Kültür-Sanat

Türker İnanoğlu hastaneye kaldırıldı

10 Kasım 2022 20:44

Türk sinemasının önemli isimlerinden yönetmen ve yapımcı Türker İnanoğlu kalça kemiğinin kırılması nedeniyle hastaneye kaldırıldı. İnanoğlu'nun tedavi süreci devam ediyor.

Sözcü'de yer alan habere göre; Türk sinemasının önemli isimlerinden yönetmen ve yapımcı Türker İnanoğlu'nun evinde düşmesi sonucu kalça kemiğinin kırıldığı hastaneye kaldırıldı.

86 yaşındaki İnanoğlu'nun özel hastanedeki tedavi sürecinin devam ettiği belirtildi.

Türker İnanoğlu kimdir? 

Türk film yönetmeni, yapımcı, senaryo yazarı ve iş insanı Türker İnanoğlu, 18 Mayıs 1936 tarihinde Safrabolu’da dünyaya geldi.

1957 yılında Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu’nda öğrenciyken, yönetmen yardımcısı olarak sinema alanına girdi. Lütfi Ömer Akad ve Nişan Hançer gibi ünlü yönetmenlerle çalıştı. 1960 yılında yaptığı Köyde Bir Kız Sevdim filmiyle yönetmenliğe başladı.

1960 yılında Erler Film adında kendi sahibi olduğu bir film şirketi kurdu. 1979’da Ulusal Video şirketini, 1985 yılında da bir televizyon stüdyosu kurdu. Çok sayıda televizyon yapımlarına imzasını attı.

Beyoğlu’nda Atlas Sineması, Şişli’de Kent Sineması, Kavacık’ta Boğaziçi Sinemalarının da sahibidir. 2005 yılında İstanbul Maslak’ta, TİM (Türker İnanoğlu Maslak Show Center) açtı.