Haberler

Marmaris İçmeler'de inşaat katliamı!

"Marmaris Belediyesi büyük bir hata işlemektedir"

06 Temmuz 2022 12:32

Video Haber Merkezi

Marmaris Kızılbük Koyu'nda Sinpaş GYO'nun bin bin 400 konutluk devre mülk inşaatı bütün tepkilere rağmen devam ediyor.

Dinamitlerin patlatıldığı inşaat tatil döneminde bile devam ediyor. Sinpaş GYO'nun başlattığı inşaat denizden görüntülendi. Milli park sınırında Sinpaş İnşaat firması tarafından yapılan otel inşaatının son görüntülerini "Gerçek bir katliam maalesef" diyerek paylaşan Serdar Karaağaç videoda şunları söyledi:

"Bugün 5 Temmuz 2022. Arkamda görmüş olduğunuz İçmeler'de Sinpaş tarafından yapılmakta olan otel inşaatı. Sadece otel olarak kalsa iyi maalesef yaklaşık bin 400 konut inşaatını da içeren, milli parklar sınırında yer alan ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından "ÇED gerekli değildir" kararı verilen, yani çevreye hiçbir zararı olmayacak bir inşaat olarak lanse edilen inşaat maalesef burada.

Şu anda valilik kararı gereği Marmaris'te tüm turistik yerlerde inşaat yasağı var ama gördüğünüz gibi inşaat yasağını dinlemiyorlar ve son hız faaliyetler devam ediyor. Üstüne üstlük milli parklar içerisinde yer alan koskocaman bir tepeyi de dinamitlerle patlatarak kırıyorlar, döküyorlar. Hatta şu anda yanından geçmekte olduğumuz bir tepe dinamit deliklerini açmışlar, çok yakın zamanda burayı yine dinamitlerle patlatacaklar. İlk başlandığı zaman masum bir turizm yatırımı olarak başlayan bu inşaat, sadece 550 yataklı, odalı güzel bir turistik tesis olacaktı. İşin zaten bu kısmına kimsenin itirazı yoktu. Ama üzerine inşa edilmeye başlanan bu devasa yapıyla artık bin 400 tane buraya konut inşa edilmektedir. Turizmle hiç bir alakası olmayacak, turistik hiç bir getirisi olmayacak bir yer.

"Muhafazakar bir tatil için insanlara satılıyor"

İnşaat şirketi tarafından da lanse edildiği gibi muhafazakar bir tatil için insanlara satılmaktadır. Burası yasal değildir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı büyük bir hata işlemektedir. Marmaris Belediyesi büyük bir hata işlemektedir. Bu yanlıştan bir an önce dönülmesi gerekmektedir. Bugün bu devasa yapının ÇED gerekli değildir" kararıyla ilgili Muğla Adliyesi'nde duruşma var. Umarım hala ülkemizde adalet vardır. Umarım bugün "ÇED gerekli değildir" kararı iptal edilir. Bu çirkin yapı bir an önce durdurulur ve yerle bir edilerek tekrar Marmaris ve Türkiye halkına milli park olarak geri iade edilir. 

Milli park sınırları içerisinde değil inşaat yapmak, değil dinamit patlatmak, bir ağacı bile kesemezsiniz. Ama bu adamlar bir ağacı kesmenin çok ötesine gittiler. Arkamda görüyorsunuz denizi dolduruyorlar. Denizi doldurmak yasak, Hiçbir yasağı dinlemiyorlar. Her ne kadar Marmaris Belediye Başkanı burada yapılan her şeyin yasal olduğunu iddia etse de sayın Mehmet Oktay, burada hiç bir şey yasal değil. Sizin verdiğiniz o 60 küsur ruhsatın da hiç birisi yasal değil. Yasaların etrafından dolaşmak kötü insanların meziyetidir. Yasaların arkasından dolanarak bu insanlara ruhsatları verdiniz ama Marmaris'in kalbine çok büyük bir hançer sapladınız. 

"Yetkilerinizi birilerine milli park sınırlarını peşkeş çekmek için kullanmayın"

Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay ve ekibi lütfen bu yanlıştan bir an önce dönün. Lütfen gelin buraya, yüreğiniz varsa, içinizde azıcık Marmaris sevgisi kaldıysa derhal bu inşaatı durdurun. Burada yapılan inşaatta mühürleyebileceğiniz o kadar çok şey var ki. Yetkilerinizi bu şeyler için kullanın. Marmaris'e verilen bu zararı durdurmak için kullanın. Birilerine milli park sınırlarını peşkeş çekmek için kullanmayın. Çevre ve Şehircilik Bakanı siz de aynı şekilde yetkinizi doğru işler için kullanın. Bakanlığınızın taşıdığı çevre kısmı için kullanın. Şehircilik kısmı için kullanmayın. Derhal Marmaris'teki bu yıkıma, turizmin cennetinin kalbine saplanan bu hançeri derhal durdurun."

"Sinpaş’ın inşaat yasağına rağmen inşaata devam ettiğini delilleri ile ispat ettik"

Marmaris Ekolojik Mücadele Komitesi de Muğla'da görülen "ÇED gerekli değildir" kararı duruşması hakkında bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Değerli Basın Mensubu,

Bugün Muğla 3.İdare Mahkemesinde, Marmaris Kent Konseyi olarak ormanımıza, denizimize,
toprağımıza, kentimize ve demokrasiye sahip çıkma adına Sinpaş’ın İçmeler Kızılkum mevkiinde
başlattığı entegre projesi için açmış olduğumuz “ÇED gerekli değildir” kararının iptali istemli davanın karar duruşması yapıldı. Proje otel, 1407 devre mülk, 250 villa, yat yanaşma yeri, aquapark, AVM vb. gibi yapıları içeriyordu.

Şirket “arsamız var”, “ruhsatımız var” ve (dinamit için) “gerekli izinlerimiz var” diyerek yarattığı doğa tahribatını savunarak davanın reddini istedi.

Davacı taraf olarak yaptığımız konuşmada projenin 4 etap olduğu halde 2 etabını ÇED’e sokarak
hukuku aldattığını, ÇED’ den etap kaçırdığını ki bu yönde Danıştay kararları bulunduğunu ifade ettik.

Ayrıca dosyada 2 bilirkişi raporu olduğunu ve heyetin oybirliği ile “ÇED gereklidir” diye rapor
sunduğunu; yine yaptığımız şikayet sonucunda açılan savcılık soruşturması sonucunda düzenlenmiş üçüncü bir bilirkişi olduğunu, dava dosyasına sunduğumuzun altını çizdik. Bu bilirkişi heyetinin de “25 dönüm milli park alanının tahrip edildiği ve izinsiz yol açıldığını” raporunda belgelediğini ifade ettik.

Yangında dahi çocuklarımız mesailerini bitirip yangının söndürülmesine destek vermek için alana koşarken, Sinpaş’ın inşaat yasağına rağmen inşaata devam ettiğini delilleri ile ispat ettik. Alanın dinamitlerle tamamen mermer ocağı görüntüsüne döndürüldüğünü, kıyının parçalanan kayalar ile doldurulduğunu, bilirkişi incelemesi sonrasında milli park talanın bir kat daha artırıldığını sadece oranın değil ,içmeler Asparan arası yolların bile çıkan hafriyatlarla doldurulduğunu hatta Hisarönü 142 parselin dahi bu kayalar ve kumlarla doldurulduğunu söyledik.

Devamında arsaları ve ruhsatları olmasının firmaya milli parkımızı talan etme, dinamit kullanma ve ne istersem yaparım hakkı vermediğini özellikle belirttik. Alamos şirketinin de ruhsatı olduğunu ama herkesin çok büyük bir eylemle doğamızın katledilmesine engel olduğunu ve ruhsatının iptal edildiğini hatırlatarak İliç’ deki şirketin de ruhsatı olduğunu ama topraklarımızı zehirlemesine izin vermemek için mücadele edildiğini de ekleyerek “iptal” kararının verilmesini talep ettik.

Avukatlarımızın ilettiğine göre mahkeme 15-20 gün içinde dava konusu hakkında kararını verecek. Ama biz şimdiden kazandık diyoruz! Neden mi? Marmaris’i diğer turizm yerlerinden farklı kılan doğal zenginliğinin ve güzelliğinin yaşadığımız yangınlar ile çoğunu kaybeden ve yangın ihtimalleri ile daha da fazlasını kaybetme riski taşıyan kentimize sahip çıktık. Çünkü verdiğimiz mücadele meşru ve haklı bir mücadele.

Marmaris Ekolojik Mücadele Komitesi