Medya Ombudsmanı | Faruk Bildirici

[email protected]

TARİH

16 Mayıs 2022

Kabinenin en medyatik bakanı

Hemen her adımıyla yaygın medyanın gündemine giren, faaliyetlerine ve sözlerine geniş yer ayrılan Akar hakkında eleştirel haber de pek yazılmıyor. Medyanın asıl gözdesi Akar. Başka bir deyişle “Kabinenin en medyatik bakanı”.

Devamını Oku

TARİH

09 Mayıs 2022

Seçilmiş gazeteciler ve canlı yayınlar

Eleştirel kanallar, iktidar TV’lerinin Erdoğan ve AKP sözcülerine yaptığı gibi halkla ilişkiler faaliyeti yürüttü iki gün boyunca

Devamını Oku

TARİH

02 Mayıs 2022

Hukuktan uzaklaşan yargı, adaletten kopan medya

Siyasetin yönlendirdiği yargı hukuktan ne kadar uzağa düştüyse, iktidarın kontrolü altındaki gazeteciler de adaletten, haktan o kadar koptuğunu bir kez daha gözler önüne serdi. Onlar için gazeteciliğin gereklerinden söz etmenin bir anlamı da yok…

Devamını Oku

TARİH

25 Nisan 2022

Haber kanallarında paralı tanıtım söyleşileri

Haber programlarına izleyicinin haberden farkını ayırt edemeyeceği şekilde “tanıtım söyleşileri” konulması etik açıdan yanlış. Öncelikle izleyiciyi kandırmak anlamına geliyor. Kanalların haberciliğine zarar verdiği gibi, güvenilirliğini de zedeliyor.

Devamını Oku

TARİH

18 Nisan 2022

Saldırı haberinde de tarafgirlik olursa

İki kutuplu medya ortamındayız. Ergün Poyraz’a saldırı haberinde de olduğu gibi iktidar medyası AKP-MHP haberlerinde, eleştirel medya ise CHP haberlerinde yanlı davranıyor.

Devamını Oku

TARİH

11 Nisan 2022

Tütün tekellerinin sözcülüğü ve gazetecilik

Van gezisine giden gazeteciler de sigara tekellerinin sözcülüğünü yaptılar. Geziyi Philip Morris’in organize ettiğini gizleyerek okuru da kandırmış oldular.

Devamını Oku

TARİH

04 Nisan 2022

"Hanut" Cezayir gezisinin gazeteciliğe zararı

Cezayir’e geziye götürülen gazeteciler Fuat Tosyalı’ya “Varlık Fonu Yönetim Kurulu üyesi olmanıza rağmen fona bağlı şirketlerden ihale almanız ahlaki mi?” diye sormamış, soramamış. Zaten bütün davetli geziler gösterilenlerle yetiniliyor, anlatılanlarla büyülenip dönülüyor!

Devamını Oku

TARİH

28 Mart 2022

AA, aynı tiyatroyu iki kez bombalattı!

AA, Mariupol'de aynı tiyatronun bombalandığına dair haberi dört gün arayla iki kez geçmişti. Hem de yeni bir olay gibi…

Devamını Oku

TARİH

21 Mart 2022

Emek hırsızlığı

Kaynağa saygısızlık, mesleki kodların uygulanmaması da değil düpedüz emek hırsızlığı. Elbette sadece Gökçer Tahincioğlu’nun bu haberine de yapılmıyor bu hırsızlık. Özellikle genç gazetecilerin binbir zorlukla ortaya çıkardıkları haberler de aynı fütursuzlukla kaynak gösterilmeden kullanılıyor, çalınıyor. 

Devamını Oku

TARİH

14 Mart 2022

Molotof kokteyli atmayı öğreten gazeteci

Bu tür militanca davranışlar ve askeri sembollerle savaş alanında pozisyon almak, gazeteciyi silahlı güçlerin parçası haline getirir. Haberlerinin, söyleşilerinin nesnelliği ve güvenilirliği kalmaz. Daha önemlisi savaş alanındaki diğer gazetecilerin yaşamını da tehlikeye atar…

Devamını Oku

TARİH

07 Mart 2022

Savaşın biz gazetecilere öğrettikleri

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısının ardından başlayan savaş da gazetecilik açısından yeni deneyimler kazandırdı. Gazetecilik pratikleri ile ilgili olarak araştırılması, değerlendirilmesi gereken yeni konular, yeni soru işaretleri doğdu.

Devamını Oku

TARİH

28 Şubat 2022

“Benim cenazem kalabalık olur”

Öldürülen Kocaeli Ses gazetesinin sahibi ve yazarı Güngör Arslan, cenaze törenine gelecek insanları, kalabalığı düşünecek ve imama anlatacak kadar yakınında hissediyormuş ölümü.

Devamını Oku