Gündem

Yeni metrobüsler test sürüşüne başladı

Şu an kullanılan metrobüsler 160 yolcu kapasiteliyken yenileri 290 yolcu taşıyabilecek

29 Ekim 2019 16:21

Her gün 1 milyon İstanbulluyu taşıyan metrobüsler son zamanlarda duraklardaki sıkışıklık haberleriyle gündemde. Özellikle Altunizade metrobüs durağında yaşanan yoğunluk sonrasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi metrobüs sistemindeki aksaklıkların çözüme kavuşması için yeni projeler üzerinde çalışıldığını açıklamıştı.

Habertürk yazarı Esra Boğazlıyan'ın haberine göre o projelerin en önemli ayağını ise yeni metrobüs araçları oluşturuyor. İBB Trafik Ulaşım Komisyonu üyesi Dr. Suat Sarı test sürüşüne başlanan yeni metrobüsler hakkında konuştu.

"Yeni metrobüsler 290 yolcu kapasiteli"

İran orjinli bir firmanın Bursa'da ürettiği Akia marka araç test sürüşüne başladı. Sarı, yolcu memnuniyeti olursa araçların siparişi verilerek Bursa'da üretimine başlanacağını söyledi. Şu anda kullanılan metrobüsler 160-165 yolcu kapasiteli. Yeni metrobüsler ise 290 yolcu kapasiteli olacak. Sarı, çift körüklü otobüslerin kapasitesi itibariyle 3 yıl metrobüs yoğunluğunu alabileceğini ifade ederek, "Şu anda test edilen araç dizel. Ancak firma elektrikli de üretim yapabilir. Metrobüsün mutlaka elektrikli olması gerekir. Araç test ediliyor. En az 100 seferde denenmeli.” diye konuştu.