Gündem

MSB sınırda "insan kaçakçılığı" iddialarını doğruladı: Sözleşmeli personelin sözleşmesi iptal edildi; tuğgeneral emekliliğe sevk edildi

"Bu konunun farkında varılması ise operasyonla değil, TSK’nın tespitiyle oldu"

23 Mayıs 2024 11:49

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), sözleşmeli personelin Suriye sınırında insan kaçakçılığı yaptığı iddialarını doğruladı. Tugay komutanı B.Ç. ise görevini yapmadığı gerekçesiyle emekliliğe sevk edildi. MSB’den yapılan açıklamada, “Bu konu operasyonla değil, MSB’nin tespitiyle yapıldı. Savcılık hazırlık soruşturmasını sürdürüyor, süreç gizli. Bu işe karışan sözleşmeli personelin sözleşmesi iptal edildi. Tuğgeneral ise emekliliğe sevk edildi” denildi.

Suriye sınırında B.Ç. adlı tuğgeneral ve sözleşmeli personelin insan kaçakçılığı iddiaları gündeme geldi. Milli Savunma Bakanlığı, iddiaları doğrulayarak söz konusu tuğgeneralin emekliliğe sevk edildiğini açıkladı.

MSB’den konuya ilişkin olarak yapılan açıklamada savcılık tarafından hazırlık soruşturmasının sürdüğü ve gizlilik içinde devam ettiği belirtilerek şunlar söylendi:

“Türkiye bir hukuk devleti. Savcılık tarafından hazırlık soruşturması sürdürülüyor. Süreç gizli. Daha önce de böyle soruşturmalar oldu. Bazı gazeteciler savcılıktan aldığı belgelerle konuyu yazdı. Belli ki herkes hukuka saygılı değil. Bu işe karışan sözleşmeli personelin sözleşmesi iptal edildi. Makam aracını kullanan tuğgeneral ise emekliliğe sevk edildi. Tespit edilen olursa yine gereği yapılacak. Bu konunun farkında varılması ise operasyonla değil, TSK’nın tespitiyle oldu.”