Dünya
Deutsche Welle

New York Savcılığından Sarraf açıklaması

New York Savcılığı, Rıza Sarraf'ın kayıp olduğuna ilişkin haberlerle ilgili açıklama yaptı. Savcılık, Sarraf'ın federal hapishanedeki tutukluluk halinin sürdüğü bildirdi.

16 Kasım 2017 15:36

Sarraf'ın nerede olduğuna dair basında çıkan haberlere New York Savcılığı açıklık getirdi. New York Güney Bölgesi Başsavcılığı, Doğan Haber Ajansı’na (DHA) yaptığı açıklamada "iş adamı Reza Zarrab'ın federal hapishanede tutukluluk halinin sürdüğünü" belirtti.

Sarraf'ın Kasım ayı başında tahliye edildiği ve nerede olduğunun bilinmediği iddiası basına yansımış, Türkiye Dışişleri Bakanlığı da Sarraf'ın durumuyla ilgili olarak ABD makamlarına yazılı bir nota vererek bilgi talep etmişti.

Hem İran hem de Türk vatandaşı olan iş adamı Rıza Sarraf, ABD'nin İran'a uyguladığı yaptırımları delme, bankacılık sahteciliği ve kara para aklama suçlamaları ile bir yılı aşkın bir süredir ABD'de tutuklu olarak yargılanıyor. Sarraf'ın 90 yıla kadar hapsi ve 50 milyon dolarlık para cezasına çarptırılması isteniyor.

Sarraf'ın jürili yargılanmasına başlanacağı 27 Kasım'daki duruşma öncesinde bugün son kez bir ön duruşmaya çıkarılması bekleniyor.

Kayıp olduğu iddiaları nasıl çıktı?

ABD Federal Hapishaneler Bürosu'nun internet sitesinde Sarraf'ın 8 Kasım 2017 tarihinde serbest bırakıldığı yönünde bir güncelleme yapılmıştı.

Bunun üzerine Sarraf'ın avukatları, basına yaptığı açıklamalarda müvekillerinden haber alınamadığı, yerinin belli olmadığını söylemişlerdi.

New York Times gazetesi de ekim ayı sonunda yer alan bir haberde, Sarraf'ın başsavcılıkla anlaşmaya vararak işbirliğine gidebileceğini ve itirafçı olabileceğini yazmıştı.

DHA/BD/HS

© Deutsche Welle Türkçe

Haber, değiştirilmeden kaynağından otomatik olarak eklenmiştirDeutsche Welle