Gündem

YURT BÜLTENİ -22

DÜĞÜNDE MAGANDA KURŞUNU, ELEKTRİK TELLERİNİ KOPARDI: 10 YARALI SİİRT'in Kurtalan ilçesindeki bir düğünde, davetlilerin havaya ateş açması sonucu, kopan yüksek gelirim hattındaki akıma kapılan 10 kişi yaralandı

26 Ağustos 2018 02:56

DÜĞÜNDE MAGANDA KURŞUNU, ELEKTRİK TELLERİNİ KOPARDI: 10 YARALI

SİİRT\'in Kurtalan ilçesindeki bir düğünde, davetlilerin havaya ateş açması sonucu, kopan yüksek gelirim hattındaki akıma kapılan 10 kişi yaralandı.

Kurtalan ilçesine bağlı Kayabağlar köyündeki bir düğüne katılan bazı davetlilerin, havaya ateş açması sonucu yüksek gerilim hattı koptu. Kopan elektrik telinin düştüğü düğün alanında bulunan ve akıma kapılan 10 kişi yaralandı. Akıma kapılan ve yaralanan 10 kişi düğündeki konukların özel araçları ile Kurtalan Devlet Hastanesi\'ne kaldırıldı. Burada ilk tedavileri yapılan yaralılardan ve durumu ağır olan 6 kişi, ambulansla Siirt Devlet Hastanesi\'ne kaldırıldı.

Haberin duyulması üzerine köye gelen jandarma ekipleri soruşturma başlattı. 

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ
------------------------------
- Hastaneye getirilen yaralılar
- Sedye üzerindeki yaralılar
- Genel ve detay görüntüler

Haber-Kamera: Mehmet Yücel DURAK/KURTALAN (Siirt), (DHA)-

=======================

8 GÜNLÜK KAZA BİLANÇOSU: ÖLÜ SAYISI 127\'YE, YARALI SAYISI İSE 644\'E YÜKSELDİ

Bakanlar Kurulu kararıyla 9 gün olarak açıklanan Kurban Bayramı tatilinde, alınan tüm önlemler ve yapılan tüm uyarılara karşın, bilanço yine ağır oldu. 17 Ağustos Cuma günü mesai bitiminden, bayram tatilinin 8\'inci günü olan 25 Ağustos Cumartesi saat 23.00’e kadar yurt genelinde 165 kaza meydana geldi. Bu kazalarda 127 kişi öldü, 644 kişi ise yaralandı.

BAYRAM TATİLİNİN 8\'İNCİ GÜNÜ

Bayram tatilinin 8\'inci günü olan 25 Ağustos Cumartesi saat 23.00\'e kadar 21 kaza oldu. Konya (3), Tekirdağ (3), Zonguldak (2), Denizli (2), Gaziantep (2), İstanbul, Aydın, Niğde, Erzincan, Kahramanmaraş, Kocaeli, Bursa, Rize ve İzmir\'de meydana gelen kazalarda 19 kişi öldü, 84 kişi de yaralandı.

Haber: İSTANBUL (DHA)

==========================

ÇİNLİ GELİNE ZEYBEKLİ, ROMAN HAVALI TÜRK DÜĞÜNÜ

EDİRNE\'nin Uzunköprü ilçesinden Berk Barlas (29), çalışmak için gittiği Çin\'de tanıştığı Sandra Pinto (27) ile evlendi. Çinli gelin için Türk geleneklerine göre kına gecesi yapılırken çift, düğünlerinde önce zeybek oynadı daha sonra ise Roman havasında göbek atıp gönüllerince eğlendi.

Edirne\'nin Uzunköprü ilçesinde yaşayan aşçı Berk Barlas, 7 yıl önce çalışmak için Çin\'e bağlı özel yönetim bölgesi olan Hong Kong\'a gitti. İtalyan restoranında aşçı olarak çalışan Barlas, 3 yıl önce bir arkadaşının doğum gününe gittiğinde Çinli Sandra Pinto ile tanıştı. Arkadaşlıklarını sosyal medya üzerinden sürdüren Sandra Pinto ve Berk Barlas bir süre sonra evlilik kararı alıp ailelerine durumu bildirdi. Geçen ay Makao adasında evlenen ve orada resmi nikah yapan çift, Türkiye\'ye dönerek düğünlerini de Edirne\'de yaptı. Önceki akşam Uzunköprü ilçesinde Çinli gelin Sandra Pinto\'ya Trakya geleneklerine göre kına gecesi yapılırken, Edirne merkezinde ise düğünleri yapıldı.

MİZANSEN NİKAH KIYILDI

Karaağaç Mahallesi\'ndeki düğüne Çin\'den Sandra Pinto\'nun annesi Violeta, babası Jose Pinto ile yakın arkadaşları geldi. Pinto çifti, Berk Barlas\'ın annesi Gönül, babası Ayhan Barlas ile birlikte misafirleri kapıda karşıladı. Gelin Sandra Pinto, düğüne gelen aile büyüklerinin elini öptü. Ardından tiyatro oyuncusu ve komedyen Umut Avcı, nikah cübbesi giyerek mizansen nikahlarını kıydı. Avcı, damat Berk Barlas\'a \"Gelin Türkçe bilmiyor değil mi? Bak bu köprüden önceki son çıkış\" diye espri yaptı. Damat Barlas ise \'son kararım evet\' dedi. Gelin Sandra Pinto da \'Kimsenin baskısı altında kalmadan Berk Barlas\'ı eş olarak kabul ediyor musun?\' sorusuna Türkçe olarak \'evet\' cevabı verdi. Gelin Sandra Pinto\'nun Çin\'den gelen arkadaşları düğün bahçesinde gösteri yaparak çifti kutladı. Gelin Sandra da danslarında onlara eşlik etti.

ÇİNLİ GELİN ZEYBEK OYNADI

Düğünde pasta kesilmesinin ardından Sandra Pinto ve Berk Barlas çifti zeybek oynadı. Düğüne katılanların alkışlarıyla destek olduğu gecede Roman Halk Dansları topluluğu roman havalarında göbek atarak gösteri yaptı. Ardından piste çıkan Sandra ve Berk çifti, Roman havalarında göbek atıp yakınlarıyla birlikte gönüllerince eğlendi. Avukat olan Sandra Pinto, Türk geleneklerine göre evlenmekte dolayı çok mutlu olduğunu ifade ederek, \"Türk kültürü muhteşem ve yoğun bir kültür. Türkiye\'yi çok beğendim, şu anda çok mutluyuz. Baklava tatlısı çok seviyorum, özellikle Antep fıstıklı olanını seviyorum\" dedi.

Tanışma hikayelerini anlatan Berk Barlas ise şunları söyledi:

\"Bundan yaklaşık 3 yıl önce biz, bir arkadaşımızın doğum günü partisinde tanıştık. Daha sonra ben arkadaşım aracılığı ile Sandra\'nın sosyal medya hesaplarını buldum. Oradan mesajlaşmaya başladık. Buluşmalardan sonra arkadaşlığımız devam etti. Bu şekilde tanışmış ve arkadaş olmuş olduk. Daha sonra ilişkimiz ilerleyince ailelerimizi tanıştırdık. Evlenme teklif ettim, o da kabul etti. Türk geleneklerine göre düğün yaptık çok mutluyuz.\"

Evlendikten sonra Makao adasında yaşamaya devam edeceklerini kaydeden çift, düğünde yakınlarıyla birlikte gönüllerince oynayıp eğlendi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:
-----------------------------
-Çinli anne babanın misafirleri karşılaması
-Gelin ve damat
-Gelinin gelenlerin elini öpmesi
-Gelin ve damatla röp.
-Gelin damadın, piste çıkması
-İlk dansları
-Mizansen nikah
-Pasta kemeleri
-Zeybek oynamaları
-Gelinin arkadaşlarının gösterisi
-Roman Halk Dansları gösterisi
-Gelin ve damadın roman havasında oynaması
-Düğüne katılanlar
-Genel görüntüler

Haber-Kamera: Engin ÖZMEN/EDİRNE,(DHA)-

=======================

Haber, değiştirilmeden kaynağından otomatik olarak eklenmiştir