Pulitzer Ödülleri sahiplerini buldu

Richard Powers, Man Booker'a da aday gösterilen The Overstory kitabıyla Pulitzer Ödülü'ne değer görüldü. Şiir dalında ise ödülün kazananı Forrest Gander oldu

16 Nisan 2019 11:48

ABD’nin gazetecilik ve edebiyat alanlarındaki en saygın onurları arasında gösterilen Pulitzer Ödülleri, sahiplerini buldu. Columbia Üniversitesi’nin öncülüğünde 1917’den bu yana dağıtılan ödüllere, kurmaca dalında The Overstory adlı kitabıyla Richard Powers değer görüldü.

Richard Powers, 12’nci kitabı The Overstory’de ağaçların hayatını ve insanın doğadan kendini koparmasının yıkıcı sonuçlarını romanın merkezine yerleştiriyor. Financial Times’ın “Büyük Amerikan Eko-Romanı” sözleriyle övdüğü kitap, daha önce PEN/ Faulkner ve Man Booker ödüllerine de aday gösterilmişti. The Overstory, ayrıca The New York Times, The Washington Post, Newsweek, Time, Chicago Tribune gibi pek çok yayın tarafından 2018’in en iyi kitapları arasında gösterilmişti.

Kitaplarında genetik, tıbbî ürünler ve yapay zekâ gibi temaları işleyen Powers, Pulitzer Ödülü’ne ilişkin olarak The Washington Post’a verdiği demeçte, “Benim için bu kariyerimde geç gelen müthiş bir tasdik. The Overstory 12’nci kitabım ve bir asrın üçte biri kadar zamandır yazıyorum, kâh iyi kâh kötü zamanlarım oldu, o yüzden [Pulitzer] bu yolda sebat etmeye verilen müthiş bir tasdik” dedi. Powers, Pulitzer Ödülü’nün “her şeyin ötesinde, insan olmayan canlıları kale almamızı salık veren” bir kitaba verilmesinin ise özellikle umut verici olduğunu söyledi.

Pulitzer Ödülü’ne; drama kategorisinde Fairview adlı metniyle Jackie Sibblies Drury, tarih kategorisinde Frederick Douglass: Prophet of Freedom adlı araştırmasıyla David W. Blight, biyografi dalında The New Negro: The Life of Alain Locke ile Jeffrey C. Stewart, kurmaca dışı kategorisinde ise Amity and Prosperity: One Family and the Fracturing of America ile Eliza Griswold değer görüldü. Forrest Gander, Be With adlı kitabıyla şiir dalında Pulitzer Ödülü’nün sahibi oldu.

Ellen Reid, p r i s m adlı albümüyle müzik dalında ödüle değer görüldü. 2018’de dünyaya veda eden Aretha Franklin’e ise “50 yılı aşkın bir süre boyunca Amerikan müziğine ve kültürüne katkıları” dolayısıyla özel bir ödül verilmesi kararlaştırıldı. 

Pulitzer Ödülü’nü kurmaca kategorisinde daha önce kazananlar arasında Andrew Sean Greer, Colson Whitehead, Philip Roth, Junot Díaz, Marilynne Robinson, Cormac McCarthy, Jeffrey Euginides, Donna Tartt, Saul Bellow, Harper Lee ve Ernest Hemingway de bulunuyor. (K24)