Gündem

Kavurmacı kardeşlerin FETÖ kavgası

21 Haziran 2019 18:40

FETÖ’nün iş adamları yapılanmasına yönelik TUSKON davasına, Kavurmacı kardeşlerin “FETÖ kavgası” damga vurdu. Kavurmacı kardeşler aleyhine tanıklık yapmak için Kayyum tarafından belirlenen ve mahkeme tarafından duruşmaya çağrılan 27 tanığın ifadeleri, FETÖ konusunda kardeş kavgasını gün yüzüne çıkardı.

Fethullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) iş dünyası yapılanmasına yönelik FETÖ elebaşı Fetullah Gülen, kapatılan TUSKON’un başkanı Rızanur Meral ve genel sekreteri Mustafa Muhammet Günay ile eski İBB Başkanı Kadir Topbaş’ın damadı Ömer Faruk Kavurmacı ve Faruk Güllü’nün de aralarında bulunduğu 86 sanığın yargılandığı davanın 15. celsesi 5 gündür devam ediyor.

İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri Ceza İnfaz Kurumları karşısındaki salonda yapılan duruşmada, Kavurmacıların şirketine atanan kayyumun talebiyle mahkemede kamu adına tanık olarak dinlenilen E. G. T., Aydınlı Grup bünyesinde 21 yıldır yönetici asistanı olarak görev yaptığını, şirkete kayyum atanmadan önce sanık Mustafa Şevki Kavurmacı’nın asistanı olduğunu söyledi. İfadesinde E. G.T., Kavurmacı kardeşlerin şirkette sık sık FETÖ kavgasına şahit olduklarını anlattı.

Şirkette hala görevine genel müdür asisitanı (kayyum asistanı) olarak devam ettiğini belirten E.G.T,, Mahkeme Başkanı’nın, “Bu şirketin insani duygularla yardımın ötesinde, belli kişilere belli amaçlarla yardım yaptığını düşünüyor musunuz?” sorusuna şu karşılığı verdi:

“Ahmet Sait Kavurmacı’nın yaptığını düşünüyorum. Mustafa Şevki Kavurmacı’dan emin değilim. Ama Sait Kavurmacı net. Sait Bey tekstil, Ömer Bey inşaat işleriyle ilgilenirdi. Sait Bey ile Ömer Bey arasında anlaşmazlık vardı. Mesela seçimlerden önce Ömer Bey’in talimatıyla şirketin dışına AK Parti afişleri astık. Ahmet Kavurmacı, bundan 2 saat sonra şirkete geldi. Hışımla odaya girdi. ‘Bu afişleri kim astırdı?’ diye bağırıp çağırdı. Sonra çekti gitti. Gecede afişin asılı olduğu noktaya molotof atıldı. Buna rağmen Ömer bey aynı yere aynı afişlerden astırdı.

Yine mesela şirketin içindeki televizyonda hep STV açıktı. Ömer Bey beni çağırdı, ‘Kanalı değiştirin CNN, NTV falan açın.’ dedi. Bir gün Sait Kavurmacı, Bank Asya’ya Yönetim Kurulu Üyesi olacağını söyledi. Ömer Bey’in düşüncesi olumsuzdu. Epeyi bir tartıştılar. Bunun üzerine Sait Kavurmacı geri adım attı. Ne zamandı tarihi tam hatırlayamıyorum” dedi.

Tuğran, Mahkeme Başkanı’nın, “17-25 Aralık sonrası şirkette bir kırılma olduğunu düşünüyor musunuz? Mali anlamda değil. Yardım, zekat gibi.” sorusu üzerine, “Bu tarih bir milattı. 17-25 Aralık’a kadar hediyelik ürünler falan verirdik, sonrasında durduk. Hatta bazı kişiler görüşmeye geldiğinde Şevki Bey görüşmek istemezdi. Ahmet Sait Kavurmacı’da kırılma olmadı, daha fazla yakınlaştı örgüte” diye konuştu.

Mahkeme başkanının, ”Ömer Faruk Kavurmacı’nın FETÖ ile ilişkisinin olduğuna dair bir şahitliğiniz var mı?” sorusuna ise Esra G. T, ”Hayır yok. Ömer Faruk Kavurmacı, FETÖ karşıtıdır. Bu şirketi yüzde 100 Ömer bey yönetseydi bu şirket FETÖ’den yargılanmazdı. Ömer Faruk Kavurmacı’nın tavrı çok netti. Sait Kavurmacı ile Ömer Kavurmacı’nın arasında anlaşmazlık vardı. Ömer Faruk Kavurmacı, Sait Kavurmacı’nın bir çok şeyine onay vermiyordu. Sait Kavurmacı yurt dışına gittikten bir süre sonra da şirketi yönetti. Sonrasında yönetimi Ömer Faruk Kavurmacı aldı. Ömer Bey göreve geldikten sonra normal işlerine bakardı” dedi.

Tanıklardan A.K. ise , Ahmet Said beyin politik faaliyetlerinden rahatsız olan Ömer Faruk bey,Haziran 2015 seçiminden önce Aydınlı binasına AK Parti Milletvekili Mustafa Şentop’u davet edip çalışanlara ve işadamlarına yönelik seçim konuşması yaptırdı” diye ifade verdi.