Dünya

Fransa'da süresiz genel grev başlıyor

Hükûmetin tepki çeken emeklilik reformunu geri çekmesi bekleniyor

05 Aralık 2019 08:58

Fransa genelinde çalışanlar hükûmetin tepki çeken emeklilik reformunu protesto etmek için süresiz genel greve gidiyor. Ülke genelinde 245 farklı gösteri ve yürüyüş düzenlenecek. Grevler sonucu ülkede hayatın duracağı görüşü öne çıkıyor. 

Le Monde'da yer alan habere göre, Fransa İçişleri Bakanı Christophe Castaner ülke genelinde 245 yürüyüş ve gösteri izni alındığı açıkladı ve risklerin göze alınarak güvenlik önlemlerinin arttırıldığını söyledi. Hükümetin gördüğü riskler arasında Fransa'da geçen yıl Kasım ayında başlayan ve haftalarca şiddetle süren Sarı Yelek hareketinin yeniden hareketlenmesi yer alıyor. Sarı Yelek hareketinin sembol isimlerinden Eric Drouet ve Priscilla Ludosky bugün başlayacak greve destek çağrısı yaptı. 

10 trenden 9'u çalışmayacak 

Grevlerin, başta Paris olmak üzere ülke genelinde, demiryolları, havayolları ve kent içi toplu ulaşımını felce uğratması bekleniyor. Perşembe günü 10 hızlı tren seferinden sadece birisi hizmet verecek. Başkent Paris’teki metro, banliyö trenleri ve otobüs seferleri de yine grevden olumsuz etkilenecek. Paris’teki 16 metro hattından 11’i tamamen hizmet dışı kalacak. Yurt için hava ulaşımının ise yüzde 20’si grev yüzünden ertelenecek.

Greve katılanlar arasında ilkokul öğretmenleri de bulunuyor. Fransa genelinde 10 okuldan 3'ü kapalı olacak. Orta okul ve liselerde ise bu oranın yüzde 60 civarında olması öngörülüyor.

Sağlık Bakanlığı, hastanelerin grevden ne kadar etkileneceğini hesaplayamadıklarını fakat önlemler aldıklarını açıkladı.

Emeklilik maaşı en düşük grup olan çiftçiler ise greve katılmayacaklarını açıkladı.

Neden greve gidiliyor?

Fransa'da hükümetin emeklilik reform sistemi, bütün sektörlerde emeklilik koşullarının aynı seviyeye getirilmesini öngörüyor. Yeni plana göre işçiler çalıştıkları her gün için ödüllendirilecek ve kazandıkları puanlar emekli olduklarında kendilerine çeşitli faydalar sağlayacak. Bundan rahatsızlık duyan 42 sektör temsilcisi hükümetin geri adım atmasını istiyor. 

Yeni sistem, emeklilikte en avantajlı gruplar arasında yer alan denizciler, hukukçular ve opera sanatçılarının bazı avantajlarını ellerinden alacak. 64 yaşından önce emekli olanlar ise yüzde 5 daha az maaş alacak.

Fransa'da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un 'sendikalarla arasının iyi olmadığı' görüşü öne çıkıyor.