Booker'ın 2019 uzun listesi açıklandı

Aday gösterilmesini K24’e yorumlayan Elif Şafak, ödülün uzun listesinde yer almanın “onur verici” olduğunu söyledi

24 Temmuz 2019 18:45

Dünyanın en saygın edebiyat ödüllerinden biri olarak kabul edilen Booker’ın uzun listesi açıklandı. Elif Şafak, On Dakika Otuz Sekiz Saniye adlı romanıyla Margaret Atwood, Salman Rushdie ve Jeanette Winterson gibi isimlerle birlikte ödülün adayları arasında yer alıyor.

Booker’a aday gösterilmesini K24’e yorumlayan Elif Şafak, ödülün uzun listesinde yer almanın “onur verici” olduğunu söyledi. Şafak, ödüle ilişkin şunları söyledi: “Roman sanatı, tutku, emek ve adanmışlık isteyen bir sanat. Kendinizi haftalar, aylar, seneler boyu hayali karakterlerle çevrili bir dünyaya ışınlıyorsunuz âdeta. Orada tek başınıza çalışıyorsunuz. Hayali karakterler arkadaşlarınız oluyor. Tekila Leyla’yı cok severek, yüreğimde hissederek yazdım. Onun ve beş kadim dostunun hikâyesinin okurlara ulaşması, edebiyat dünyasının en prestijli ödüllerinden birine adaylığa layık görülmesi heyecan verici. Bir Türk yazarın bu listede yer alması da onur verici."

Booker Ödülü’nün adayları; Hay Edebiyat Festivali’nin direktörü Peter Florence’ın başkanlığında, Liz Calder, Xiaolu Guo, Afua Hirsch ve Joanna MacGregor’dan oluşan seçici kurul tarafından belirlendi. Kurul, 1969’dan bu yana verilen ödül için bu yıl, 1 Ekim 2018 ilâ 30 Eylül 2019 arasında Britanya ve İrlanda’da yayımlanacak 151 kitabı değerlendirmeye aldı.

Daha önce beş kere Booker’a aday gösterilen Margaret Atwood, Damızlık Kızın Öyküsü romanının devam kitabı The Testaments ile ödülün uzun listesine girdi. Atwood, 2000 yılında Kör Suikastçı adlı romanıyla ödüle değer görülmüştü. Booker’ın yanı sıra “25 yılın Booker Ödülü almış en iyi kitabı” için verilen “Booker of Bookers” (Bookerların Booker’ı) ödülünü de kazanan Salman Rushdie, Don Quixote’den esinlenen yeni romanı Quichotte ile adaylar arasında yer aldı. Jeanette Winterson, Mary Shelley’nin Frankenstein’ını yeniden yorumladığı Frankissstein ile ödüle aday gösterilirken, Deborah Levy The Man Who Saw Everything romanıyla, Oyinkan Braithwaite ise Kız Kardeşim, Seri Katil ile uzun listede yer alıyor.

K24’ün 2016’da “Yolu yarılamadan sınırları aşan” yazarlar arasında saydığı ve takip edilmesini önerdiği yazarlardan Max Porter Lanny romanıyla, Valeria Luiselli ise Kayıp Çocuk Arşivi kitabıyla Booker’a aday gösterildi.

Booker Ödülü’nün kısa listesi 3 Eylül’de, ödülü kazanan isim ise 14 Ekim’de açıklanacak. Ödüle geçen yıl Milkman adlı kitabıyla Anna Burns değer görülmüştü. (K24)

 

2019 Booker Ödülü adayları:

Margaret Atwood, The Testaments

Kevin Barry, Night Boat to Tangier

Oyinkan Braithwaite, Kız Kardeşim, Seri Katil

Lucy Ellmann, Ducks, Newburyport

Bernardine Evaristo, Girl, Woman, Other

John Lanchester, The Wall

Deborah Levy, The Man Who Saw Everything

Valeria Luiselli, Kayıp Çocuklar Arşivi

Chigozie Obioma, An Orchestra of Minorities

Max Porter, Lanny

Salman Rushdie, Quichotte

Elif Şafak, On Dakika Otuz Sekiz Saniye

Jeanette Winterson, Frankissstein