği" diye konuştu. 

"Kürtlerin oyu olmadan muhalefetin kazanması mümkün görünmüyor"

"Kürtlerin oyu olmadan muhalefetin kazanması mümkün görünmüyor" diyen Ağırdır, Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu'nun HDP'yi ziyaret etmesinin doğru bir adım olduğunu ve HDP'nin açık bir destek duyurusundan çok aday çıkarmadan desteğini belli etmesini beklediğini dile getirdi. 

Ağırdır, "Bu seçimin sonucunu beliryecek şey seçmen ile muhalefetin iddialarının, adaylarının, tezlerinin ne kadar güven vermesi, yeni kurumların inşası ve karmaşa olmadan bu değişimi yöneteceğiz duygusunu seçmene ne kadar geçirebileceğine bağlı. Muhalefet 20 yıldır ilk defa böyle bir fırsata sahip. Herkes muhalefetin ne yapacağına bakıyor" diye konuştu. 

Millet İttifakı'nda Yavaş-Akşener soru işaretleri...

Cumhur İttifakı'nda Yeniden Refah Partisi sürprizi...

Kılıçdaroğlu'nun HDP ziyareti ne anlama geliyor?

Araştırmacı Bekir Ağırdır ve Murat Sabuncu yorumladı.