TARİH

09 Kasım 2021

Operanın hayaleti mi, hayaletin operası mı?

Taksimdeki Opera Binasının (AKM) kaderinin Paris'te, Palais Garnier olarak anılan opera binasınınkine, bu bina konusunda bilinenlere nasıl da benzediği bu güne kadar gözlerden kaçmıştır.

Devamını Oku

TARİH

28 Ekim 2021

Sınavlarda kopya çekmek

Covid salgını  nedeniyle  uzaktan eğitim,  uzaktan sınav yapmak yaygınlaşınca kopya çekenler  çoğaldı, sayıları baş edilmesi güç boyutlara vardı; bazı ülkelerde sınavlara cevap yetiştiren birçok çevrimiçi şirket gelişti. Ayda 9,95 dolara akıllı telefon aracılığıyla gönderilen soruları  yanıtlayan ve  çözüm sağlayanlar var.

Devamını Oku

TARİH

15 Ekim 2021

Siz neyin tanrısıydınız Sayın Telepinu?

Dinler, günümüze kadar bu kadar çarpıcı biçimde değiştilerse, bu konuda gelecekte ne olur? Uygarlığımız ve teknoloji giderek daha karmaşık hale geldikçe yeni tapınma biçimleri mi ortaya çıkar?

Devamını Oku

TARİH

02 Ekim 2021

O şehrayini kaçırmak istemem!

Ömrümün en unutulmayacak şenliğini izleyebilmek, vatandaşlarımla kutlayacağım en neşeli günü yaşamak için 17 yıl beklemişim, o güne az kaldığını gösteren bu kadar çok alamet belirmişken, beş-on ay, bilmedin bir sene daha beklerim ne olur?

Devamını Oku

TARİH

25 Eylül 2021

Karanlıktan korkarız

Tehlike, sadece karanlığa bürünmez ya da ağaçların arkasına sinmez; bazen bizi, bize ulaşabilecek bilgilerden uzak tutmak isteyenlerin, gerçekleri bilmemizi engelleyenlerin arkalarında saklanır. Baskıcı rejimlerde bu tür perdelemenin her çeşidi uygulanır. Bu yüzyılın diktatörleri varlıklarını, vatandaşlarını, yetkin olduklarına inandırdıkları için sürdürmektedirler.

Devamını Oku

TARİH

14 Eylül 2021

Cahit Arf, Celal Bayar’a benzer miydi?

Fener’de o gün paralardaki resimleri, on vatandaşa daha sordum. Sonuç: Bu insanları tanımıyoruz. Neden?

Devamını Oku

TARİH

24 Ağustos 2021

Diktatörler neden seçim yaparlar?

Halkın çoğunun kendisini istediği, benimsediği izlenimini yaratmak zorundadır da ondan!

Devamını Oku

TARİH

10 Ağustos 2021

Bize her şeyden önce demokrasi gerekiyor!

Yangınları, aşı düzensizliklerini gidermeyi, bozulan eğitimi düzeltmeyi, her kademeye burnunu sokmuş olduğunu anladığımız mafya ilişkilerinden sıyrılmayı v.b. ancak demokrasiye kavuştuğumuzda gerçekleştirebiliriz. 

Devamını Oku

TARİH

21 Temmuz 2021

Politikada öcüler, umacılar

İktidar sizleri "Öcü gösteren öyküler" mi yazmış? Bunları mı anlatıyor? Siz de asıl Öcü'nün kim olduğunu daha iyi anlatan iyi öykülerle girişin. Bakın nasıl gümbürder ortalık, ne hızlı değişir reytingler...

Devamını Oku

TARİH

10 Temmuz 2021

Heyyoff, aklına cümle alem kurban olsun!

Öykü, bu topraklarda yüzyıllardır geçerli olmuş ilkel kuralları iyi yansıtmakla kalmaz, okuyana başka şeyler de öğretir

Devamını Oku

TARİH

22 Haziran 2021

HDP'siz demokrasi olur mu?

Kavramamız gereken bir gerçek var: Türkiye'de oyların yüzde onundan fazlasını almakta olan Halkların Demokratik Partisi'ne yönelik tepkilerle ilgili yanlışları düzeltmeden ülkece düze çıkamayacağız!

Devamını Oku

TARİH

14 Haziran 2021

HADİ demenin sırasıdır!

bir ülkede bu hatalar gündemdeyse, işler raylarından çıkmaktaysa “Her şey nasılsa er geç kendiliğinden düzelecek” deyip susmalı ve geleceğin mutlu günlerini görebilmek için adaklar mı adamalı?

Devamını Oku