Gündem

TOGG'dan fiyat açıklaması

"Temmuzun sonunda ağustosun başında deneme üretimlerimiz başlıyor, kasım başında seri üretime hazırız”

15 Haziran 2022 12:48

Türkiye'nin yerli otomobili TOGG'un üretimi için sona gelindi. TOGG Üst Yöneticisi Mehmet Gürcan Karakaş, üretim aşamasında gelinen son noktayı ve fiyat konusunda merak edilen soruları yanıtladı.

Yerli otomobil Togg'un deneme üretiminin başlamasına sayılı günler kaldı.  TOGG Üst Yöneticisi Mehmet Gürcan Karakaş, TOGG'da gelinen son durumla ilgili TRT Haber'e konuştu.  

"Ekim sonu, kasım başında seri üretime hazırız"

Deneme üretiminin yakında başlayacağına işaret eden Mehmet Gürcan Karakaş, "Temmuzun sonunda ağustosun başında deneme üretimlerimiz başlıyor. Bu şu anlama geliyor; biz hatlarımızla ilk defa üretim yapacağımız için araçlarımızı nasıl üreteceğimizi tırnak içerisinde öğreniyoruz. Ekim sonu, kasım başında seri üretime hazırız. Ama bu seri üretimi yapıp pazara, trafiğe çıkacağımız anlamına gelmez. Çünkü orada ürettiğimiz araçlarımızı alarak biz Avrupa'daki sertifikasyon merkezlerinde yapılaması gereken testleri tamamlayacağız ve o testlerin de tamamlanması bazen 3 ay sürer bazen 5 ay sürer" dedi.

"Biz kimlerden pazar payı alacağımızı biliyoruz"

Fiyatı pazarın belirleyeceğini söyleyen Karakaş, "Zamanı geldiği zaman biz de kendimizi pazarda konumlandıracağız. Bizim söylemimiz ve iddiamız şu; biz kimlerden pazar payı alacağımızı biliyoruz. Biz, pazarda aracımızı hangi segmentte konumlandıracağımızı biliyoruz ve onların içerisinde rekabetçi olacağız diyoruz" diye konuştu.

TOGG tesisinin yanında yapımı planlanan batarya fabrikası hakkında da bilgi veren Karakaş, "Seri üretime başladığımız andan itibaren biz kendi bataryamızı kendimiz üretiyor olacağız. Diğeri sadece kapasitenin artırımıyla ilgili ve oradan artık hücrenin yönetilmesine yönelik bir yatırım olacak" ifadelerini kullandı.


TIKLAYIN - Yerli otomobil TOGG, CES 2022'de görücüye çıktı