Dünya

IŞİD lideri Bağdadi'nin öldürüldüğünü resmen açıklayan Trump, Rusya, Türkiye, Irak, Suriye ve Kürtlere teşekkür etti

"Bağdadi, üzerindeki intihar yeleğini patlattı, üç çocuğunu da öldürdü"

27 Ekim 2019 16:02

T24 Dış Haberler

IŞİD lider Ebu Bekir el Bağdadi’nin öldürüldüğü, ABD Başkanı Donald Trump tarafından resmen açıklandı. Trump, “Ağlayarak, çağırarak, bir köpek ve korkak gibi” ölen Bağdadi’nin operasyon sırasında ucu bir yere çıkmayan tünele kaçtığını ve intihar yeleğini patlattığı sırada yanında çocuklarından üçünün de olduğunu ifade etti.

"Türkiye gideceğimizi biliyordu, topraklarından geçtik"

Beyaz Saray’da konuya dair ABD saati ile 09.00’da düzenlediği toplantıda IŞID liderinin öldürülmesiyle ilgili olarak Rusya, Türkiye, Irak, Suriye yönetimleri ile Suriyeli Kürtlere teşekkür eden Trump, Türkiye'nin operasyondaki rolüyle ilgili bir soruya da şu cevabı verdi:

"Türkiye girdiğimizi biliyordu. Muhteşemlerdi, problem yoktu. Türkiye bizim oraya gideceğimizi biliyordu, onların topraklarından geçerek gittik, operasyon sırasında bir sıkıntı yaratmadılar. En tehlikeli kısım, oraya gidebilmek ve oradan çıkabilmekti. Yerel kişiler tarafından saldırılar oldu ancak bununla başa çıkıldı."

"Rusya bize çok iyi davrandı, muhteşemlerdi"

Bağdadi'nin ölümüyle sonuçlanan operasyonda Rus hava sahasından geçildiğini kaydeden Trump, Rusya'nın rolüne dair de şu ifadeleri kullandı: "Rusya bize çok iyi davrandı, muhteşemdi, onların kontrolündeki bazı alanlardan geçtik. Irak da muhteşemdi. Ne yaptığımızı ve nereye gittiğimizi tam olarak bilmiyorlardı ama IŞİD'den onlar da en az bizim kadar nefret ediyorlar."

Operasyonun düzenlenmesine alan açan istihbaratın nereden geldiğini tam olarak açıklamayan ABD Başkanı, Kürtler'den yararlı birtakım bilgilerin geldiğini söyledi. Trump, ABD askerlerinin operasyon sonrasında 'müttefik bir ülkedeki üsse' indiğini söyledi.

Milli Savunma Bakanlığı'ndan pazar günü sabah saatlerinde yapılan açıklamada, ABD'nin operasyonu öncesinde askerî makamlar arasında bilgi alışverişi ve koordinasyonda bulunulduğu kaydedilmişti. Suriye Demokratik Güçleri de pazar günü, 'ortak istihbarat çabası' sayesinde tarihi bir operasyon gerçekleştirildiğini açıklamış ve ABD operasyonunda yer aldıklarını ifade etmişti. 

"Üzerindeki yeleği patlatarak kendini ve üç çocuğunu öldürdü"

ABD güçlerinin operasyona 8 helikopterle katıldığını kaydeden ABD Başkanı, tünellerde yaralanan bir K-9 köpeği dışında ülkesinin herhangi bir kayıp yaşamadığını belirtti. Amerikan birliklerinin operasyonunun yaklaşık iki saat sürdüğünü kaydeden Trump, El Bağdadi'nin izinin bir tünelde köpeklerle bulunduğunu ve takip sırasında IŞİD liderinin üzerindeki yeleği patlattığını söyledi.

Trump "Köpeklerimizle izini bulduğumuzda, tünelin sonuna ulaşmıştı. Üzerindeki yeleği patlatarak kendini ve üç çocuğunu öldürdü" diye konuştu. Patlamada El Bağdadi'nin bedeninin parçalandığını belirten Trump tünelin de üzerine yıkıldığını söyledi. Patlama nedeniyle Bağdadi'nin cesedinin tanınmayacak halde olduğunu belirten Trump, ancak DNA testlerinin cesedin IŞİD liderine ait olduğunun doğrulandığını kaydetti. 

Bağdadi’nin birkaç haftadır gözetim altında olduğunu ifade eden Trump, başarı olan sonuncusundan önce 2-3 operasyon girişimi daha yapıldığını açıkladı.

ABD Başkanı, IŞİD'in kayıplarına dair "Bağdadi'nin çok sayıda savaşçısı ve yol arkadaşı onunla birlikte öldü" derken; 11 çocuğun da kurtarıldığı ifade edildi. Beyaz Saray'dan cumartesi gecesi operasyonu "film izler gibi" izlediğini belirten Trump, El Bağdadi'nin "bir korkak gibi kaçarak ve ağlayarak" öldüğünü söyledi. 

Trump, görüntülerin yayınlanmasından yana

Gelen bir soru üzerine Bağdadi’nin ölümüne dair görüntülerin kamuoyuyla paylaşılmasına karşı olmayan Trump, bunun IŞİD sempatizanları ve Bağdadi destekçileri için caydırıcı olacağını ifade etti. Trump, "Bir köpek, korkak gibi öldü; ağlıyor, hıçkırıyor ve çığlık atıyordu. 3 çocuğu da kendisiyle ölüme götürdü, ki tünelin ucunda çıkış olmadığını biliyordu. O bir korkaktı, bunu herkes görmeli. Takipçileri de, tüm dünya da..." dedi.

Trump'ın açıklamalarından başlıklar şöyle: 

“Bağdadi öldü. En önemli güvenlik önceliğimizdir. Bağdadi'nin arkadaşları da öldürüldü. Bağırarak öldürüldü. O bölge temizlenmişti. 11 çocuk yara almadan evden çıkarıldı. Yalnızca Bağdadi ve tünel kalmıştı. 3 çocuğu da kendisiyle birlikte sürükledi ve onlar da kendisiyle birlikte ölüme sürüklendi. Kendisi üzerindeki bombalı yeleği patlatarak intihar etti. Tünel yok edildi. Son anlarını da korkarak geçirdi. Biz iki saat boyunca o bölgedeydik. Görev tamamlandıktan sonra hassas maddeleri bölgeden çıkardık.

IŞİD kaynaklı planları da yok ettik. Bağdadi'nin yok edilmesi, terör liderlerine yönelik kararlılığını göstermektedir. IŞİD'ı ve diğer terör örgütlerini yıkmakta kararlıyız. Onun halifeliğini yok ettik, bugün de kararlılığımızın sürdüreceğimizin başka göstergesidir. IŞİD'liler kaçınılmaz sona sürüklenecekler. Onunla birlikte çalışanlar neyin içine girdiklerini bilmiyorlardı. Çok korkan köpekler gibiydiler. Pek çok sayıda kişiyi öldürdüler. Masum ABD'lileri öldürdüler.

Zorlayarak insanların dinini değiştirmeye çalıştılar, insanların kafalarını kestiler. Tüm bunlar Bağdadi yüzünden yapılmıştı. Kendisi bunu istiyordu. Yoksul ve hasta birisiydi, şimdi de öldürüldü. Şiddet yanlısı birisiydi, şiddetle öldürüldü. Ağlayarak ve bağırarak öldürüldü. 

Rusya'ya, Suriye'ye, Türkiye'ye, Irak'a teşekkür ediyorum, Suriyeli Kürtlere teşekkür ediyorum. ABD hükümeti için çalışanlara teşekkür ediyorum. Dün akşam ABD için harika bir akşamdı. Bağdadi öldürüldü. Ve hiçbir zaman başka masum, kadına, çocuğa, insan zarar veremeyecek. Dünya çok daha güvenli bir yer haline geldi."

"Film izlemek gibiydi"

"Bu bir film izlemek gibiydi. Operasyonu 8 helikopterle gerçekleştirdik. 1 saat 10 dakika sürdü uçuş. Dün akşam sessiz kaldık. İnmeleri ve geri dönmeleri zor olabilirdi. İniş son derece tehlikeliydi. Rusya işbirliği yaptı. Rusya ve Irak bizim ne yaptığımızı bilmiyordu. Şimdi onların mücadele etmesi gerekiyor. Kürtler bize faydalı bilgiler verdi. 

Türkiye, nereye gittiğimizi biliyorlardı. İşbirliği yaptık. Hiç sıkıntı yaşamadık. Bizi vursalardı, onları yok ederdik. Gizli bir görevdi. Alçaktan ve hızlı bir uçuş gerçekleştirdik."

Operasyon nasıl yapıldı?

"Operasyon 3 hafta önce başladı. Tespit edip, belli başlı bir yerde olduğunu düşünüyorduk. Harika kişilerle çalışıyoruz. Birkaç hafta önce tespit ettik ama sürekli yer değiştiriyor. Nakit parası var ve bir anda başka yere geçiyor. Dolayısıyla operasyonu iptal ediyorduk. Orada olduğunu düşünüyorduk ve teyit ettik. Oraya gittiğimizde çok ateş açıldı. Bu kişiler son derece cesur ABD'liler. Pek çok terörist öldürüldü. 24 saat içinde net rakamı vereceğiz. Ama hiçbir ABD'li ölmedi."

"Ruslara 'çok mutlu olacaksınız' dedik"

"Ruslarla konuştuk, geldiğimizi söyledik, 'Teşekkür ederiz söylediğiniz için' dediler. Neden olduğunu bilmiyorlardı, 'Çok mutlu olacaksınız' dedik. "

Güvenli bölge açıklaması

"Türkiye güvenli bölge oluşturmaya çalışıyor ama burası pek de çok güvenli bölge değil. Biz orada olmak istemiyoruz. Anlamsız bir şeyle mücadele etmek istemiyoruz. Rusya orada, Türkiye orada, herkes orada, Irak, İran orada... Hepsi IŞİD’den nefret ediyor. Onların bir şey yapması gerekiyor. Avrupalı devletlere ‘IŞİD’li savaşçılarınızı alın' dedik, almadılar."

"Petrolü güvence altında tutmak istiyorum"

"Türkiye ve Suriye’yi hayatımızın sonuna kadar korumak istemiyorum. Ben burada bin, iki bin, üç bin asker bırakmak istemiyorum. Ama petrolü güven altında tutmak istiyorum. IŞİD'in petrole ulaşmasını istemiyorum ve Kürtlere yardımcı oluyor. Petrol çok değerli. Biz de bir miktar alabilmeliyiz. Ve planladığım şey belki de, Exxon Mobil veya harika şirketlerimizden biriyle bir anlaşma yapıp, oraya gidip, bu işi düzgünce yapmak. 'Irak'a gireceksek, petrolü güven altında tutalım' dedim. Trilyonlarca dolar harcadık Orta Doğu'da. Tek bir oyla Senato'da seçim kaybedildi. Eğer Irak olsaydı söz konusu farklı bir hikâye olurdu. Irak dün akşam iyi bir iş çıkardı, bize borcu var."

Bir köpek yaralandı

"Son 3 gündür ne olacağını biliyordum. Kimseye bir şey olmadı. Güzel, yetenekli bir köpek yaralandı ve geri getirildi. Çok fazla ateş açtılar, çok fazla patlama yaşandı. Normal biriyseniz kapıyı çalarsınız ama öyle bir şey yaşanmadı. Saniyeler sürdü alanın yıkılması ve büyük bir delik açıldı. İnanılmaz zeki savaşçılarımız var. Daha iyi bir iş çıkaramazlardı."

DNA testi pozitif çıktı

"DNA'sı kontrol edildi. Teknisyenlere teslim edildi. Bunun Bağdadi olduğu düşünülüyordu. Alanda da testler yapıldı. Ve tabi ki tünel çöktüğü için kalıntıları temizleyerek cesedine ulaştılar. 15 dakika sonra DNA testi pozitif çıktı. Öldürülen Bağdadi olduğu kesinleşti. 2 kadın vardı, eşleri. Örtülüydü. İki eşi de öldü." 

“En korkunç terörist öldürüldü”

"Yeni kişiler ortaya çıkabilir ama en korkunç terörist öldürüldü. Kendisi aynı zamanda korkaktı. Tünelde olduğunu biliyorduk. Türkiye'yi ve Suriye'yi ömrümüz boyunca korumak istemiyorum. Ben halkımın orada olmasını istemiyorum. Petrolü güven altına alacağım ama çok fazla para döküyoruz" buraya. 

Beyaz Saray, operasyon sırasında çekilen fotoğrafları paylaştı

ABD Başkanı Donald Trump, Başkan Yardımcısı Mike Pence, Savunma Bakanı Mark Esper ve askeri yetkililerin, IŞİD lideri Ebu Bekir El Bağdadi’nin öldürüldüğü operasyonu izlerken çekilen fotoğraflar Beyaz Saray’ın Twitter hesabından yayınlandı.

Beyaz Saray’dan atılan ikinci bir tweet’te de, “ABD dün gece dünyanın bir numaralı teröristini adaletle yüzleştirdi. Ebu Bekir el Bağdadi öldü” denildi.

Trump, Bağdadi’nin öldürüldüğü operasyonu Beyaz Saray’dan ‘film izler gibi’ canlı seyrettiklerini söylemiş, operasyon anının görüntülerinin de yayınlanabileceğini belirtmişti.