Gündem

Türk sinemasının duayen yönetmeni Türker İnanoğlu, hayatını kaybetti

"1936 doğumlu olan Türker İnanoğlu, arkasında başarılarla dolu 72 yıllık bir geçmiş bırakarak adını ölümsüzler arasına yazdırmış bir sanat insanı olarak aramızdan ayrıldı"

Türker İnanoğlu

02 Nisan 2024 20:30

Türk sineması ve gösteri dünyasının duayen ismi, yönetmen ve yapımcı Türker İnanoğlu, çoklu organ yetmezliğine nedeniyle hayatını kaybetti. 88 yaşındaki İnanoğlu, Yeşilçam'ın efsane oyuncularından Gülşen Bubikoğlu ile evliydi. İnanoğlu, 2018’de sinema dalında Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’ne layık görülmüş, ödülünü Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın elinden almıştı. Üretkenliği nedeniyle ‘Bay Sinema’ olarak değerlendirilen İnanoğlu, birçok oyuncuyu keşfetmesiyle de Yeşilçam’a damgasını vurdu. İnanoğlu’nun keşfettiği oyunculardan biri de Türkan Şoray’dı.

Çoklu organ yetmezliği nedeniyle hastanede tedavi altına alınan 88 yaşındaki yapımcı ve yönetmen Türker İnanoğlu, tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti. İnanoğlu'nun ölüm haberini duyuran Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Sanat dünyamızın ünlü isimlerinden yapımcı ve film yönetmeni Türker İnanoğlu geçirdiği ani rahatsızlığın ardından kaldırıldığı hastanede yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti. Kendisine Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Sevenleri olarak acımız büyük" açıklaması yaptı. 

Yapımcı ve yönetmen Türker İnanoğlu, 'Türk sinemasının dört yapraklı yoncası' olarak bilinen kadın oyuncular içindeki  Filiz Akın'la 1964 yılında yaptığı evliliğinden olan oyuncu ve yapımcı İlker İnanoğlu ile Yeşilçam'ın yıldızlarından Gülşen Bubikoğlu ile 1975 yılında yaptığı evliliğinden olan Zeynep İnanoğlu Özdemir'in babası, gazeteci Cüneyt Özdemir'in de kayınpederiydi.

Eşi Gülşen Bubikoğlu, ölüm haberinin ardından, "Çok kıymetli eşim Türker İnanoğlu'nu kaybetmenin derin üzüntüsü içerisindeyiz. Ailemizin, tüm sevenlerinin, hepimizin başı sağ olsun" dedi.

Damadı Cüneyt Özdemir de, "Türkiye’nin değerli sanat insanlarından aile büyüğümüz Türker İnanoğlu tüm müdahalelere rağmen kurtarılamamış ve hayatını kaybetmiştir. Perşembe günü yapılacak C-cenaze töreni ile ilgili bilgilendirme yapılacaktır. Acımız büyük. Başımız sağ olsun" ifadelerini kullandı.

Erler Film'den açıklama

Türker İnanoğlu'nun yapım şirketi Erler Film, bir açıklama yayımladı:

"Türk sinemasının duayeni, Yeşilçam’ın ulu çınarı, yönetmen, film ve televizyon programları yapımcısı, sinema salonları ve şov merkezleri işletmecisi, milli eğitimimize önemli katkılarıyla da anılan Türker İnanoğlu 02.04.2024 Salı günü saat 20:00 itibariyle vefat ederek hakkın rahmetine kavuşmuştur.

Türker İnanoğlu, son yıllarda birden çok rahatsızlığı nedeniyle uzun süre tedavi görmüş, iyileşmek için azimle direnmişti. Ancak sonunda çoklu organ yetmezliğine yenik düştü. 1936 doğumlu olan Türker İnanoğlu, arkasında başarılarla dolu 72 yıllık bir geçmiş bırakarak adını ölümsüzler arasına yazdırmış bir sanat insanı olarak aramızdan ayrıldı.

Sunay, Evren, Özel, Demirel, Gül ve Erdoğan’dan ödüller aldı

Türker İnanoğlu’nun Milli Eğitimimize bir büyük katkısı da doğduğu şehir Safranbolu'ya inşa ettiği iletişim fakültesi binasıdır. Karabük Üniversitesi Safranbolu Türker İnanoğlu İletişim Fakültesi binası, Safranbolu mimarisine uygun, 5 katlı ve 5 bin 500 metrekarelik kapalı alanı olan bir yapıdır.

Cumhurbaşkanları Cevdet Sunay, Kenan Evren, Turgut Özal, Süleyman Demirel, Abdullah Gül, Recep Tayyip Erdoğan’dan, Başbakanlar Yıldırım Akbulut, Mesut Yılmaz’dan, Başbakan yardımcıları Erdal İnönü, Deniz Baykal’dan Ayrıca 14 Kültür Bakanı’ndan aldığı ödüllerle onurlandırıldı.

Türker İnanoğlu, 2018’de sinema dalında Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’ne layık görülmüştü

2011’ de Türk sinemasında ilk kez verilen Afyon Kocatepe Üniversitesi’nin Fahri Doktora unvanının,2017’ de de Karabük Üniversitesi’nce verilen ikinci Fahri Doktora unvanının sahibi oldu. 2018 de “Büyük Onurum” dediği, ilk kez verilen Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Sinema Büyük Ödülü’nü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan aldı. Ayrıca illerimizin valilerinden, belediye başkanlarından, basın kuruluşlarından, üniversitelerimizden ve diğer eğitim kurumlarından, İş dünyasından 500’ün üzerinde onur, takdir ve başarı belgeleri aldı. Kültür Bakanlığı’ndan 14, İstanbul Kültür Sanat Vakfı’dan 6, Antalya Altın Portakal Film Festivali’den 13, Adana Altın Koza Film Festivali’inden 2, İzmir Film Festivalinden 1, Malatya Film Festivali’nden 1 ödül olmak üzere toplam 38 ödülün sahibi oldu. Ayrıca Çin Halk Cumhuriyeti Gençlik Bakanlığı’ndan "Türkiye-Çin Ülkeleri’nin dostluklarına sağladığı katkı nedeniyle,Rusya Federasyonu Büyükelçiliği Ankara Büyükelçisi V. Ivanovskiy tarafından, Rusya Dışişleri Bakanlığı adına, Dönemin Yunanistan Dışişleri Bakanı Dimitris Avramopoulos’tan Türk Yunan İlişkilerine pozitif katkısı nedeniyle ödüller aldı. 2015 yılında European Business Awards / Uluslararası Avrupa İş Dünyası Kuruluşu’ndan Bir Ömre Sığmayacak Çalışmaların Karşılığı Olarak Özel Sinema Ödülü ile uluslararası ödüllere sahip oldu.

72 yıllık başarılı iş yaşamının yanı sıra aynı zamanda Gülşen Bubikoğlu’nun eşi, İlker ve Zeynep’ in babası, torunları Alec ve Ali Mavi’nin büyük babası, Cüneyt Özdemir’in kayınpederi TÜRKER İNANOĞLU!

Mekânı cennet, ruhu şad olsun."

İnanoğlu’nun keşfettiği oyunculardan biri de Türkan Şoray’dı

İnanoğlu'nun ölümünün ardından açıklama yapan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da, "Türk sinemasının duayen ismi, yönetmen, senarist, yapımcı ve Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü sahibi Türker İnanoğlu'nun vefat haberini büyük bir üzüntüyle öğrenmiş bulunuyorum. Merhuma Allah'tan rahmet; ailesine ve tüm sanat camiamıza başsağlığı diliyorum" dedi. 

 

Türker İnanoğlu kimdir?

1957 yılında Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu'nda öğrenciyken, yönetmen yardımcısı olarak sinema alanına girdi. Lütfi Ömer Akad ve Nişan Hançer gibi ünlü yönetmenlerle çalıştı. 1960 yılında yaptığı Köyde Bir Kız Sevdim filmiyle yönetmenliğe başladı. 1960 yılında Erler Film adında kendi sahibi olduğu bir film şirketi kurdu. 1979'da Ulusal Video şirketini, 1985 yılında da bir televizyon stüdyosu kurdu. Çok sayıda televizyon yapımlarına imzasını attı.

Beyoğlu'nda Atlas Sineması, Şişli'de Kent Sineması, Kavacık'ta Boğaziçi Sinemalarının da sahibidir. 2005 yılında İstanbul Maslak'ta, TİM (Türker İnanoğlu Maslak Show Center) açtı.

Türker İnanoğlu, oyuncu Filiz Akın'la yaptığı evlilikten İlker İnanoğlu dünyaya geldi. Filiz Akın'dan ayrıldıktan sonra 1974 yılında Gülşen Bubikoğlu ile evlendi ve bu evlilikten Zeynep isminde bir kızı oldu.